GÖLBAŞI MİLLET BAHÇESİ’NE ULUSLARARASI PEYZAJ ÖDÜLÜ

Amerika Birleşik Devletler'ninde (ABD) düzenlenen yarışmada ödül aldı.

GÖLBAŞI MİLLET BAHÇESİ’NE ULUSLARARASI PEYZAJ ÖDÜLÜ

 

Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi, bu yıl 4.sü gerçekleşen Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) düzenlenen yarışmada ödül aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca birinci 100 günlük eylem planı kapsamında 81 ilde hayata geçirilmesi hedeflenen ve uygulamasına başlanılan, 75 hektarlık alanda yapımı devam eden Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi, ABD’nin Dallas kentinde 18-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nda “Sürdürülebilir peyzaj” kategorisinde birinci seçildi. Mogan ile Eymir gölleri arasında bulunan Gölbaşı Millet bahçesi Projesi’nin ödülü, 19 Temmuz’da Dallas’ta düzenlenen sempozyum galasında taktim edildi.

Ekolojik Dinamiklere Bağlı

Ödül alan proje kapsamında Millet Bahçesinin yapımında kullanılacak doğal malzemeler dikkat çekerken, çalışmaların Güney Ankara Ekolojik Koridoru'nu tamamlayan geçiş bölgesinde, sulak alanın ekolojik dinamiklerine ve bu bölgede yaşayan kuşların üreme alanlarına zarar vermeyeceği belirtildi. Etkinlik ve spor alanlarının bulunduğu proje kapsamında kuş gözlem kuleleri, 3 buçuk kilometre yeşil yürüyüş yolu, 5 buçuk kilometre bisiklet yolu, dinlenme alanları ve millet kıraathanesi bulunuyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler