KONYA ECDAD PARKI’NA KAVUŞUYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi, 110 bin metrekare alan üzerine yapacağı Ecdad Parkı için çalışmalara başladı.

KONYA ECDAD PARKI’NA KAVUŞUYOR

ECDAD PARKI

Konya Büyükşehir Belediyesi ‘Ecdad Parkını hayata geçiriyor. Yazır Mahallesi Halil Ürün Caddesi üzerinde yapılacak olan park, Selçuklu Belediyesinin karşısında bulunuyor. 110 bin metrekarelik bir alana sahip olan parkın tasarım aşamasında çok yönlü bir araştırma yapıldı. Pek çok kaynaktan dönemin yaşam tarzıyla ilgili bilgiler edinilirken, minyatür ve oryantalist resimlerden faydalanıldı. Park ayrıca tüm engelli ulaşımları dikkate alınarak tasarlandı.

 

PARK İÇİ ÜNİTELER

Parkın, Osmanlı tarafı girişinde idari bina ve revaklar mevcutken devamında ise Osmanlı kameriyeleri ve namazgah çeşmesi bulunuyor. Duvarlar, Osmanlı dönemindeki bahçe duvarları dikkate alınarak tasarlandı. Selçuklu tarafı girişinde ise Selçuklu tarzı giriş Takı, ve Selçuklu kameriyeleri mevcut.  

 

KULE KAFE

Rumeli Hisarındaki kule mimarilerine benzetilerek tasarlanan kule kafe de ziyaretçiler hem dönemin kule mimarisini görecek hem de burç kenarlarında oturup manzarayı izleyebilecek.

 

DESENLİ BAHÇE

Görselliği ile ön plana çıkan park içerisinde bulunan Desenli Bahçe, bitkisel açıdan ‘bugün olsaydı mantığıyla biraz daha modernize edilerek tasarlandı. Bu bakımdan içerisinde az da olsa şekilli bitkilerde var. Alanda çinili çiçek parterleri, gül bahçeleri (gülizar), Lale bahçeleri (Lalezar), Çeşmeler ve II Mahmut dönemi kameriyeleri bulunuyor. Desenli Bahçe içerisinde yer alan II Mahmut dönemi kameriyeleri resimde de görüldüğü üzere Çağlayan Kasrının yanında yer almaktaydı. Bugün bilindiği kadarıyla canlı bir örneği kalmamış, bu proje ile yeniden canlandırılmaya çalışılmıştır. Hasbahçe örnek resimleri incelenerek tasarlanan bu alan içerisinde bahçe köşkü, güneş saati, fıskiyeli yılankavi havuz, çiçek tarhları, ve meyve ağaçları bulunacak. 

 

DEĞİRMEN

Görüntü amaçlı olup kenarında dönen değirmen çarkı, deresi bu derenin kenarında sazlıklar ve mevsimlikler olacaktır. Dere kemerli köprünün altından göletle birleşecek.

 

Konya which has been the capital of the Seljuks and also located between  major centers of Ottomans.  Metropolitan Municipality of Konya constructing a Ecdad (ancestry) Park . Concept of design will include examples of Seljuk and Ottoman period  and it will cover  an area of ​​110 thousand square meters. Tulip and rose gardens will take place at the park.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler