Bakan Kirişci Bayındır’da Çiçek Üreticileriyle Buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Bayındır’da düzenlenen 23. Uluslararası Çiçek Festivali’ne katıldı. Açılış töreninin ardından Bakan Kirişci, festival alanını gezdi.

Bakan Kirişci Bayındır’da Üreticilerle Buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Bayındır’da düzenlenen 23. Uluslararası Çiçek Festivali’ne katıldı. Açılış töreninin ardından Bakan Kirişci, festival alanını gezdi.

Bakan Kirişci, sektörün her geçen yıl büyüdüğünü, Türkiye'nin geçen yıl çiçek ihracatından elde ettiği geliri 121 milyon dolara yükselttiğini belirtti. Türkiye'nin çiçek ihracatçısı bir ülke olduğunu kaydeden Kirişci, "Yapmış dolduğumuz ihracatta, miktar olarak artış ile rakamsal ihracatı karşılığı olan oran birbirinden farklı. Yani ihracat miktarı ton bazında artış gösterirken ondan çok daha fazla bir döviz getirisi elde edebiliyoruz. Bu da katma değeri yüksek olan ürünlere veya bu ürünleri daha iyi pazarlara satabildiğimizin bir göstergesidir." dedi.

“Türkiye Çiçek İhracatçısı Ülke Konumunda”

Çiçek ihracatındaki artışa değinen Kirişci, "Pandemi ile başlayıp daha sonra Rusya-Ukrayna savaşıyla devam eden süreçte ülkemizin sahip olduğu jeostratejik üstünlük bir anda ortaya çıktı. Bugün bizim ihracat ve dış ticaret noktasında en büyük pazarımız olan Avrupa'nın hemen yanı başımızda bulunuyor olması bize çok büyük bir lojistik avantaj sağlıyor. Çin, Afrika'nın bazı ülkeleri ve Güney Amerika ülkeleri dünyada çiçek sektöründe belirleyici ülkelerdi ama enerjideki, lojistikteki anormal artışlar, bu ülkelerle bizim durumumuz mukayese edildiğinde, öncelikle Avrupa ve savaş nedeniyle ambargoya, birtakım yaptırımlara muhatap olan Rusya için önemli bir tedarikçi ülke konumuna getirdi. Ben bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini her vesileyle dile getiriyorum ama çiçek konusunda bunun altını bir kez daha çizmek istiyorum." dedi.

“Sanayi Bölgesi Kısa Sürede Bitecek”

Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin tescillendiğini kaydeden Kirişci, buranın kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Sektöre her zaman destek verdiklerini bildiren Kirişci, "Özellikle gerek yatırım gerekse işletme kredileri noktasında mutlaka bilginiz vardır ama daha önce buralarda yüzde 50 sübvansiyonlu kullandırmış olduğumuz kredilerin limitlerini 10 milyondan 15 milyona çıkardık. Desteklemeler konusunda sektörle biz her zaman bir arada olacağız. Bakanlık olarak biz sadece tarım değil, orman da bizim. Tarım ve Orman Bakanlığı gibi 150 bine yakın çalışanı olan ormanla ilgili de çok büyük bir organizasyonumuz genel müdürlüğümüz var. Yine suyun yönetiminden sorumlu DSİ var. 32 genel müdürlüğümüz ve birimimiz bizim bakanlığımız bünyesindedir. Bunların tamamının bendeniz de dahil milletimizin, üreticilerimizin, çiftçilerimizin hizmetinde olduğunu belirtiyorum."


Paylaş: 

Diğer Haberler