DOKAP’TAN KARADENİZE BÜYÜK PROJE

DOKAP’TAN KARADENİZE BÜYÜK PROJE

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Ekrem Yüce, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine yeni bir proje hazırladıklarını söyledi.

 

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Ekrem Yüce, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine yürüttükleri çalışlar hakkında bilgi verdi. Yüce; Doğu Karadeniz bölgesinde (Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon) temel altyapı ihtiyaçların karşılanması, bölgede ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin hızlandırılması amacıyla kurulan DOKAP tarafından hazırlanan projeyle, öncelikle illerdeki bitki çeşitlendirilmesinin yapılacağını söyledi. Karadenizin; tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi konusunda dünyanın en önemli coğrafi imkanlara sahip olduğunu belirten Ekrem Yüce: "Karadeniz, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi için gerekli iklim şartlarına sahip nadir bölgelerden biri. Bugün dünyada 20 bin civarında tıbbi bitkiler envanteri görülmektedir ki bunun 5 bin türü bizim bölgemizde. Dolayısıyla bölgemiz, tıbbi ve aromatik bitkiler çerçevesinde dünyada en önemli bölgelerden biridir." dedi.

 

8 İLDE 400 ÜRETİCİ

Yüce: "DOKAP olarak hem bölgenin iklim şartlarını iyi değerlendirmek hem de bölge insanımızın girişimciliğine katkı sağlamak amacıyla tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili bir çalışma başlattık. Öncelikle, DOKAP kapsamında olan her ilimizde, o şehirde yetiştirilebilecek bitki seçimini yapıyoruz. Bunları belirledikten sonra şehirlerde üretici seçimine gececeğiz. Her ilde 50 üreticiye konu ile ilgili eğitim vermek istiyoruz. Buna göre 8 ilde 400 üreticimiz tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapacak bizde DOKAP olarak her türlü eğitim faaliyetlerini, araç gereç desteklerini vereceğiz. Şu anda yoğun bir şekilde proje çalışmalarımıza devam ediyoruz. Projemiz 3 yıllıktır ve ihtiyaç duyulduğu çerçevede gerekli bütçe tedarik edilecektir. Bölgemizin ileriki dönemlerde bu konu ile ilgili hem Avrupa hem de dünya çapında en önemli üretim merkezlerden biri olacağını ümit ediyorum." diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler