BAYRAKTAR, YÜZDE 8 KDV’NİN TAKİPÇİSİ OLACAK

Plant Ödülleri gecesinde konuşan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sektörün KDV indirimini takip edeceklerinin sözünü verdi. Bayraktar; “KDV’nin % 8’e düşürülmesi isteniyor, bunun takipçisi olacağız.” Bayraktar, ayrıca sektör sahibini bulmalı dedi.

BAYRAKTAR, YÜZDE 8 KDV’NİN TAKİPÇİSİ OLACAK

Plant Ödülleri 2013-2014 gecesine katılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOD) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektörün sıkıntılarını dile getiren Genel Başkan Bayraktar, Plant Ödül Töreninde olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti. Bayraktar, Ankarada, JW Marriott Otelde düzenlediği ödül töreninde konuşmasına başlarken, hem başarılı olan işletmelerin hem de sektöre katkı sağlayan kişilerin, kurumların ödüllendirilmesini önemsediğini bildirdi. Sektörün gelişimi ve sektöre daha fazla katkı sağlanması açısından bu gibi organizasyonların çok önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, oda olarak sektörün sorunlarını yakından takip ettiklerini ve sorunların da takipçisi olacaklarını kaydetti. Sektör temsilcilerinin özellikle KDV olarından dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ve % 18 olan KDV oranın yüzde 8e çekilmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, şunları ifade etti: "Örgütlenme bu sektörde önemli. Yani bir sektörün gelişmesi açısından idari ve mali yönden güçlü, fonksiyonel olan örgütlere ihtiyacımız var. Özellikle depolama, ulaştırma, planlama alanında ve çeşitliliğin artırılması noktasında ben üretici örgütlerinin çok faydalı olacağının kanaatindeyim. Onun için hızlı bir şekilde sektörün örgütlenmesi gerekiyor. Burada bize ulaşan bir şey var. KDVlerin yüzde 18den yüzde 8e düşürülmesini istiyorlar bunun da takipçisi olacağız.

SEKTÖRÜN SAHİBİ KİM?

Bayraktar, konuşmasının devamında sektörün devlet kurumlarında sahipsizliğine parkam bastı. Bayraktar, süs bitkiciliği sektörünün gerçekten sahibini bulması gerektiğini belirterek, "Sektör, sorumluluk üstlenebilecek, maddi ve manevi katkı sağlayabilecek ve sorunları çözebilecek, Tarım Bakanlığına bağlı bir Daire Başkanlığı talep ediyor. Bunun en kısa zamanda kurulmasını istiyoruz" dedi. Süs bitkisi yetiştiriciliğinin 5553 sayılı Tohum Yasasına bağlı olarak faaliyet gösterdiğine, ancak bu yasanın uygulanmasında hem Orman Bakanlığının hem de Tarım Bakanlığının ayrı ayrı yetkili olduğunun görüldüğünü belirten Bayraktar, şunları söyledi: "Bunun dışında ithalat kısmına baktığımızda orada farklı bakanlıklarımızın olduğunu görüyoruz. Hatta bir orman mühendisi, süs bitkileri yetiştirecekse ziraat mühendisi olmadan bunu yapabilmesi, bunu sağlayabilmesi mümkün değil. Yani faaliyet alanı olarak bakıldığında Orman Bakanlığına bağlı görünüyor ama üretim alanında baktığımızda Tarım Bakanlığımıza bağlı görünüyor. Bu şöyle bir soruyu gündeme getiriyor. ‘Bu sektörün sahibi kim? Yani bu sektörün gerçekten sahibini bulması lazım, bu çok önemli. Biz özellikle Tarım Bakanlığımız da Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanlığına bağlı faaliyet göstermekle beraber, sektör, sorumluluk üstlenebilecek, maddi ve manevi katkı sağlayabilecek ve sorunları çözebilecek, Tarım Bakanlığına bağlı bir Daire Başkanlığı talep ediyor. Bakan Yardımcımıza arz ediyorum. Bunun en kısa zamanda kurulmasını istiyoruz. Bu aynı zamanda kayıt dışılığı da önleyecektir. Çünkü sektörde üretim alanında çeşitlilik yetersizliği var. Bu planlama ve pazarlama noktasında sıkıntılar yaratıyor. Bunu biliyoruz. Bunun dışında üretimin ve kalitenin artırılması ihracat açısından çok önemli."     


Paylaş: 

Diğer Haberler