Mersin’de 5 Milyon 250 bin Fidan Üretildi

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında 2021 yılında 5 milyon 250 bin fidan üretildi.

Mersin’de 5 Milyon 250 bin Fidan Üretildi

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında 2021 yılında 5 milyon 250 bin fidan üretildi.  Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 6 orman fidanlığında ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışmalarında ihtiyaç duyulan asli orman ağaç fidanları ile birlikte mahalli ihtiyaçlar için talep edilen park bahçe bitkilerinin de üretildiği belirtildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün yıllık fidan üretim kapasitesi 10 milyon adet, 154 farklı türde fidan çeşidi üretilmektedir. Fidanlıklarda sedir, kızılçam, ardıç gibi asli orman fidanlarının yanı sıra, yaban hayatı için önem arz eden alıç, üvez, kuşburnu gibi fidan türlerinin üretimi de yapılmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından dikimi yaygınlaştırılmaya çalışılan ceviz, badem gibi katma değeri yüksek gelir getirici türler, boylu ve formlu çınar, akçaağaç, limoni servi gibi park ve bahçe peyzajlarında kullanılan türlerin yetiştirildiği vurgulanırken; “Tür çeşitliliğinin artırılması ve yöreye uygun türlerin yaygınlaştırılması konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan Bölge Müdürlüğümüz, her geçen gün kapasitesini ve donanımını artırmaktadır.” denildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler