SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ’NDEN İSTAǒA ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

Sağlıklı Kentler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAǒa En Çevreci Tesis Ödülü verdi.

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ’NDEN İSTAǒA ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

 

Sağlıklı Kentler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇa En Çevreci Tesis Ödülü verdi. Başkan Mevlüt Uysal, devlet ve özel sektör eliyle şehirleri daha sağlıklı kılmak için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, "Şehrimizi ve ülkemizi hep birlikte daha yaşanabilir kılabiliriz" dedi

 

Dünya Sağlık Örgütünün "Sağlıklı Şehirler Projesi"nin bir uzantısı olan Sağlıklı Kentler Birliğinin 2017 Çevreci Tesis Ödülleri, İstanbulda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl 3üncüsü düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Sağlıklı Ketler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda belediye başkanı ile firma temsilcisi katıldı.

Toplam 40 firma "2017 çevreci tesis ödülünü almaya layık görüldüğü törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığına yeni seçilen Antalya Belediye Başkanı Menderes Türeli tebrik ederek, birliğin bundan sonra çok daha iyi çalışmalar yapacağına inandığını söyledi.

İstanbulun 3 imparatorluğa başkentlik yapmış, dünyanın en güzel şehri olduğunu vurgulayan Mevlüt Uysal, böyle bir şehre çevre ödülü verilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade etti. İstanbulun 80 ve 90lı yıllarda çevre felaketleri, hava kirliliği ve akmayan sularla anıldığını hatırlatan Uysal, İstanbulun hiçbir noktasında denize girilemez hale geldiğini ve Haliçin toprakla doldurulmasının konuşulduğunu dile getirdi.

İstanbulun 1994ten itibaren iyi yönetilmeye ve eskisi gibi sağlıklı bir şehir olmaya başladığının altını çizen Uysal, "Şehrimizin havası, suyu ve denizleri temizlendi. Yanına yanaşılamayan Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı denize girilebilir hale geldi. Haliç temizlendi ve kongre ve iş vadisi haline geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak bizler de bundan sonra güzel hizmetler yapacağız inşallah. Sağlıklı kentlerin oluşmasından özel sektörün de katkısının muhakkak olması gerekiyor. Şehrimizi ve ülkemizi hep birlikte daha yaşanabilir kılabiliriz" diye konuştu.

Sağlıklı Ketler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de çevre ödülünü almaya hak kazanan tesisleri ve firmaları terbi ederek, "Sağlıklı Kentler Bbirliğinin hedefleri, sağlıklı kentleşmeyle halkın sağlığını korumanın ötesinde, sosyal açıdan ve çevresel açıdan kapsayıcılığı ve sürdürülebilirliği başarmaktır. Çevreci tesis ödülü, hem sağlık hem sürdürülebilirlik açısından birliğimizin hedefleriyle çok güzel bir şekilde örtüşmektedir" dedi.

‘Ödül almaya hak kazanan tesislerimizin çoğunluğunun, İstanbul, Bursa, Gebze, Bilecik, İzmir ve Denizli gibi sanayimizin en yoğun olduğu bölge ve illerden olmasının ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu vurgulayan Menderes Türel, "Ağır sanayinin yoğun olduğu bölgelerde çevreyi koruma sorumluluğu çok daha ağırdır.3 Bu tesislerimizin örnek olmasını, bu yarışmamızın coğrafi kapsamının giderek genişlemesini temenni ediyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız verilerine göre ülkemizde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzcede 38 Organize sanayi bölgesinde 27 bin fabrika bulunuyor. Buna Bursayı, Tekirdağı da ilave edersek sanayi sektörümüzün yüzde 80i bu bölgede bulunmaktadır. Bu yoğunluğun meydana getirdiği çevresel yükü hepimiz tahmin edebiliriz" diye konuştu.


Törende konuşmaların ardından Mevlüt Uysal ve Menderes Türel tarafından En Çevreci Tesis Ödülü almaya hak kazanan firmalara ödülleri takdim edildi. İSTAÇın ödülünü de Genel Müdür Fahrettin Soran aldı. Tören ödül alan firmaların aile fotoğrafıyla son buldu.

"Herkes İçin Sağlık" temasıyla çalışan Sağlıklı Kentler Birliği, Dünya Sağlık Örgütünün "Sağlıklı Şehirler Projesi"nin bir uzantısı. Dünyanın her yerinden çok sayıda şehri bir araya getiren bir proje, Avrupada 31 ülkede 100ün üzerinde kentte devam ediyor.

Türkiyede 2005 yılında kurulan ve 67 üyesi bulunan Birlik, "sürdürülebilir kalkınma" ile "sürdürülebilir kentler yaratmayı" amaçlıyor. Çevreye ve insan sağlığına duyarlı tesisleri ödüllendiriyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler