BUCA YEDİGÖLLER’E BİYOLOJİK GÖLET UYGULAMASI

İzmir’in Buca ilçesinin sembolü Yedigöller rekreasyon alanı, Bioart Biyolojik Tasarımlar tarafından üstlenilen proje kapsamında yenilenecek.

BUCA YEDİGÖLLER’E BİYOLOJİK GÖLET UYGULAMASI

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışma ile Buca Yedigöllerde Bioart tarafından geliştirilen biyolojik gölet sistemi hayata geçirilecek.

Yaklaşık 15 yıl önce Bolu Abanttaki Yedigöllerden esinlenerek inşa edilen Buca Yedigöllerde uygulanacak projede yer alan 7 adet göletin biyolojik arıtma sistemi ile yenilenmesi ve şelalelerle birbirine bağlanması hedefleniyor.

Buca İzkent ile Evka  arasındaki kurumuş dere yatağında 100 bin metrekarelik doğal vadi üstüne kurulu olan Yedigöller; güzel sanatlar sokağı, gösteri merkezi, İzkent ve Evkayı birbirine bağlayan kule köprü, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre heykelleri, 7 adet gölet ve bunları birbirine bağlayan şelaleler, seyir terasları, yel ve su değirmenleri, nostaljik su kuyusu, çocuk oyun alanları, çeşitli hayvan figürleri, yürüyüş yolları ve kafeterya ile Bucanın simgesi konumunda.

 

Yedigöllerin yenileme çalışmalarının ardından doğa dostu biyolojik göletleri sayesinde İzmirin en yeni rekreasyon alanı olarak vatandaşların ilgi odağı olması bekleniyor. Bioart Biyolojik tasarımlar tarafından, bölgedeki çalışmanın 2018 yılı içinde tamamlanarak rekreasyon alanının hizmete açılması planlanıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler