PEYZAJ MİMARLARI İSTANBUL ŞUBESİ 11. DÖNEMDE DE YENİDEN, DAHA İYİYE…

İki yıllık başarılı bir dönem geçiren Peyzaj Mimarları İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan ve Yönetim Kurulu üyeleri yenilenen ve daha güçlenen isimlerle, 11. dönem için yeniden, daha iyi adına aday oldu.

PEYZAJ MİMARLARI İSTANBUL ŞUBESİ 11. DÖNEMDE DE  YENİDEN, DAHA İYİYE…

TMMOB Peyzaj Mimarları İstanbul Şubesi 10. dönemde yürüttüğü başarılı çalışmaları bir dönem daha sürdürmek istiyor. Peyzaj Mimarları İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan, 11. dönem için adaylığını açıkladı. Peyzaj Mimarları İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan, "Yeniden, daha iyiye" sloganıyla adaylığını duyurdu. İki yıl boyunca kucaklayıcı bir yapıyla, mesleğin bilinirliği için çalıştıklarını vurgulayan Ermeydan, bugüne kadar getirdikleri başarılı çalışmaları daha iyiye ve daha ileriye götürebilmek için peyzaj mimarlarından bir dönem daha destek istedi. 10. dönem çalışmaların yönetim kurulu ile birlikte başarılı bir şekilde tamamladıklarını ve aktif bir çalışma temposu içerinde olduklarını söyleyen Ermeydan, yeni dönem için yönetim kuruluna kattıkları yeni isimlerle enerjik çalışma temposuna hazır olduklarını söyledi.

 

DEMOKRATİK YÖNETİM KURULU

Murat Ermeydan; "Biz en başta yönetime talip olduğumuz zaman mesleğimiz önemliydi ve mesleğimizi nasıl ön plana çıkarabiliriz diye bir bakış açımız vardı. Bu doğrultuda bir yönetim kurulu oluşturduk. Siyasi görüşleri bir tarafa bırakarak demokratik bir yönetim kurulu oluşturduk. Bizim yönetim kurulumuzda her türlü siyasi görüş mevcut. Mesleğimize ne katabiliriz, mesleğimizle ilgili artı neler ortaya koyabiliriz bu anlayışla yaklaştık.

Seçime girerken bir hedefimiz vardı; her yıl bir yurt dışı, en az iki de yurt içi teknik gezi düzenlemek. Mesleki eğitimler organize etmek... Dolu dolu bir 2 yıl geçirdik. Yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımızla birlikte uyumlu çalışmalar yaptık, başarılı 10. dönem geçirdik."

 

ÜYE SAYISI ARTTI

10. dönem süresince şubenin üye sayısının artını vurgulayan Şube Başkanı Ermeydan, "İki yıl önce seçime girdiğimizde 1430 üye vardı, şu anda 1640 üyemiz var. 1640 üyemize de ulaşmaya, sorunları çözmeye, bir arada olmaya çalışıyoruz. Biz katılımcı bir şube olarak, peyzaj mimarı olmanın bir ayrıcalık olduğunu ve bunun hak edilen onurlu bir meslek olduğunu anlatmaya çalıştık. Bunun adına faaliyetlerimize yoğunluk verdik. 40a yakın ilçe belediyesine ve Büyükşehir Belediyesinden randevu talep ettik. 26 belediyeyle görüşmelerimiz oldu. Kurumları da buna dahil edersek meslek adına 30un üstünde görüşme gerçekleştirdik. Yönetim kurulu olarak düzenli bir şekilde bir araya geldik. Yönetim kurulumuzun asili, yedeği herkes bir araya geldi. Ve bugüne kadar 65 civarında yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik.

 

GENİŞ KATILIMLI ORGANİZASYONLAR

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi olarak birçok organizasyona imza attıklarını ve düzenledikleri etkinliklere yoğun katılım gerçekleştiğini de anlatan Ermeydan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çeşitli organizasyonlar yaptık. Meslektaşlarımızı bir araya getirdiğimiz, iki tane dev piknik organizasyonu gerçekleştirdik. Piknik organizasyonumuzun ikincisinde binin üzerinde katılımcı vardı. Bu oda tarihinde şu ana kadar yapılmış en büyük organizasyondu. Bunun dışında İngiltere ve İspanyaya teknik geziler yaptık. Yine bu gezilerimize de üyelerimiz büyük ilgi gösterdiler ve kalabalık gruplarla yurt dışına gittik. Ayrıca çok sayıda yurt içinde teknik gezi yaptık."

"Göreve geldiğimiz zaman bizim 5 tane ana başlığımız vardı. Mesleğimizin tanınırlığı, yurt içi ve yurt dışı gezileri, standartlarla ilgili bir çalışma, oda yerinin taşınması. Hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdik diyebilirim. Sadece oda yerinin değişmesi konusunda, ekonomik şartlar pek müsaade etmedi. Bu hedefimizi de yeni dönemde yaşama geçirmeyi planlıyoruz. Odamızı ulaşılabilir bir yere taşıyacağız. Onu da yakında çözeceğiz.

 

ÖNEMLİ PROTOKOLLER İMZALADIK

İki yıllık görev süreleri boyunca peyzaj mimarlarının imza yetkililerinin ve projelerde yer almaları konusuna son derece önem verdiklerini ve bunun için ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Ermeydan, çok sayıda belediye ile ‘Mesleki Protokol imzalayarak peyzaj mimarları adına önemli bir adım attıklarını ifade etti. Ermeydan yeni dönemde de protokollerin imzalanmaya devam edeceğini, şu anda onlarca belediye ile görüşmelerin sürdüğünü de hatırlattı.

 

YENİDEN, DAHA İYİ

Tekrardan şube yönetimine aday olduklarını söyleyen Ermeydan, "Biz, ‘Yeniden, Daha İyi sloganıyla tekrardan yönetime adayız. Aynı yönetim kurulumuzla yeniden adayız. Yedek üyelerden, yeni heyecanla bize katılacak olan yeni isimler olacaktır. Genç arkadaşlarımızı bu işin içine katmak istiyoruz. Onların dinamizmini kullanmak istiyoruz. Oda yönetimi bizim için bir bayrak yarışı, biz de vakti geldiğinde bu işi genç arkadaşlarımıza emanet etmek istiyoruz. Temel hedefimiz ve bakış açımız bu. Burası bir meslek odası; burasını siyasi bir yer, ele geçirilmiş bir kale olarak görmüyoruz.

 

YENİ HEDEFLER

"İkinci dönemdeki ana hedefimiz belediyelerle imzaladığımız protokollerin sayısını arttırarak güçlendirmek" olduğunu söyleyen Murat Ermeydan, 2. dönem hedeflerini şöyle sıraladı: "Ana hedefimiz, başlattığımız protokolleri güçlendirmek, sayısını arttırmak. Bu manada genel merkez anlamında, diğer yapılar anlamında yasal mevzuatların oluşmasını ve meslek imza yetkisinin daha belirgin halde ortaya konulmasını sağlamak.

Oluşturacağımız yeni komisyonlarla komisyonların daha aktif çalışmasını sağlamak.

Mesleğin birliğinin ve tanınırlığını daha aktif hale getirmek.

Somut adımlar anlamında da odanın yerinin değiştirilmesi gibi birçok aktiviteleri de devam ettireceğiz."

 

 

 

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

 

 

YILMAZ AKTAŞ (yönetim kurulu üyesi / basın yayın ve sosyal etkinlikler komisyonu)

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi 10. Dönem Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren temel hedefimiz meslektaşlarımızın kazanımları oldu. Meslektaşlarımızın kazanımları bugüne kadar hep ihmal edildi, bunun üzerine biz özellikle durmak istedik. Önce meslektaşlarımız kazanacak, mutlu - başarılı olacaklar ki, ondan sonra meslek bilinirliğimiz artsın. Bütün gayemiz buydu ve görev süresince bunun için uğraştık. Eğer seçilirsek bunun için uğraşmaya devam edeceğiz.

İki yıl boyunca birçok şeyi başardık. Kullandığımız slogan ‘Yeniden, daha iyiye tesadüfü seçilmiş, güzelleme olsun diye bulunmuş bir slogan değil. Gerçekten bizi yansıtan bir slogan; iyi işler yaptığımızı biliyoruz ve çok daha iyisini yapmaya hazırız.

Bugüne kadar odanın etkinliklerine insanlar zorla gelirken artık üyeler severek etkinliklerimize katılıyor. Etkinliklerimizde ‘yerimiz yok diyebiliyoruz. Bugüne kadar 10larla ifade edilen etkinliklere artık 100ler binler katılıyor.

Yeni dönemde de birlik ve beraberliği artırmak temel hedefimiz. Onlar için çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

ENGİN BAKACAK (sayman üye / eğitim komisyonu)

Mesleğe gerçekten çok büyük değer vermiş, meslek için neler yapılabileceğini kendisine hedef koymuş bir başkan ve yönetimiyle birlikte çalışmak ve onun heyecanını paylaşmak büyük bir mutluluktu. İnşallah meslektaşlarımıza ve mesleğimize faydalı katkılarda bulunmuşuzdur. Güzel bir 2 yıl geçirdik. Güzel faaliyetlerde, güzel icraatlarda bulunduk. Yeniden aday olarak 2 yıl daha iyi şeyler yapmak istiyoruz.

 

 

 

 

MEHMET MENGÜ

Yönetime geldiğimiz 2 yıldan bugüne kadar hiçbir yönetimin gösteremediği bir performansla, tamamen mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik, kaygılarımızla önemli çalışmalara imza attık. Özellikle protokoller anlamında. Bunlar hemen meyvesini vermeye başladı. Projeler belediyelerden çıkmaya başladı. İnsanlar artık peyzaj projeleri için peyzaj mimarı arıyor ve bunun için bizimle bağlantıya geçiyorlar.

Bunun dışında eğitim faaliyetlerimiz ciddi şekilde devam ediyor.

Öte yandan, teknik geziler düzenleme hedefimiz vardı bunları tam anlamıyla yerine getirdik.

Başlanmış olan protokoller imzalandıktan sonra diğer belediyelerde de tüm meslektaşlarımızın hak ettiği noktaya varmasını istiyoruz.

Bu çalışmaları bir dönem daha devam ettirmek istiyoruz. Bütün arkadaşların desteğini bekliyoruz.

 

 

 

 

DİLEK TAŞYUMRUK (yönetim kurulu üyesi / standart oluşturma komisyonu)

Yönetim kurulu olarak 2 yıl boyunca yapmış olduğumuz çalışmalardan en önemlisi yeni mezun gençlere yönelik yapmış olduğumuz çalışmalardır. Onları bir araya toplayarak sektörde geleceğin olduğunu anlattık; düzgün bir sektör olduğunu gerek parasal olarak gerek mesleki olarak faydalı bir sektörde olacaklarını gösterdik. Bunun için çok çaba sarf ettik. Umarım faydalı olmuştur ve arkadaşlar da memnun kalmıştır. Kayıtlarımızın artmış olması, faydalı olduğumuzu gösteriyor aslında. Yeni kayıtlarımızın çok fazla. Özellikle yeni mezun arkadaşlarımızın üye kayıtlarını yaptırmaları bizleri memnun ediyor.

Bunun dışında btbli üyelerimizin sayılarının artmış olması bizim ilçe belediyelerle yapmış olduğumuz protokollerin başarısından kaynaklanıyor. Bu aynı zamanda bizim dönemimizde yapılan en önemli çalışma.

Yurt dışına gittik, yurt içinde birçok çalışma yaptık. Birçok önemli toplantıya katıldık.

Çalışmalarımızın tamamını üyelerimiz sadece odaya aidatlarını ödesinler diye değil, bu odadan farklı şekilde faydalansınlar sektörde peyzaj mimarının kim olduğunun tanınması adına yaptık. Biz bunu başardığımıza inanıyoruz, yarım kalan bir takım çalışmalarımızı da gelecek dönemde tamamlamak istiyoruz. Bunun için de destek bekliyoruz.

 

 

 

 

ABDURRAHMAN ÇETİNKAYA (yazman üye / standart oluşturma komisyonu)

İki yıl önceki seçimlerde mesleğimizin bilinirliğini, meslektaşlarımızın değerini artıracağımızı söylemiştik. 2 yıllık süreçte de üyelerimizin aktif katılımını sağladığımız faaliyetlerimizle, gerek yurtiçi yurtdışı gezilerimizle, gerek ise belediyelerle imzalanan mesleki protokollerle bu sözlerimizi yerine getirdiğimizi gösterdik. Böylece mesleğimizi daha tanınır, daha bilinir bir duruma getirdik. Bu 2 yıllık yönetim kurulu üyeliğimiz döneminde ve gönüllülerimizin gayretleriyle İstanbulda iyi bir noktaya geldik. Bundan sonra da bu enerjiyle mesleğimizin daha tanınır, daha bilinir olduğu bir yönetim anlayışıyla devam etmeği düşünüyoruz.

 

 

 

 

ÖZGE ÖZÖZTÜRK (yönetim kurulu üyesi / eğitim komisyonu)

Yönetim kurulu olarak başlangıçta belirlediğimiz amaç ve hedeflerimiz vardı. İki senenin sonunda bu amaç ve hedeflere ulaşıldığına inanıyorum. Öncelikle kamuda istihdam, mesleğin ileriye taşınması, tanınabilir hale gelmesi için çalışmalarımız oldu. Bunların çoğunu gerçekleştirdik.

Ben yönetim kurulu üyesi olarak eğitim komisyonu başkanlığı yaptım. Bu süreçte 7 tane meslek içi eğitim ve seminer organizasyonu yaptık. Ayrıca İstanbul Üniversitesinde perma kültür seminerimiz oldu. Eğitimlerle birlikte teknik gezilerimiz vardı. Örneğin biyolojik gölet eğitimimizin sonunda Urla ve Gaziantepte biyolojik göletlerle ilgili teknik gezimiz oldu.

Öğrencilerle ilgili çalışmalar gerçekleştirdik. Öğrenci ve meslektaşlarımıza faydalı olabilmişizdir diye düşünüyorum.

Grubumuz içerisinde eğitim komisyonu ile diğer birçok komisyonumuz var. Her komisyon senelik bir program çerçevesinde ciddi bir çalışma prensibiyle faaliyetlerini yürütüyor. Yeni süreçte de hangi komisyonda yer alırsak aynı disiplinle çalışmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde de meslektaşlarım ve yeni mezun arkadaşlarım için her türlü süreçte ne gerekiyorsa yapacağımı ve mesleğin sürdürülebilirliğini öğretmeye çalışacağım.

 

 

 

 

DOĞAN AYDIN (2. Başkan / standart oluşturma komisyonu)

Biz bu yola çıkarken peyzaj mimarlarının kamuda istihdamı ve proje yetki imzalarını almaları gerektiğini söyleyerek yola çıkmıştık. Bu 2 yıl içerisinde birçok belediye ile görüşme yaptık, peyzaj mimarlığı projelerinin kullanıldığı birçok kamu kurumlarıyla görüştük, özel sektöre ziyaretlerde bulundu. Ve bunun sonucunda da birçok belediyeyle protokoller imzaladık. Protokolleri sunup sonuç beklediğimiz belediyeler de var. Bu uzun bir süreç, uzun soluklu bir iş olduğu için önümüzdeki aylarda ve yıllarda da olumlu sonuçlanmasını beklediğimiz protokoller var. Bu protokollerin meyvesi olarak da biz odada göreve başladığımızda 11 olan btbli üye sayımız şu anda 63e ulaşmış durumda. Bunun sonucunda da odaya büyük bir katılım sağlandı. Peyzaj bürosu olan meslektaşlarımız, imzalamış olduğumuz protokollerin geçerliliğini gördükten sonra odaya kayıtlarını yaptırıp aidatlarını ödemeye başladılar.

Odaya katılımın ve üyelerin barışıklığının sağlanabileceği tek çalışmanın bu olduğunu düşünüyorum. Bunun da başarılı olduğunu gördük.

 

 

 

 

DİLEK YÜRÜK (yönetim kurulu yedek üyesi / eğitim ve öğrenci ilişkileri komitesi üyesi)

Öncelikle farklı konularda çalışan kişilerin bir arada olması çok sesliliğin sağlana bilmesi ve farklı görüşteki üyelerin de yönetim kurulunda temsil edilebilmesi adına gerçekten önemli bir yapı oluştu. Kendi adıma burada olmamdaki en önemli sebepte bu. Yönetim olarak da bu durum bizim sağlamaya çalıştığımız ve önem verdiğimiz noktalardan biri ve öyle olmaya da devam edecek.

Eğitim konularını zenginleştirerek farklı konularda eğitimler düzenlemek yine bu yıl başarıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizden. Ama sadece eğitimi gerçekleştirmekle kalmayıp öncesinde ve sonrasında düzenli olarak yaptığımız anketler ve istatistiklerle de takip ettiğimiz süreçler bunlar.

Ben kendi adıma yeni dönem planları içerisinde dezavantajlı gruplarla ilgili çalışmalarımızın daha sistemli ve geniş kitlelerle paylaşılabilir olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kent ve kentli kavramları içerisinde bu kişilerin ulaşılabilirlik sorununu çözebilmenin adil bir toplum yaratabilmek adına mesleki bir görev olduğuna inanıyorum.

Öğrenci, yeni mezun ve yenilikleri takip eden üyelerimiz için güncel yayınların olduğu bir kütüphane oluşturabilmek, bu mekanın bir arada olmamızı sağlayacak fikir tartışmalarının, mesleki sohbetlerin yapılabileceği bir ortak kullanım alanına dönüşmesi emek ve enerji harcayacağım konulardan biri olacak.

Üyelerimizin bizi takip etmesi, fikir ve görüşlerini paylaşması, imkanları dahilinde fiziki olarak da bir arada olmaya çalışması sinerjimiz için gerekli. Ancak böyle kuvvetli bir topluluk olabilir ve ortak hedeflerimize ulaşabiliriz.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler