KIBRIS’A FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ

KKTC’de üretim konusunda öncü firmalarından olan Nature Garden Center ortakları Turgay Duman ve Ulus Özdal, amaçlarının Kıbrıs toplumuna faydalı olmak olduğunu söylüyor. Duman ve Özdal, KKTC devletinden üreticilere destek bekliyor.

KIBRIS’A FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde sektörümüzün öncüsü sayılabilecek Nature Garden Cyprus firması 1995 yılında kuruldu. 20 bin metrekarelik alanda birçok çeşit bitki üretimi ve satışı gerçekleştiriliyor. Bunun yanında ithal bitki satışı da yapılıyor. Geniş ürün yelpazesi ile alanında iddialı olan Nature Garden, bununla birlikte proje uygulamaları, sulama sistemleri hizmeti, bahçe bakım çalışmaları ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Fidanlık ve 2 satış merkezi bulunuyor. 20 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan ve içerisinde kafeterya, çocuk parkı, 2 dönüm kesme gül, 1 dönüm mevsimlik çiçek üretimi ve türlere göre ayrılmış bitki satış yerlerinin de bulunduğu Girne - Alsancakta Nature Gardenın merkezinde firma ortakları Turgay Duman ve Ulus Özdal ile görüştük. Kıbrısta sektörün resmi olarak tanınmadığından yakınan firma ortakları, sektörün gelişebilmesi için Kıbrıs devletinin sektörü tanıması ve destek vermesini istediler.

 

 

Kıbrısta süs bitkisi üretiminin öncülerindensiniz. Devletten destek görüyor musunuz?

 

ULUS ÖZDAL:

Destek görmüyoruz, maalesef ondan dolayı çok sorunlar yaşıyoruz. Aslında devletten çok beklentimiz var, ama bilemiyorum uygularlar mı? Devletten ne bekliyoruz? Mesela, Türkiyede üreticilere krediler verilir. Burada öyle bir şey yok. Yeni yeni başladı. Daha çok hatır gönül işleri var. Ama bizim maddi yönden ziyade daha çok istediğimiz, bizim bir sınıfımız olsun. Bir adımız olsun. Belgelerimiz olsun. Çiçekçi belgemiz olsun.

Biz mevsim olarak Türkiyeden bir ay öndeyiz. Üretim olarak bu bizim avantajımız. Örneğin, Ficus benjamina burada çıkarırsak rahatlıkla Türkiyeye satabiliriz. Aynı şekilde Begonvili burada üretip satabiliriz. Bizde daha erken çiçekleniyor. Ama biz Türkiyeye satış yapamıyoruz. Üretici belgemiz, sağlık sertifikamız yok. Bizim bir sıfatımız olmalı. En büyük eksiğimiz bu. Biz resmi olarak nerede bulunduğumuzu bilmiyoruz. Burada üretim yapıyoruz, iç piyasaya satıyoruz. Ama Türkiyeye satış yapamıyoruz. Bu konuda bir adım atılmalı.

 

 

Kıbrıs ikliminin üretim için avantajları nelerdir?

 

TURGAY DUMAN:

 

Özellikle kışları ılıman bir iklime sahip. Özellikle dağın (Beşparmak) bu tarafı Girne, Karşıyaka, Lapta, Esentepe tarafı, bu bölgeler daha sıcak. Geceleri 5 dereceden aşağıya düşmez. Don olayı yok! Bol güneşli. Isıtma masrafları yüksek olmadığı için de üretimdaha cazip oluyor. Normal seralarda bile üretim yapılabiliyor. Akdeniz florasına uygun bitkiler rahatlıkla üretilebiliniyor.

 

 

Kıbrısta üretimle ilgilenen kaç firma var?

 

Sayımız fazla değil. 3-4 kişiyiz. Bizim gibi üretim yapan pek yok. Küçük çaplı yapan var. Bir dönem bir birlik kurmaya çalıştık ama kuramadık. Bir araya gelemedik.

Üreticiler genelde mevsimlik yapmaya çalışıyorlar. Bizim gibi çalı grubu, meyve ağacı ve diğer türleri pek yapan yok.

Burada çoğunlukla bitkiler Türkiyeden getirilip satılır. Biz üretimle uğraşıyoruz, çoğaltmasını da yapıyoruz. Biz, Nature Garden Center olarak yeni bir projeye de başladık; yere ekim. Ekim yapıp büyüttükten sonra, formlu halde çıkartıp satışını yapıyoruz. Şu anda bu proje üzerinde çalışıyoruz.

Bizim burada asıl amacımız, kendi üretimimizi gerçekleştirerek Kıbrısa, kendi toplumumuza faydalı olmak.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler