İstişare Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

SÜSBİR Sakarya’da üyeleriyle buluştu. İstişare toplantısında üreticilerin sonları ve sektörün geleceği değerlendirildi.

İstişare Toplantısı Sakarya’da Yapıldı

 

Pandemi sonrası sektörün durumu ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıda, açılış konuşmasını TÜRKTOB ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan yaptı. Akcan konuşmasında, sektörün en önemli sorunlarından olan KDV ile ilgili ağır mücadele verdiğimizi belirtti ve Tarım Bakanından bu konunun çözümü için söz aldığımızın da altını çizdi. İhracatta son 3 yılda hızlı bir ivme yakaladığımızı dile getiren Akcan, ihracat bu hızla artarken sektörümüzün finansa ulaşım konusunda yaşadığı sorunlara değindi. Kredilerde teminat sıkıntısı ile ilgili, limitlerin artışının sektöre beklenen desteği sağlayamadığı teminat şartlarının ağırlığı sebebiyle bu limitlerin kullanılamadığını söyledi. Bu konuda Ziraat Bankası ile görüşmelerimizin devam ettiğini belirtti.

 

Akcan konuşmasında, ENA (Avrupa Fidanlıklar Birliği) 2023 Yaz Genel Kurulunun SÜSBİR koordinasyonunda Türkiye'de yapılacağını ve özellikle Sakarya bölgesindeki üretim alanlarının heyet tarafından gezileceğini söyledi.

 

Üyelerle yapılan istişare kısmında, sürdürülebilirlik konusu toplantıda sıkça dile getirilen bir konu oldu. Üyeler tarafından, maliyet hesabı yapan, üretimde devamlılığı sağlayan işletmelerin artmasının gerekliliğinin sektörün geleceği için olmazsa olmaz olduğu belirtildi.

 

Sektörün geçmişine bakıldığında, eski yıllara göre üretimde kalitenin artması olumlu bir gelişme olarak ortaya çıkarken, ürün devamlılığının olmaması ve girdi maliyetlerinin de artışıyla ürün fiyatlarının yükselmesi sebebiyle piyasada güçlükler yaşandığı dile getirildi.

Sakarya'da çok yüksek oranda kiralık alanda üretim yapıldığını dile getiren üyeler, kiraların yüksekliğinden bahsetti. Üretim alanı bulmakta zorlanan üreticiler orman vasfını yitirmiş arazilerin sektöre açılmasını, uygulanabilirse ülke bazında organize süs bitkileri üretim bölgeleri kurulmasını talep etti.

 

Kalifiye eleman sorunu ise görüşülen bir diğer konu oldu. Üyeler, bilgi eksikliği ve kalifiye elaman bulunamaması konusunu dile getirdi. Yönetim Kurulu, SÜSBİR olarak bu konuda da paydaşlarla iş birliğimizin devam ettiğini ve konunun takibimizde olduğunu belirtti.

SÜSBİR Yönetim Kurulu üyeleri, yönetim süreçlerinde üyelerden desteklerini istedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler