ARALYA’DAN FORMLU İBRELİ ÜRETİM

Aralya Fidancılık ve Peyzaj, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi Valide Köprü Mevkiindeki 44 dönümlük üretim alanında kaliteli formlu ibreli ağırlıklı üretim gerçekleştiriyor.

ARALYA’DAN FORMLU İBRELİ ÜRETİM

 

Yüzlerce bitki ve fidan çeşidini üretip temin eden Aralya Fidancılık ve Peyzaj geniş ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. 2009 yılında Kocaelinin Karamürsel ilçesinde kurulan Aralya Fidancılık ve Peyzaj firması kapalı ve açık alanları ile dış mekan süs bitkileri üretimini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Firma ibreli, çalı ve yapraklı dış mekan bitkileri üretiminde uzmanlaşmış kadrosuyla yılda 1,5 milyon bitki üretiyor. Bunlar bir ve birkaç yıllık olmak üzere çeşitli ebatlarda saksılarda yetiştirilip uygun forma getirildiğinde pazarlanıyor.

 

44 DÖNÜM ÜRETİM

Arayla Fidancılık, üretim alanlarını genişletmeye devam ediyor. 2014 yılında Karamürsel ilçesine bağlı Valide Köprü Mevkiinde 24 bin metrekare üretim alanını faaliyete geçiren Aralya, bu yıl da bu alanı 20 bin metrekare daha genişletti. Valide Köprü Mevkiinde bulunan üretim alanında toplam 44 dönümde üretim yapan Aralya Fidancılık ve Peyzaj ‘kalite asla tesadüf değildir sloganıyla hizmet vermeye devam ediyor. Aralyanın kaliteli ürünleri öncelikli olarak belediyelerin park bahçeleri, özel sektörün peyzaj uygulamalarında ve yurt dışı projelerde tercih ediliyor.

Arayla Fidancılık ve Peyzaj firması Kocaeli ili Karamürselde bulunan merkez binası, Yalova-İzmit yolu üzerindeki şubesi ve Valide Köprü Mevkiindeki üretim tesisleriyle hizmet veriyor.

 

FORMLU BİTKİLER

Karamürsel / Valide Köprü Mevkiindeki üretim alanında dağ havasının olumlu etkilerini de kullanarak ibreli ağırlıklı üretim gerçekleştirdiklerini anlatan Aralya Fidancılık ve Peyzaj firma ortağı Recep Şahin, "İbreli ağırlıklı üretimimiz var. Buranın çok olumlu bir iklimi var. boylu ve bodur alev de üretiyoruz. Burası bitkiler için güzel bir yer. Ağırlıklı olarak ibreliler için büyük avantajları var. Potomya türleri, boylu alev, bodur alev türleri için olumlu. Rakımı ve sert güneşi seven bitkiler bunlar. Kış döneminde de kar tutmuyor, don yapmıyor; dağın zirvesinde çukur bir alan. Rakımı da düşük ve sürekli hava sirkülasyonu olduğu için diğer bölgelerde rastlanan mantar hastalıklarına burada rastlamıyoruz. Bitkiler formlu büyüyor. O yüzden burada çoğunluklu olarak ibreli bitki yapıyoruz" dedi.

 

PİSTOİA GİBİ İKLİM

Piyasanın hızlı çektiği ürünleri yetiştirdiklerini söyleyen Şahin, şunları ifade etti: "Buradaki üretim alanlarımızda ekstra malzemeden ziyade daha çok piyasanın hızlığı çektiği 1,5 / 1,75 ibreli bitki üretiyoruz. Belli bir kesimde de bodur alev, ardıç ve boylu alev. Çalı türlerinde de yine aynı şekilde çoklu dikim, 3lü ve 2li dikimle üretiyoruz.

Burada iklim İtalyadaki Pistoia bölgesindeki iklime benziyor. Seraların içerisinde çoklu dikim yaparak 3 ile 6 ay arasında bakım yaparak ürünü dışarı çıkartıyoruz. 15 gün ile 1 ay arasında güneşi gördükten sonra doğrudan satış modeline geçiyoruz."

 

 

 


Aralya Nurseries and Landscaping Co., which founded in Karamürsel district of Kocaeli in 2009 is continuing to cultivate outdoor ornamental plants in open areas and greenhouses successfully. Company produces 1,5 million pieces of plants per year as; conifers, shrubs and deciduous plants with its experienced team.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler