“Ödemiş’in Üretimi Dünya Pazarında”

Ülkemizde süs bitkileri üretiminin önemli merkezlerinden olan Ödemişli üreticiler kaliteyi her geçen gün arıtıyor. Kooperatifin destekleriyle ihracata teşvik edilen küçük ölçekli işletmeler gelecek için daha umutlu çalışıyor.

“Ödemiş’in Üretimi Dünya Pazarında”

Ödemiş Fidancılık, Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Olgun Ballı Ödemiş'te gerçekleştirilen üretimi ve kooperatifin çalışmalarını değerlendirdi. Özellikle çalı ve ibreli türler üretiminde ülkemizin ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Ödemiş bölgesinde yapılan kaliteli üretim uluslararası pazarda kendisinden söz ettirmeye başladı.

 

odemis

 

"Kooperatifle daha güçlüyüz"

Süs bitkisi üretiminin her geçen gün değer kazandığını ve bunun kooperatifler aracılığıyla destelenmesi gerektiğini belirten Olgun Ballı; "Kooperatifimiz 2019 yılında 7 arkadaşımız ile birlikte kurduk. Kuruluşumuzdan itibaren hem süs bitkileri hem de meyve fidancılığı adına çalışmalar yapıyoruz. Yaklaşık 80 ortağımız olup yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin taleplerini ortaklarımızla beraber karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kooperatif bünyesinde birleşmek başlıca küçük ölçekli aile işletmelerimizin rekabet edebilme şansını arttırıyor. Faturalandırma, sertifikasyon ve ihracat işlemlerini her üreticimizle yapabiliyoruz." dedi.

 

odemis

 

"10 Milyon Dolar İhracat"

Ödemiş'te yapılan süs bitkileri üretimine değinen Ballı, "Bölgemizin iklim avantajları sayesinde yaylamızda ladin, köknar gibi soğuk iklim bitkileri yetiştirilebilirken ovamızda ise her çeşit çalı ve fidan türleri yetiştirilebiliyor. Ödemişte ithalat çok az olup süs bitkisi ve meyve fidanı olarak ihracatımız yıllık yaklaşık 10 milyon dolar civarında seyretmektedir. Bu rakamları daha da ileriye taşımayı düşünüyoruz. Yerli üretimin kalitesini artırarak ihracatımızı yükseltmek ve hem bölgemize hem de ülke ekonomisine daha büyük katkılar sağlamak istiyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı pazarına da ihtiyacımız var.  Yurtdışında pazar arayışının hem bölgemiz hem de devletimiz için önemini biliyoruz ve elimizden geldiğince çalışıyoruz." dedi.

 

odemis

 

"Su seviyesi her geçen yıl düşüyor"

Ödemişli üreticilerin sorunlarını dile getiren Ballı, KDV ve su konularının etkilerinin büyük olduğunu ifade etti. Ballı sözlerine; "Ödemiş uzun yıllardır süs bitkileri üretimi yapmakta olup bölgenin iklimsel avantajı sayesinde daha çok uzun yıllar üretim yapacağımızı düşünüyorum. Ödemiş'in başlıca sorunu su problemidir. Her geçen yıl su seviyeleri düşmektedir. Süs bitkisi KDV oranının %18 olması da başlıca sıkıntılarımızdan biridir. Bölgemizin ve sektörümüzün sorunlarını dile getirmesine imkan tanıdıkları için Plant dergisine çok teşekkür ederiz" şeklinde devam etti.    

 

odemis

 


Paylaş: 

Diğer Haberler