Plant Akademi Uludağ Üniversitesi’nde Geleceğin Peyzaj Mimarlarıyla Buluştu

Peyzaj ve süs bitkileri sektörünün öncü isimlerini geleceğin peyzaj mimarlarıyla buluşturan Plant Akademi, Uludağ Üniversitesi’nde peyzaj mimarlığı bölümü öğrencileriyle bir araya geldi.

Plant Akademi Uludağ Üniversitesi’nde Geleceğin Peyzaj Mimarlarıyla Buluştu

Peyzaj ve süs bitkileri sektörünün öncü isimlerini geleceğin peyzaj mimarlarıyla buluşturan Plant Akademi, Uludağ Üniversitesi’nde peyzaj mimarlığı bölümü öğrencileriyle bir araya geldi. Söyleşiye Bursa Tarım ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Semih Polat, Peyzaj Mimarı Burcu Doğar, Ziraat Mühendisi Kemal Kızılca ve Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi H. Remzi Adıyaman katıldı.

Bursa Tarım ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Semih Polat; “Bursa Tarım ve Peyzaj AŞ olarak şehrimizin daha yeşil ve estetik olması için çalışıyoruz. Çalışma alamız gereği birçok peyzaj mimarı ile birlikte çalışıyoruz. Uludağ Üniversitesi köklü ve önemli bir üniversite, bu üniversiteden mezun olmak bir şans olduğunu söyleyebilirim. Bizim amacımız tüm ekibimiz, halkımız ve katkı veren herkesle birlikte Bursa’yı geliştirmek. Bu anlamda staj konusunda gelen herkese yardımcı olacağımızı ifade etmek isterim.” dedi.

Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi H. Remzi Adıyaman, öğrencilerin sektörle tanışmasının önemine dikkat çekerek, “Yaklaşık sekiz yıldır Plant Akademi programını hayata geçiriyoruz. Her yıl 12-13 üniversiteyi ziyaret ediyoruz. Amacımız siz değerli öğrencilerimizin mezun olduktan sonraki süreç için bir yol haritası çizmesi konusunda yardımcı olabilmek ve özellikle staj konusunda yönlendirme yapabilmek. Sizler peyzaj ve süs bitkileri sektörünün geleceğisiniz ve sektörümüzü hep birlikte ileriye götürebiliriz.” dedi.

Peyzaj Mimarı Burcu Doğar, mezuniyet sonrasında bir kariyer planı ile uzmanlaşılacak alanın seçilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Bir yol belirleyerek o yolda uzmanlaşmanız ve o işin aranan ismi olmanız çok önemlidir. Sizler tasarım konusunda ilerlemek isteseniz dahi işe başladığınız süreçte farklı işlerle deneyim kazanmalısınız. Teknolojiyi en iyi biçimde kullanmalısınız yalnızca tasarım programları değil 3D konusunda da yetkin olmanız gerekiyor. Vaktinizi iyi değerlendirerek mezun olun, vakitten daha değerli bir şey yok.” dedi.

 Bitki besleme konusunda deneyimlerini paylaşan Ziraat Mühendisi Kemal Kızılca, “Bizim yaptığımız iş peyzajda kullanılan saksılı bitkiler ya da çim alanların etkin ve yüksek performanslı sürdürülebilir üretim ve bakım imkanı sağlıyoruz. Ben on bir yıl önce buradan mezun oldum o dönemde de çok fazla mezun olduğunu görüyor ve endişeleniyordum. Bireysel olarak farkındalıklar yaratırsanız doğru adımlarla iyi yerlere geleceksiniz. Okuldan mümkün olduğunca donanımla olarak ve yabancı dil öğrenerek mezun olmanızı tavsiye ederim.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler