Özbekistan’da Türk İmzası

Proje yönetimini Natural Peyzaj’ın üstlendiği ‘Yangi Uzbekistan Park’ 1 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu ve parkın 560 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor.

Özbekistan’da Türk İmzası

Proje yönetimini Natural Peyzaj'ın üstlendiği ‘Yangi Uzbekistan Park'ın tasarımı Mdesign, gölet ve havuz sistemleri ise BioArt tarafından yapıldı. 1 milyon metrekarelik alanda kurulan parkın 560 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor. Parkın yapımında 12 bin 500 ağaç kullanılırken, 455 bin çalı kullanıldı. Özbekistan'ın en büyük parkı konumunda olan komplekse Türk firmalarının başarılı çalışmaları damga vurdu. Plant Dergisi Yangi Uzbekistan Park'ı yerinde inceleyerek, Natural Peyzaj Bölge Müdürü Mustafa Fedai Özaslan'dan proje hakkında bilgi aldı.

NP

Yenilikçi ve Sürdürülebilir Yaklaşım

Natural Peyzaj Bölge Müdürü Mustafa Fedai Özaslan "Natural Peyzaj 1996 yılında kuruldu ve Eyüp Kemerburgaz'da 16 dönüm üzerinde bulunan mimari ofis, seraları ve fidanlığı ile peyzaj sektöründe çalışmalarını devam ettiriyor. Kent ölçeğinden konut ölçeğine kadar farklı büyüklükteki yurtiçi ve yurtdışı proje ve uygulama hizmetleri ile uygulama sonrası bakım hizmetleri alanında hizmet sunuyor. Kemerburgaz'da bulunan fidanlığa ek olarak Bilecik Osmaneli'de 220 bin metrekare fidan üretim tesisi bulunuyor. Bunlara ek olarak yurtdışındaki işlerimizde sektörel firmalarla olan partnerliğimiz aktif olarak devam etmektedir. Firmamız aynı zamanda İspanya, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya ve Hollanda'dan fidan ithalatı Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kuzey Irak'a ise bitki ihracatı yapmaktadır. Bu çerçevede Natural Peyzaj, tamamladığı ve hali hazırda devam eden yurtdışı ve yurtiçi Sanayi, Yol, Turistik Tesisler, AVM, Konut proje ve uygulamaları ile sektöre yön veren firmalar arasında yer almaktadır" dedi.

NP

Modern Tasarım

Park hakkında bilgiler veren Özaslan, "Yangi Uzbekistan Park 1 milyon metrekare üzerinde kuruldu, bu alanın yarıdan fazlası yeşil alanlardan oluşuyor. Proje kapsamında 467 bin 500 bitki kullanılarak bölgenin iklimine uygun şekilde yeşillendirilme çalışması hayata geçirildi. Bölgenin yaşam alanı olarak tasarlanan parkta yeşil alanların dışında 165 bin metrekare yürüyüş yolu, 85 bin metrekare araç yolu ve otopark, 19 bin metrekare bisiklet yolunu içerisinde barındırıyor." dedi.

NP

Parkın tasarımında 48 bin metrekare gölet kullanılarak mavi ve yeşilin uyumu yakalandığını belirten Özaslan sözlerine "Ayrıca 16 adet kuru havuz ve 4 adet süs havuzu ile bütünlük sağlandı. 8 bin metre kare ahşap kullanılarak doğal ve şık bir görünüm sağlandı. Ayrıca parkta 6 adet kapalı 5 adet açık restoran kullanıma sunuldu. Teknolojik altyapının da kullanıldığı parkta kiokslarla bilgilendirme ve yönlendirme yapılmaktadır. Modern çocuk oyun alanları, spor ve piknik alanları ile parkın tasarımında bütün sağlandı" şeklinde devam etti.

 

Beş Yaprak Tasarımı

"Parkın genel konseptini belirleyen 5 yaprak tasarımı Özbekistan'ın Kalkınmasına Yönelik Eylem Stratejisi'nin yönergelerini içeren bir ağacın beş dalı şeklinde tasarlandı. Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev parkın inşasının başlangıcında ağaç dikimine katılarak konsepti belirleyen 5 yaprakta ağaç dikti. Her yaprakta konsept, oturma birimleri, aydınlatma elemanları, sanatsal objeler, Türkiye ve İtalya'dan getirilen ağaç ve çalılar yer almaktadır. Park tasarımında amaç sadece yeşil bir alan değil, aynı zamanda yüksek kültürel ve manevi değerleri simgeleyen, insanların doğa ile iç içe vakit geçirebilecekleri bir park oluşturmak."

NP

Bağımsızlık Anıtı

"Ülkenin bağımsızlığının 30. yıl dönümüne adanan İstiklal Kompleksi için 60 metre yüksekliğinde Bağımsızlık Anıtı tasarlandı. Bitkisel tasarım ve kuru havuzlar ile tasarlanan parkın merkezi girişi Bağımsızlık Anıtı'na çıkıyor.  Anıtın konsepti Özbekistan'ın 3 bin yıllık tarihini, halkının ulusal kimliğini, Özbekistan'ın yeni imajını yansıtmaktadır. Anıtta Özbek Komutanların, bilim adamlarının ve düşünürlerin, eğitimcilerin heykelleri yer almaktadır. Eski çağlardan modern Özbekistan tarihine kadar olan en önemli olayları bu anıtta yer verilmiştir ve Özbekistan'ın tarihini, kültürünü ve maneviyatını ortaya çıkaran kronolojik olarak düzenlenmiş bir kompozisyon oluşturur."

NP

"Anıt; kanatlarını açan, barış ve özgürlüğü, iyiliği ve refahı simgeleyen gururlu Humo kuşunun görüntüsü ile taçlandırılmıştır. Parkta yer alan 5000 kişilik amfide festival kutlamaları ile kültürel ve eğitici etkinliklerin düzenlenmesi planlanmaktadır. Amfi Kompleksi, modern aydınlatma ve akustik sistemlerle donatılmıştır. Parkta amfi, Stella ve Parkin genel manzarasına hâkim en üstünde açık restoran bulunan 10 metre yüksekliğinde seyir tepesi yer almaktadır."

NP


Paylaş: 

Diğer Haberler