FLOWER SHOW 6’INCI KEZ KAPILARINI AÇTI

FLOWER SHOW 6’INCI KEZ  KAPILARINI AÇTI

AÇILIŞ YAPILDI

Flower Show Türkiye Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı 27-30 Kasım tarihleri arasında bu yıl 6’ıncı kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 20 ülkeden 300’e yakın firmanın katılımıyla gerçekleştirilen fuarın açılışını; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB Genel Sekter Yardımcısı Eyyüp Karahan, İBB Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı İhsan Şimşek, Ağaç A.Ş. Genel Müdürü ve Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Murat Ermeydan, SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu yaptı.

 

SÜS BİTKİSİ ÜRETİMİ

İstanbul Fuar Merkezinde, CYF Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarın açılış töreninde konuşan CYF Fuarcılık AŞ Genel Müdürü Hakan Yüksel: “Süs bitkileri üretiminin yüzde 62sini iç ve dış mekan bitkileri, yüzde 36sını kesme çiçekler, yüzde 2sini ise doğal çiçek soğanları oluşturuyor. Türk çiçekleri 55ten fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye süs bitkileri ihracatındaki ana ürün gruplarını ise canlı bitkiler, kesme çiçekler, çiçek soğanları, yosunlar ve ağaç dalları oluşturuyor. Önemli ürün gruplarından canlı bitkiler ihracattan yüzde 47 pay alırken, canlı bitkileri, kesme çiçekler yüzde 41, yosunlar ve ağaç dalları yüzde 9 ve çiçek soğanları yüzde 3 ile izliyor. Dünyada 50den fazla ülkede süs bitkileri üretimi yapılıyor ve Asya kıtası, yetiştiriciliğin yapıldığı alan büyüklükleri açısından ilk sırada yer alıyor. Alan genişliği açısından bakıldığında ülkemiz merkezi bir konumda.” diye konuştu.

 

PAZAR ŞANSI YÜKSEK

SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun: “Bu fuar sektörümüzün geldiği noktayı net bir şekilde ortaya koymaktadır. Yüzde 16 büyüme var. 2014 yılı Türkiye ihracatı yaklaşık 80 milyon dolar olacağını tahmin ediyoruz. Ülkemiz süs bitkileri üretimi açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Pazarda da önemli bir yere sahip olma şansı oldukça yüksektir. Sektörün bundan sonraki hamlelerinde artık devletin yardımına ihtiyacımız var. Bunu çeşitli noktalarda dile getiriyoruz. SÜSBİR olarak sorunlarımızı ilgili kurumlara anlatıp çözüm aramaktayız.” dedi.

 

ÇEVRE KONUŞULUYOR

Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu: “Dünya artık çevre konuşuyor oldu. Çevreyi düzeltmemiz gerekiyor. O yüzden süs bitkilerinin her zaman önemi var. İhracatımızda her yıl artış yaşanıyor. 100 milyon dolarlık bir hedefimiz var.” şeklinde konuştu. İstanbul Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Murat Ermeydan: “Flower Show’a oda olarak düzenlendiği günden bu yana desteklerimizi sunuyoruz. Katılımcı bir oda olarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. İstanbul için oluşturulacak her türlü peyzaj çalışmalarına canı gönülden destek verip görev almak istiyoruz.” diye konuştu.

 

BÜTÇENİN YÜZDE 46’SI

Son olarak söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı: “Bütçemizin yüzde 46,5ini çevreye ayırıyoruz. Ayırdığımız bütçelerle yatırım yaparak değişimi yakalamaya çalışıyoruz. Bu konuda üreticilerin ve ihracatın desteklenmesi için elimizden gelen gayreti de göstereceğiz. Bizler yeşilin yanındayız. Hem ihracatta hem üretimde farklı stratejiler oluşturmak gerekiyor. Sektörde tabana yayılan üretim faaliyetinin artması için gayret göstermek, birlik ve odaların bu noktada destek olması sektörün taban hareketine neden olacak ve süs bitkileri ve peyzaj sektörü uluslararası rekabet şansına sahip olacaktır. Sadece İstanbul’da değil, ülkenin her yerinde yeşil alanlar oluşturmak gerekiyor. Hedefimiz, insanların evleri gibi şehirde de yaşayabilmesi için yeşil alanlar oluşturmak. İstanbulun yeşil alanlarını artırarak, oksijeni bol bir şehir elde etmek istiyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler