EN GÜZEL BAHARLAR ÜSKÜDAR’DA YAŞANIR

İstanbul’da baharın en güzel yaşandığı Üsküdar, baharı birçok etkinlikle birlikte doya doya yaşıyor. Üsküdar Belediyesi baharın gelişini Mor Salkım Şenliği ile karşılarken, bahar mevsiminde pek çok önemliliği etkinliğe de imza atıyor.

EN GÜZEL BAHARLAR ÜSKÜDAR’DA YAŞANIR

İstanbulda bahar ayrı bir güzeldir. Baharın en güzel yaşandığı semtlerden birisi ise Üsküdardır. Çünkü bahar, en güzel, Üsküdara gelir. Baharların en güzeli Üsküdara gelir... Erguvanlar dört bir taraftan, mor salkımlar her bir taraftan baharı müjdeler Üsküdarda.

Üsküdar denilince akla kültür, tarih, doğal güzellikler ve huzur geliyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmenin deyişiyle; Üsküdar bir kültür şehri, açık hava müzesi olduğu için tekkesiyle çeşmesiyle camisiyle çok özel bir şehir. İşte bu özel ilçede Üsküdar Belediyesinin etkinlikleriyle birlikte bahar da çok özel yaşanıyor. Üsküdar Belediyesi düzenlediği onlarca etkinlikle baharı doya doya yaşatıyor. Bu sayımızda Üsküdar Belediyesinin bahar etkinliklerinden bazılarını derledik.

 

 

MOR SALKIM ŞENLİĞİ

 

Üsküdar denilince Mor Salkımlar ilk önce akla gelir. Sağlam, güçlü, dayanıklı ve vefakar olan bu bitki, taşıdığı bu özellikler bakımından Üsküdar ile özdeşleşmiştir. Baharın habercisi olan bu eşsiz çiçek ile birlikte en güzel baharlar Üsküdarda yaşanır.

Üsküdar Belediyesi de mor salkımlarla baharı karşılıyor. Mor salkımlarla baharı dağıtıyor. 11 yıldır aralıksız olarak düzenlenen ‘Mor Salkım Şenliği bu yıl Mihrimah Sultan Camii önünde gerçekleşti.

Üsküdarın tarihi dokusunun tamamlanması ve ilçenin renklendirilmesi amacıyla, bu yıl 11.si düzenlenen ‘Geleneksel Mor Salkım Şenliği kapsamında toplamda 3 bin adet mor salkım fidanı dağıtıldı. Her yıl 15 Nisan ve 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivalde Bin 500 adet mor salkım fidanı vatandaşlara sunuldu. Geri kalan fidanlar ise Üsküdar Belediyesi tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına ait bahçe, park ve cami avlularına dikildi.

 

 

HIDIRELLEZ VE FİDAN DİKİM ŞENLİĞİ

 

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Hıdırellez ve Fidan Dikim Şenliği, Kuzguncuk Bostanında gerçekleştirildi. Sebze fideleri çocukların ellerinde toprakla buluştu. Fidelere can suyu veren çocuklar, renkli görüntüler ortaya çıkardı. Etkinlik kapsamında toplam 3 bin adet salatalık, domates, biber, patlıcan ve kabak fidesi dikildi. Ayrıca toplam 5 bin adet kiraz ve şeftali fidanı da vatandaşlara dağıtıldı.

 

 

KUZGUNCUK BOSTANI

 

Üsküdar Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü Müdürü Hacer Yılmaz ve ekibi ilçede başarılı çalışmalara imza atıyor. Şenlikler ve bahar etkinliklerinin yanı sıra kalıcı projeler de gerçekleştiriliyor. Bunlardan bir tanesi de Kuzguncuk Bostanı Projesi. Proje, Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Kuzguncuklular Derneğinin ortak diyalogu ile birlikte Kuzguncukluların dilek ve önerileri doğrultusunda hazırlandı. Kuzguncuk Mahallesinde bulunan bostan 16 bin 445 metrekare alanda yer alıyor. Kuzguncuk Bostanının aslına uygun olacak şekilde revize edildiğini anlatan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Aslına uygun olacak şekilde tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı bir projeyle revize edilen bostan; yeniden hayat bulmuştur. Bu proje, Kuzguncuk Bostanını iyileştirme ve koruma projesidir" dedi.

Proje kapsamında yapılan işler şöyle sıralanıyor; Tarım alanları, Köy meydanı, Yürüyüş yolları ve tel sepet duvarları, Oyun Bahçesi, Egzersiz alanı, Çayır, Bahçe sulama, Basketbol sahası ve Meyve bahçesi.

 

 

DEĞER SENSİN BAHÇIVANLIK KURSU

 

Sosyal sorumluluk projelerine de önem veren Üsküdar Belediyesi örnek bir projeye imza atıyor; ‘Değer Sensin Bahçıvanlık Kursu. Madde bağımlılığı tedavisi gören gençlerin rehabilitasyonu, hobi sahibi olmaları ve eğitim sonunda istihdam edinmesi amacıyla açılan Değer Sensin Bahçıvanlık Kursu, İŞKUR desteği ile Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında, kursiyerlerin iş dünyasına kazandırılması hedefleniyor.

 

 

BALKON TARIMI

 

Üsküdar Belediyesinden bir proje de emeklilere yönelik. Balkon Tarım Projesi. Emeklilerin güzel meşguliyetler edinmesine, onların gereksizlik psikolojisinden uzaklaşmasına destek olmak amacıyla gerçekleştirilen ‘Balkon Tarım Projesi; Üsküdardaki emeklilerin rehabilitasyonunu kapsayan bir proje. Emekliler bu projeyle üretme duygusunu pekiştirerek, bir canlının tüm yaşam evrelerini birebir gözlemleme fırsatı yakalıyor. Balkon Tarımı Projesi; çiçek ve ağaç bakımı, meyve sebze yetiştiriciliği ve tarım hakkında doğru bir kültürel bilinç oluşturmayı kapsıyor. Çevre duyarlılığını artırmayı amaçlayan proje vesilesiyle ilçe genelinde balkonlar renkleniyor. Ayrıca komşuluk hukukunu artırmak, emeklilerin komşularıyla daha fazla diyalog içinde olmasını sağlamak da projenin amaçları arasında yer alıyor.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler