PEYZAJ MİMARLARI ODASI’NDAN BÜYÜK TEPKİ

Salda Gölü'nde 'Millet Bahçesi' yapılması girişimine büyük tepki gösterildi.

PEYZAJ MİMARLARI ODASI’NDAN BÜYÜK TEPKİ

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü'nde 'Millet Bahçesi' yapılması girişimine büyük tepki gösterdi.

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü'nde TOKİ tarafından Millet Bahçesi inşa edilmesi girişimine yönelik tepkiler oluştu. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, göl ve çevresinin yoğun kullanım nedeniyle baskı altında olduğuna vurgu yapıldı. "Gölden suların çekilmeye başlaması nedeniyle içinde 7 tane küçük ada bulunduğu da gözlemlenmiştir. Son 20 yıldır gölün suyu 3-4 metre kadar çekilmiştir, halen de çekilme devam etmektedir. Salda Gölü turistik bir merkez değildir. Salda Gölü bitkilendirme ya da yapılaşma yapılacak bir yer değildir. Salda Gölü mutlak suretle korunması gereken bir yerdir! Hukuk ihlalleri ve doğa katliamından bir an önce vazgeçilmelidir" ifadesinde bulunan Peyzaj Mimarları Odası, Salda Gölü’nün TOKİ`ye emanet edilecek bir yer olmadığını belirtti.

‘Salda Gölü Benzersizdir’

Salda Gölü'nün barındırdığı endemik türler ile uluslararası öneme sahip önemli bir doğa rezervi olduğu belirten Peyzaj Mimarları Odası, "2 milyon yıldır özelliklerini olduğu gibi koruyan önemli bir doğal varlığımız olan Salda Gölü`ne  Millet Bahçesi yapılması bir kez daha gündeme gelmiştir" dedi. Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezinden yapılan açıklamada, önemli uyarılara yer verilerek "Ülkemizin en temiz gölü olarak da bilinen Salda Gölü`nün içinde magnezyum ve sodyum elementleri bulunur. Gölde bulunan magnezyum, gölün kumsalının da beyaz olmasını sağlamaktadır. Bu kumsal Mars‘taki yeryüzü ile benzerlik gösterdiği için benzersizdir. Güneybatısında ve güneydoğusunda bulunan kumsallar, göl ve çevresinin rekreaktif amaçlı yoğun kullanılması nedeniyle baskı altındadır. Gölden suların çekilmeye başlaması nedeniyle içinde 7 tane küçük ada bulunduğu da gözlemlenmiştir. Son 20 yıldır gölün suyu 3-4 metre kadar çekilmiştir. Halen de çekilme devam etmektedir” denildi.

‘Salda Gölü Toki’ye Emanet Edilemez’

Peyzaj Mimarları Odası'nca, Salda Gölü'nün yapılaşmaya açılmasına neden olacağı belirtilen Millet Bahçesi ihalesine, yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle dava açıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, söz konusu projenin kamu ve toplum yararına aykırı olduğu ve gölün zarar görerek ağır tahribata uğratılmasına neden olacağı belirtildi. "Ülkemizdeki bütün doğal ve tarihi alanların sürdürülebilir kılınması ve gelecek kuşaklara aktarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizi bildirirken bir kez daha yineliyoruz. Salda Gölü turistik bir merkez değildir. Salda Gölü TOKİ'ye emanet edilecek bir yer değildir. Salda Gölü bitkilendirme ya da yapılaşma yapılacak bir yer değildir." ifadesinde bulunan Peyzaj Mimarları Odası, Salda Gölü’nün mutlak suretle korunması gerektiğini belirtti.

‘Bu İhaleden Acilen Vazgeçilsin’

Salda Gölü'nün 1. Derecede Doğal Sit Alanı ve dünyada ender özellikler taşıyan yerlerden biri olduğu vurgulanan Peyzaj Mimarları Odası'nın açıklamasında, şu görüşlere yer verildi: "Turizmin geliştirilmesi amacı ile bölgede yapılacak olan herhangi bir yapılaşma ya da bitkilendirme çalışması; 2 milyon yıllık doğal tarihe, endemik türlere, sulak alanlara ve geniş habitata zarar verecektir. Hukuk ihlalleri ve doğa katliamından bir an önce vazgeçilmelidir. Salda Gölü'nün etrafı yeteri kadar işgal altındayken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından açılan ihale, gölün yok olması anlamına gelmektedir. Ayder ve Uzungöl örnekleri, TOKİ'nin sicilinin özel çevre alanlarında ne kadar kabarık olduğunun göstergesi iken Salda Gölü için yönetmeliklere, üst ölçekli planlara ve hukuka aykırı olarak açılan ihale, tehlikenin ne kadar büyük boyutta olduğunu bizlere göstermektedir. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak yetkililere bir kez daha sesleniyor ve uyarıyoruz. Salda Gölü'nün 'Millet Bahçesi' adı altında yapılaşmaya açılması demek olan bu ihaleden acilen vazgeçilsin. Her yere politik ve ideolojik nedenlerle 'Millet Bahçesi' ismi konulmasın. Salda Gölü ilgili Bakanlık, bilim insanları ve meslek odalarımız ile birlikte çalışılarak gerektiği gibi korunsun."

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler