Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün Hizmet İçi Eğitimleri Devam Ediyor

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü birimlerinde görevli Orman Muhafaza Memurlarına yönelik olarak, 22-24 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan hizmet içi eğitim programı İzmit Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü toplantı salonunda başladı.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün Hizmet İçi Eğitimleri Devam Ediyor

2022 yılı eğitim planı çerçevesinde, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü birimlerinde görevli Orman Muhafaza Memurlarına yönelik olarak, 22-24 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan hizmet içi eğitim programı İzmit Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü toplantı salonunda başladı.

Bölge Müdür Yardımcısı Yakup Eraslan'ın takip ve koordinasyonunda gerçekleşen ve üç gün olarak planlanan eğitime; İşletme ve Pazarlama Şube Müdürü Turgut Duran, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Şahin Doğan, Orman Zararlarıyla ile Mücadele Şube Müdürü Necmettin Aşçi ve İşletme Avukatı Muhterem Güner birimleri ile ilgili konularda eğitimci olarak katılım sağladılar.

Büyük bir ailenin fertleriyiz

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Ziya Polat; “Bölge Müdürlüğü olarak, 2021 yılında, üretim ve diğer ormancılık faaliyetlerimizde programlarını yüzde 100'e yakın olarak gerçekleştiren İşletme Müdürlerimize, İşletme Şeflerimize, orman muhafaza memurlarımıza gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu tür eğitimler sayesinde bir araya geliyoruz. Büyük bir ailenin fertleriyiz ve sizler bizim için çok değerlisiniz. Sizlere güveniyor ve sizlerin hiçbir zaman sıkıntıya girmemenizi istiyoruz. Asli görevinizin ormanların korunması, geliştirilmesi ve genişletilmesi olduğunu asla unutmayınız. İnsanın vicdanı kendi polisidir. Herkes başını yastığa koyduğunda vicdan muhasebesi yaparak hareket etmeli.  İşlerimizi vicdani rahatlık içinde, dürüstlük ve ahlak üzerine kurarak tekniğe ve mevzuata uygun olarak yapacağız. Mevzuat dışı asla bir iş yapamayız.” dedi.

Asli görevimiz ormanları korumak

Polat sözlerine; “Bilgisi, kültürü, iletişimi, davranışlarınız, hal ve hareketlerinizle kurumumuzu temsil ediyorsunuz. Bu nedenle oturmasını, kalkmasını, konuşmasını, toplumun örf ve ahlak kurallarına dikkat ederek, ferasetle hareket etmelisiniz. Devletin malı ve itibarı her şeyden önemlidir.  Özellikle koruma faaliyetlerini, iyi bir iletişim ve strateji gerçekleştirerek yürütmelisiniz. İnsanlar hata yapabilir. Önemli olan hatayı bilerek yapmamaktadır. Bir takım oyununda hep beraber, birlikte güzel hizmetler ve çalışmalar yapacağız. Başarı hepimizin başarısıdır. Bu nedenle asli görevimiz olan ormanların korunmasında asla taviz veremeyiz. Bu duygu düşünceler ile muhafaza memurlarımıza yönelik olarak düzenlediğimiz hizmet içi eğitimimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." şeklinde devam etti.

Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Şahin Doğan, yaptığı hizmet içi eğitim sunumlarında, Ağaçlandırma çalışmalarında dikim öncesi arazi hazırlıkları, fidan dikim ve fidan bakım teknikleri, dikimlerden sonra ağaçlandırma sahalarının korunmasının önemine vurgu yaptı. Silvikültürde, İlk aralama, sıklık bakım, kültür bakım, gençlik bakım ve sıklık bakımlarında bakım patikalarının tekniğine uygun olarak yapılmasını anlattı.

Orman Zararlarıyla İle Mücadele Şube Müdürü Necmettin Aşçi, koruma ekiplerinin çalışma programlarını, aylık koruma cetvellerini ve Orbis girişlerini, Orman suçları ve suç zabıtlarının tanziminde dikkat edilmesi hususları, Damga ve Nakliye yönetmeliğini, Ormanları yönelik yasa dışı müdahaleye karşı etkin ve kararlı mücadele konularını anlattı.

İşletme ve Pazarlama Şube Müdürü Turgut Duran yaptığı sunumlarında''2022 yılı damga-üretim programlarını termin planlarına ve 310 sayılı tebliğe uygun olarak göre gerçekleştireceklerini belirterek dikili ağaç satış mevzuatı, tahsisli ve dikili ağaç satışlarında süre uzatımları, yuvarlak ağaç ölçü tutanağı,  üretim işlerinde iş sağlığı ve güvenliğini önemi, üretim dosyasında bulunması gereken belgeler, kesme-sürütme ve nakliye şartnamelerinin 310 sayılı tebliğe uygun olarak tanzim edilmesinin önemini anlattı.

İşletme Avukatı Muhterem Güner'' Özellikle silah kullanma yetkisi hakkında bilgiler vererek, meşru ve zorunluluk hallerinde silah kullanılmasında dikkat edilmesi hususları, arama-el koyma işlemlerini, orman suçlarında tanzim edilecek suç tutanaklarının önemini belirterek, Kişisel verilerin korunması hakkında, sosyal medya kullanımı ve paylaşımlarında anayasal olarak hukuki sorumlulukların önemini anlattı.


Paylaş: 

Diğer Haberler