Artvin’de Terapi Ormanı Kuruluyor

Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camili vadisine Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Fitoterapi ve Apiterapi destekli 'Terapi Orman Parkı' kuruluyor.

Artvin’de Terapi Ormanı Kuruluyor

 

İçinde barındırdığı zengin bitki örtüsü ve faunasıyla Türkiye'nin UNESCO tescilli biyosfer alanı Camili (Macahel)'de yapılacak Orman Parkını ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için, ormanın sakinleştirici özelliğini kullanılarak geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını Fitoterapi ve Apiterapi merkezi yapımı planlanarak, bölgede bulunan tıbbi aromatik bitkilerden ve buna bağlı arıcılık faaliyetlerinden faydalanılması amaçlanmıştır.

 

Bölge ekonomisine de önemli katkı sağlayacak olan "Ocak Terapi Ormanı" yaklaşık 30 hektar alana yapılarak bölgenin prestij projeleri arasına girmeye aday. Artvin İli Camili bölgesi bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olup bölgede 2 bin 727 bitki türü olduğu bilinmektedir.

 

Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra konaklamalı, özellikle sağlık turizmi için terapi, tedavi amaçlı gelen ziyaretçilerin her türlü taleplerini karşılamaya yönelik yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru, amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, mini spor alanı, hayvan barınakları, manzara seyir terasları, sıhhi tesis kompleksi gibi yapı ve tesisler de planlandığı ifade edildi.

 

İlçe merkezine 36,5 kilometre uzaklıktaki ormanda konaklamak isteyenler için kır evleri, motorhome ve karavan üniteleri, çadırlı kamp ünitelerinin kiralamasının da yapılacağı orman parkında, bölge halkının işleteceği kır lokantası, kır kahvesi, yöresel ürünler satış üniteleri gibi alanlar bulunacağı belirtildi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler