ÇAĞLAYAN TARIM’DAN LABORATUVAR HİZMETİ

Çağlayan Tarım Ürünleri Yalova Garden AŞ içerisinde yer alan analiz laboratuvarını hizmete açtı. Son teknoloji ile donatılmış olan laboratuvarda toprak, su ve bitki analizi yapılıyor.

ÇAĞLAYAN TARIM’DAN  LABORATUVAR HİZMETİ

Çağlayan Tarım Ürünleri, sektöre önemli bir katkıda bulundu. Çağlayan Tarım Ürünleri firması Yalovada sektörün hizmetine yönelik bitki koruma ve toprak laboratuvarını hizmete açtı. Yalova Garden AŞ içerisinde bulunan laboratuarda son teknoloji kullanıldı. Laboratuvarda toprak, su ve yaprak analizleri yapılıyor. Hizmete giren laboratuvar ile ilgili bilgiler veren Çağlayan Tarım Ürünleri Genel Müdürü Alaeddin Vardar, "Burada müşterilerimize toprak, su ve yaprak analizi yapacağız. Onların sorunlarına çözüm üretip bu çözüme mukabil çeşitli ilaç ve gübreleri onlara tavsiye edeceğiz" dedi. Çağlayan Tarımın Yalovada hizmete soktuğu tarım laboratuvarı, şirket bünyesinde hizmet veren ikinci bitki koruma ve toprak laboratuvarı. Laboratuvar, Süs Bitkileri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Projesi kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve SASBÜDün desteği ile hayata geçirildi.

 

 

EN SON TEKNOLOJİ

 

Laboratuvarda en son teknolojinin kullanıldığını belirten Vardar, "Bu laboratuvarı kurarken makineleri özenle seçtik. En son teknolojiyi burada kullanıyoruz, sektörün hizmetine açıyoruz. Sektörün neye ihtiyacı varsa onu burada temin ettik. Toprak analizi yapan en üst model araçlar, su analizi için en uygun makineler, yaprak içerisinde hangi elementler eksik, bitkide hangi besin noksanlıkları var bunları keşfeden modern donanım burada sektörün hizmetinde olacak. Bunun dışında hastalıkları tespit etmek, hastalığı izlemek ve hastalığa çözüm sunmak da mümkün" dedi. Sektöre danışmanlık hizmeti verdiklerini de hatırlata Vardar, şunları ekledi; "Süs bitkisi üreticisi veya futbol saha bakım sorumlusu karşılaştığı bir sorun varsa bizi arayıp problemini aktarabiliyor. Biz de uzaklığa bağlı olarak en fazla üç gün içerisinde üretim sahasına giderek problemi yerinde tespit ediyoruz. Analizini yapıp çözüm önerimizi arkadaşımıza aktarıyoruz. Karşılaşılan problemle ilgili bütün analiz çalışmalarımızı yapıp üreticiye rapor halinde sunuyoruz."

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler