Pakdemirli Dubai’de BAE Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı ile Görüştü

Bakan Pakdemirli, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Mariam Almheiri ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Pakdemirli Dubai’de BAE Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı ile Görüştü

Bakan Pakdemirli, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Mariam Almheiri ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

İkili ilişkilerde son yıllarda değişik sebeplerle yaşanan duraksamalara değinen Bakan Pakdemirli, "Aramızdaki köklü dostluğun ilişkilerimizi daha geliştireceğine inancım tamdır. Ayrıca, bölge ülkeleri arasındaki diyalog kanallarının yeniden tesis edilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Son dönemde bölgemizde gözlemlediğimiz olumlu iklimden de memnuniyet duyuyoruz ve bu olumlu iklimin tüm bölgeye fayda sağlamasını temenni ediyoruz" dedi.

Pakdemirli; "Bu kapsamda, geçtiğimiz aylarda üst düzey temaslar gerçekleştirildi.  Son olarak Dışişleri Bakanımız geçtiğimiz Aralık ayında Dubai ve Abu Dabi'ye, Ticaret Bakanımız ise Dubai'ye KEK Toplantısı kapsamında verimli birer ziyaret gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki ay yapacağı ziyaretin de iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir boyuta taşıyacağına inancımız tamdır.” dedi.

Pakdemirli, “Pandemi sürecinde, güvenilir gıdayı üretmek kadar, güvenilir gıdaya ulaşmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak da çok büyük önem taşıyor diyen Pakdemirli; FAO ile iş birliği içerisinde yürüttüğümüz Gıdanı Koru Projesi ve DİTAP uygulamamız (üretici ve tüketiciyi online olarak bir araya getiren platform) bu anlamda olumlu sonuçlar getirmekte. 2021 yılında düzenlemiş olduğumuz İslam İş birliği Teşkilatı Toplantısı'nın (İİTT) da ana teması olan gıda güvenliği ve tarımsal kalkınma konularını İslam Dünyası'nın da gündeminde tutmanın önemli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Pakdemirli sözlerine, “Buna ilaveten sizin Bakanlığınızın da konuları arasında yer alan iklim değişikliğinin, kuraklığın önlenmesi ve bunların tarıma ve çevreye etkilerinin azaltılması için ülke olarak 2019 yılından beri, 11 Kasım'ı Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutluyoruz ve fidan dikim etkinlikleri düzenliyoruz. Her sene 11 Kasım'da, diktiğimiz fidanlar gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılara nefes olsun diye "Geleceğe Nefes Seferberliği" etkinliği düzenliyoruz. Umuyorum ki 2022 yılında düzenlediğimiz etkinlikte sizleri de Ankara'da görebiliriz.” şeklinde devam etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler