Kılıçdaroğlu Garden A.Ş’yi Ziyaret Etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yalova’da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek üreticilerin sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet Solo Plant firmasını gezdikten sonra Yeşil Vadi firmasında sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu Garden A.Ş’yi Ziyaret Etti

Toplantıda süs bitkileri üretimiyle ilgili olarak bilgi veren Birikim Süs Bitkileri Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yalçın; "Yalova'ya hoş geldiniz. Süs bitkileri üretimi ülkemize büyük katkılar sağlıyor, Yalova üretimin en eski ve en yoğun yapıldığı bölgedir. Son yıllarda üretim kalitemizi artırdık ve ihracatta büyük mesafe kat ettik. Ben sözü uzatmadan arkadaşlarıma bırakıyorum" dedi.

 

Yalova Tarıma Dayalı İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Umut Sakarya; "Süs bitkileri üretimi ülkemizde 55 bin dekar alanda üretim yapılıyor. Üretim değerimiz 18 milyar dolar civarındadır, bu anlamda cari fazla veren nadir sektörlerden birisiyiz. 2021 yılında 130 milyon dolar ihracat 40 milyon dolar ithalat gerçekleştirdik. Süs bitkileri sektörü doğrudan 100 bin dolaylı olarak 500 bin kişiye istihdam sağlıyor. Sektörün temel sorunlarının başında arazi sorunu geliyor. Üretim yapılan alanların yüzde 90'ı kiralık, sektörün katma değer oluşturması için uzun vadeli kiralamalara ihtiyacı var. Diğer sorunumuz ise KDV, geçtiğimiz yıl düşürülen KDV oranının sektöre yansıması çok olumlu oldu" dedi.

 

Gaye Süs Bitkileri Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, "2012 yılında 39 tüzel ve gerçek kişi Yalova Garden A.Ş'yi kurdu. Sektörün en büyük kümeleşme modeli olarak faaliyetlerine devam ediyor. Süs bitkileri sektörünün mevzuatı çok yayın, bir kısmı sanayi birazı tarıma dahil ediliyor. Örneğin tarımsal sulama ve sigortadan yararlanamıyoruz. Üretim arazileri kiralık ve bu arazilere büyük yatırımlar yapıyoruz. 2012 yılında 38 milyon yatırım yapmayı taahhüt etmiştik şu an arazideki yatırım 750 milyon yatırım var. Üretim yapabilmemiz için uzun vadeli ve ucuz araziye ihtiyacımız var. Arazi kiralık olunca yatırımı teminat gösteremiyoruz, tarımsal teşviklerde önümüze sorun olarak çıkıyor. Türkiye'de süs bitkileri kadar metrekarede yatırım yapan, istihdam sağlayan ve katma değer yaratan tarım ürün grubu yok. Biz çalışanlarının yüzde 75'i kadın olan bir sektörüz, haftada bir veya iki gün için ev hanımlarını istihdam edebilecek bir sektörüz. Devlet nezdinde başka tarla bitkileri altında değil, süs bitkileri olarak tanıması ve teşviklerle desteklemesi gerekiyor" dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu bölge cennet gibi bir bölge, tarımla ilgili birçok sorun var. Bu sorunlar yalnızca süs bitkilerine ait sorunlar değil. Bu sorunların giderilmesi için havza bazlı bir çalışma başlatılması gerekiyor. Dönüm maliyetleri arazinin durumuna göre bellidir, üstüne makul bir kar eklenir ve taban fiyat belirlenir. Bu fiyatın üzerinde istediğiniz kişiye satabilirsiniz ama altına düştüğünde devletin sahip çıkması gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kuruluş amacı da budur, çünkü dayanıklı ürün değil üretmiyorsunuz ve zamanında değerlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca tarımın şöyle bir özelliği var, bunu pandemi tüm dünyaya gösterdi, tarım stratejik bir sektördür. Tarımsız bir dünyayı düşünemeyiz, bizim var olan topraklarımızı en verimli şekliyle kullanmak ve insanlarımızı toprağa küstürmememiz lazım. Kırsalda çalışan kadın ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek böylece bu insanlar emekli olabilecek ve kırsalda kalabilecek. Bu konularda üzerimize düşen neyse yapacağız, Tarım Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması lazım. Bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler