ORMANGÜLܒNE ŞEHİR ANKARA İSMİ VERİLDİ

ORMANGÜLܒNE ŞEHİR ANKARA İSMİ VERİLDİ

17-26 Mayıs tarihleri arasında Almanya Westerstede kentinde düzenlenen Orman Gülü Festivalinde bir Ormangülü çeşidine ‘Şehir Ankara ismi verildi. 

 

SEMPOZYUM DÜZENLENDİ

4 yılda bir Almanyanın Westerstede kentinde düzenlenen Orman Gülü Festivali bu yıl 17-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslar arası uzmanlardan büyük övgü alan Orman Gülü Festivalinde çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Etkinlikler kapsamında Bruns Fidanlığı, ‘Ormangülü ve festivale eşlik edecek bitkiler üzerine bir sempozyum düzenledi. Sempozyuma katılan konuşmacılar Ormangüllerinin kökenini ve yetiştirilme alanları ile ilgili bilgiler verdi. Sempozyumda söz alan Botanik Bahçeler Bilimsel Direktörü, Bremen Ormangülü-Park Yöneticisi ve Alman Ormangülü Derneği Teknik Sorumlusu Dr. Hartwig Schepker, doğal yetişen Ormangülü hakkında bilgi verirken, etkileyici fotoğraflar gösterdi.

Tanınmış bir peyzaj mimarı olan Klaus Klein da kendi düzenlediği özel bahçelerden bir sunum yaptı.

 

FESTİVALİ GEZDİLER

Kenneth Cox ise panelde ilginç ve etkileyici bir konuşma yaparken 5 kıtada çektiği fotoğrafları izleyenlerle paylaştı. Belçikadan festivale katılan peyzaj mimarı Peter Wirtz ise kendisinin hazırladığı uluslar arası projelerden söz ederek, Avrupa ve Amerikada çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Londradan gelen peyzaj mimarı Christopher Bradley de hole bahçe planlamalarını anlattı. Chelsea Flower Showda bahçe düzeni üzerine altın madalyon kazanan Bradley, çalışmaları ile ilgili geniş bir bilgi verdi. Sempozyuma katılan davetliler daha sonra Westerstede Ormangülü Festivalini ziyaret etti. Festivalde, Belediye Başkanı Klaus Gross ve peyzaj mimari Niels Blatt tarafından karşılanan davetliler festival alanını gezdi.

 

YENİ ORMANGÜLÜ; ‘ŞEHİR ANKARA

Son yıllarda Türkiye ile oldukça iyi ilişkileri olan Bruns Fidanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçeki de geçtiğimiz senelerde firmasında ağırlamıştı. Bruns Fidanlığı sahibi Jan-Dieter Bruns, ziyaretten büyük mutluluk duyarak, ziyarette Ormangülüne ve çeşitliliğine hayran kalan Başkan Gökçek için bir Ormangülüne ‘Ankara ismini vermek istedi. Festival kapsamında Brunus Fidanlığının Gristede Ormangülü Parkında organize ettiği sempozyumda bu adlandırma gerçekleştirildi. 170 davetlinin katıldığı etkinlikte Westerstede Belediye Başkanı Klaus Gross bir konuşma yaparak, Türkiye ile iyi ilişki içinde olduklarını söyledi. Alman-Türk Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Thomas Kossendey de Almanya ve Türkiye arasındaki iyi ilişkiyi dile getirerek, Ormangülünün Almanyaya nasıl geldiğini ve gelişen süreci anlattı. Etkinlikte yeni nesil Ormangülüne ‘Şehir Ankara adı verildi. İngiliz ve Amerikan bahçe melezlerinin birleştirilmesi sonucu oluşan yeni nesil Ormangülü yeni adıyla Şehir Ankara, kendini kuvvetli bir fuşya-pembe ve kara noktalarla sergiliyor. Soğuğa karşı dayanıklı ve orta büyüklükte olduğu için hem ev bahçelerinde hem de büyük parklarda büyüyebilir.

 

 

 

 

 

Rhododendron Festival which organized once for each 4 years this year performed dates between May 17 to 26 in Westerstede in Germany. Festival praised by national and international experts, and also organization was including various activities. One of the rhododendron varieties given the name “City Ankara” in festival.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler