EXPO 2016 ANTALYA SON KEZ İSTANBUL’DA ANLATILDI

Türkiye’de ilk kez Antalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan "Çiçek ve Çocuk’’ temalı botanik fuarı EXPO 2016 Antalya, açılışa sayılı günler kala İstanbul’da son kez tanıtıldı

EXPO 2016 ANTALYA SON  KEZ İSTANBUL’DA ANLATILDI

Resmi açılışına sayılı günler kalan Türkiyenin ilk EXPOsu EXPO 2016 Antalya, İstanbulda yerli ve yabancı basın mensuplarına anlatıldı. Basın toplantısında konuşan EXPO Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, 192 ülkeye davet mektubu gönderdiklerini, 52 uluslararası kuruluşu da davet ettiklerini söyledi. 42 ülkenin olumlu görüş bildirdiğini ifade etti. İstanbulda düzenlenen tanıtım toplantısına Genel Sekreter Yardımcısı Danışmanın yanı sıra Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ve FloraHolland yetkilisi Monique Heemsque katıldı. Osman Bağdatlıoğlu, EXPOyu çok önemsediklerini ve EXPO 2016 Antalyanın Türkiyedeki sektör için önemli bir nokta olduğunu söyledi.

 

EYFEL KULESİ GİBİ EXPO KULESİ

Antalyanın Aksu ilçesinde bulunan EXPO alanının 112 hektarlık bir alana yayıldığını ifade eden EXPO Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, EXPO alanına çeşitli cazibe noktaları ve ilgi çekici alanların yapıldığını söyledi. En dikkat çekici yapının EXPO kulesi olduğunu belirten Danışman, 101 metre yüksekliğindeki kulenin EXPO 2016tının en gözde projesi olduğunu söyledi. Danışman, "EXPO kulesinin üstünde üç tane seyir terasımız var. Teraslarımızı yerde inşa edip bunları hidrolik vasıtasıyla yukarıya kaldırıp yerleştireceğiz. Bu nasıl ki 1889 yılında Pariste yapılan EXPOda Eyfel Kulesinin giriş kapısı olarak inşa edilmesi ve ülkeye simge yapı olarak değer katması açısından önemlidir. Bizim EXPO kulesi de son teknolojiler kullanılarak yapılıyor. Özellikleri nedeniyle şu an bile çok aşırı derecede ilgi çekiyor. EXPO kulesinin uluslararası düzeyde sıra dışı yapılar arasına gireceğini düşünüyoruz" dedi.

 

ÜLKE BAHÇELERİ

EXPOda kurulacak olan ülke bahçelerinin kalıcı olacağını da sözlerine ekleyen Danışman, şöyle konuştu: "EXPOda en önemli alan katılımcı ülke bahçeleri ile ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların yer aldığı alan olacak. Ülkeler, yapacakları kalıcı bahçeler ile kendi kültürlerini yüzyıllar boyunca sergileyecekler. EXPO 2016 Antalya sonrası ise ülke bahçeleri muhafaza edilerek ve bakımı ülkemiz tarafından yapılacak. EXPO 2016 Antalya, ziyaretçilerine tüm dünyanın farklı kültürlerini bir arada gösterme imkanı sunmakla birlikte, yapısal ve bitkisel unsurları ile gelecek için bir miras bırakacaktır."

 

TARIM MÜZESİ

Türkiyenin ilk EXPOsunda Türkiyenin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi de yer alacak. Başak şekilde bir mimariyle tasarlanan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesinin, 7 bin 457 metrekare alan üzerine inşa edileceğini belirten Danışman, "Türkiyenin bitki zenginliğinin gösterilmesi amacıyla ülkemizin üç farklı bitki coğrafyasından (İran - Turan, Akdeniz ve Avrupa - Sibirya) bazı doğal bitkiler sergilenecek" diye konuştu.

 

MOZAİK KÜLTÜR ALANI

EXPOda Mozaik Kültür Alanın da büyük ilgi çekeceğini ifade eden Levent Murat Danışman, şöyle devam etti: "Bu alanın yapımı için Kanada, Mosaicultures Internationales de Montreal ile birlikte çalışıyoruz. Mozaik kültür alanı, ülke bahçelerinin önünde ve EXPO Gölü kıyısındaki yaklaşık 15 dönümlük alanda bulunacak. Bu alanda, insanların yararlandığı bitki ve hayvanların kompozisyon içerisinde sergileneceği çeşitli sahneler oluşturulacak."

 

HOLLANDADAN DESTEK

Yapanca gazetecilerin de takip ettiği basın toplantısında hazır bulunan FloraHolland yetkilisi Monique Heemsque, Türkiyedeki üreticilerle birlikte çalıştıklarını ve tecrübelerini paylaştıklarını ifade etti. EXPOyu son derece önemsediklerini ifade eden Heemsque, geleceği EXPO 2016 Botanik Fuarında Türkiye ile beraber yeşerteceklerini söyleyerek, "Türkiyeli ortaklarımızla beraber Türkiyenin ihracatına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

 

23 NİSAN - 30 EKİM

Türkiyede ilk kez Antalyanın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ‘Çiçek ve Çocuk temalı botanik fuarı EXPO 2016 Antalya, Türkiyenin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olma özelliğine de sahip. EXPO 2016 Antalya, sahip olacağı bitki zenginliği ve donatı alanlarıyla Antalyaya kalıcı bir miras bırakırken, kent için yeni bir cazibe ve eğlence merkezi de olacak. 23 Nisan 2016 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında resmi açılışı yapılacak ve 30 Ekim 2016 tarihine kadar 6 ay süresiyle açık kalacak.

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler