EXPO 2016 RAPORU BIE’DEN GEÇTİ

Dünya’da EXPO’ların hangi ülke ve kentte yapılacağına onay veren ve merkezi Paris’teki Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE), Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya final raporuna ‘onay’ verdi.

EXPO 2016 RAPORU BIE’DEN GEÇTİ

Uluslararası Sergiler Bürosu’nun  (BIE) 160. Genel Kurulu, Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı.  Paris’teki genel kurula EXPO 2016 Antalya, Genel Sekreter Fırat Işık başkanlığındaki heyet ile katıldı ve Türkiye’nin ilk EXPO’sunun final sunumu yapıldı. 

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, Türkiye adına sunumu yaptı. Büyükelçi Kök, ‘Çiçek ve çocuk’ temasıyla bu yıl 22 Nisan’da kapılarını açan Cumhurbaşkanlığı himayesindeki EXPO 2016’yı 4 milyon 700 bin kişinin ziyaret ettiği ve uluslararası sergiye 57 ülkenin katıldığını belirtti. Kök, EXPO 2016’nın dünyadaki en önemli EXPO organizasyonlarından birini gerçekleştirdiklerini söyledi.

BIE’nin Türkiye baş delegesi Büyükelçi Murat Ersavcı’nın da hazır bulunduğu genel kurulda, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, final sunumu yaptı. Aksu ilçesindeki 112 hektarlık sergi alanında ilk kazmanın vurulmasından, inşaat süreci, yapıların yükselmesi, ülke bahçeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreni, kültürel etkinlikler, konserler ve kapanış seremonisine kadar olan sürecin anlatıldığı film, BIE genel kurulu üyelerine gösterildi. Genel kurul üyeleri filmi ilgiyle izledi.

Genel Kurulu yöneten BIE Başkanı Steen Christensen, başarılı çalışmalarından dolayı EXPO 2016 Antalya Ajansı’na ve Türkiye’ye teşekkür etti. Genel Kurul sonrası BIE Genel Sekreteri Vicente Loscertales ile BIE Türkiye baş delegesi Büyükelçi Murat Ersavcı, EXPO 2016 Antalya heyeti ile bir süre sohbet etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler