PLANT AKADEMİ SAPANCA’DA GERÇEKLEŞTİ

Plant Akademi, yarının sektör mensupları ile deneyimli isimleri bir araya getirdi.

PLANT AKADEMİ SAPANCA’DA GERÇEKLEŞTİ

Plant Akademi, yarının sektör mensupları ile deneyimli isimleri bir araya getirdi.

Öğrencilerin, peyzaj sektöründeki izleyecekleri yola ışık tutmak açısından önemli olan söyleşide deneyimler paylaşılarak, sektörün geleceği değerlendirildi.

SUBÜ Sapanca Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen söyleşiye, değerli deneyimlerini aktarmak için, SÜSBİR Yön. Kur. Üyesi Mustafa BİLGİN, Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkan Yrd. Yasin OTUZOĞLU katıldı. Söyleşinin moderatörü H.Remzi ADIYAMAN, değerli katılımlarına teşekkür ederek, Sapanca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman KABAKÇI’dan ve Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube  Başkanı Murat ERMEYDAN’dan sektörle ilgili değerlendirmelerini rica etti.

Yasin OTUZOĞLU, peyzaj sektörünün 1990’lı yıllara göre çok mesafe kat ettiğini belirtti.  Peyzaj ve süs bitkiciliği açısından Sakarya’nın iklim çeşitliliği açısından avantajlı bir yer olduğunu söyledi ve üretimin yoğun olduğu bu bölge öğrenciler için bir şans olduğunu vurgularken mesleki gelişim için öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Mustafa BİLGİN, Türkiye’nin son dönemdeki gelişmesini vurguladı ve ithal ürünlerin yerine ‘yerli ve milli’ anlayışla üretim yapıldığını dile getirdi. Sakarya’da peyzaj sektörünün gelişimini anlattı. Sektöre yetişmiş iş gücü sağlamak açısından eğitim alanında mesafe kat edildiğini ve sektör için umutlu ve mutlu olduğunu söyledi.

Murat ERMEYDAN, sektör ile öğrencilerin buluşmasını önemsediğini söyledi ve bunun bir farkındalık oluşturacağını belirtti. Kaliteli ara eleman ihtiyacının olduğunu ve bunun iyi bir eğitimle sağlanacağını söyledi. Bu açıdan öğrencilere staj konusunda tavsiyelerde bulundu. Ayrıca peyzaj ve süs bitkiciliği fuarlarının önemini vurguladı.

Süleyman KABAKÇI, bir ziraat mühendisi olarak öğrencilerin kendilerini geliştirmesi, pratik deneyimler elde etmesi gerektiğini vurguladı. Yabancı dil öğreniminin sektör açısından faydalı olacağını belirtti. Eğitim fırsatlarının artık daha iyi olduğunu söyledi, bu sayede eğitim süresi bitince sektörün ihtiyaç duyduğu insanlarla buluşacağını belirtti.

H.Remzi ADIYAMAN, SUBÜ Sapanca Meslek Yüksekokulu yöneticilerine, öğrencilerine ve tüm katılımcılara teşekkür etti, Plant Akademi’nin devam edeceğini belirtti. Söyleşinin sonunda öğrencilerden gelen sorular cevaplandı ve toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler