ANKARA ‘KUZEY YILDIZI’NA KAVUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığında yapımı tamamlanan Ankara’nın 9’uncu dev rekreasyon alanı ‘Kuzey Yıldızı’ düzenlenen törenle açıldı.

ANKARA ‘KUZEY YILDIZI’NA KAVUŞTU

MUHTEŞEM GÖRÜNÜM

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, özel fıskiye şovları, yemyeşil atmosferi ve rengarenk ışıklandırmasıyla göz kamaştıran yaklaşık 750 bin metrekare alanı kapsayan ‘Kuzey Yıldızı binlerce Başkentlinin katıldığı amfi tiyatroda yapılan törenle hizmete girdi.

 Açılış töreninde konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sözlerine Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi öncesi bölgenin durumuna ilişkin bir anısıyla başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, yabancı konuklarını buradan geçirmeye utandığını belirttiğini ve bir anısını paylaştığını kaydeden Başkan Gökçek: "Yabancı konukları buradan geçirirken bölgenin metruk durumundan utandığımız için misafirlerimizi lafa tutardık. Bugün o durumdan şimdi gördüğünüz muhteşem görünüme kavuştu." dedi.

 

‘KONUTLARI TESLİM ETTİK

Başkan Gökçek: "2004te Sayın Başbakanımız buradaki gecekonduların arasından geçişi sırasında Türkiyenin vizyonuna yakışmadığını söyledi ve bu bölge için Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Kanunu adı altında bir kanun çıkarttı. Bu kanun gereği 2005 yılında sürecimiz başladı. 2013 yılına kadar projeyi durdurmak için defaatle dava açıldı ve mahkemeler defaatle yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Ama bu kararların hepsini aştık ve nihayet 2013 yılı Ocak ayında 8 bin 56 hak sahibi için kuraları çektik. 4 bin 552 vatandaşımıza konutlarını teslim ettik." diye konuştu.

 

CAMİ VE KÜLTÜR MERKEZİ

Bölgede evlerini bekleyen vatandaşlara da müjdeli bir haber veren Başkan Gökçek, evlerin teslim tarihlerine ilişkin şu bilgileri verdi: "Şimdi bekleyen vatandaşlarımıza şu müjdeyi vereyim: Ağustosa kadar inşallah 3504 tane konutu daha teslim edeceğiz. 25 Haziranda 797 tane 10uncu etapta, 1 Temmuzda 610 adet 11inci etapta, 14 Temmuzda 468 adet 16ıncı etapta, 21 Temmuzda 518 adet 12inci etapta, 21 Temmuzda 123 adet 18inci etapta ve 18 Ağustosta 539 adet 3üncü etapta teslim edeceğiz. Kuzey Ankaranın güneyinde kalan daha başlamadığımız 2inci etabımız var. Bu etaba ise bu sene Allah nasip ederse başlıyoruz. Anlaşmaları yapıyoruz. Sizlere bir müjde daha vermek istiyorum. Kuzey Ankarada 130 bin metrekare kapalı alanda Ankaranın en görkemli camisini ve kültür merkezini yapacağız. Osmanlıyı Selçukluyu bir tarafa bırakalım, Cumhuriyet tarihinin en güzel camisini Allah nasip ederse 2 sene sonra da hizmete açacağız. Şu anda temeli atıldı inşaat süratle ilerliyor."

 

YEŞİLİN HER TONU

Konuşmasına Kuzey Yıldızı Rekreasyon Alanına ilişkin bilgiler vererek devam eden Başkan Melih Gökçek, özel fıskiye şovları, yemyeşil atmosferi ve rengarenk ışıklandırmasıyla göz kamaştıran yaklaşık 750 bin metrekare alanı kapsayan bölgenin içinde 400 bin metrekarelik yeşil alan ve pek çok sosyal donatı alanı bulunduğunu söyledi. Ayrıca bölgede amfi tiyatro, restoranlar, kafeler, nikah salonu, spor merkezi, aile yaşam merkezi, gençlik merkezi, çocuk kulübü, BELTEK kurslarının yer alacağını, 70 tane hizmet binası, 2 bin 250 metrekare genişliğinde dev çocuk oyun alanı bulunduğunu da ifade eden Başkan Gökçek: "İki tane açık hava fitness sahası mevcut. 1000 araçlık otopark bulunuyor." dedi. Kuzey Yıldızının, yeşil Ankarayı, yeşilin her tonuyla donattığını kaydeden Başkan Gökçek, alana 76 bin boylu ağaç,  4 bin ağaççık, 5 milyon çalı, 46 bin mevsimlik çiçek dikimi yapıldığını ve 270 bin metrekarelik alanın da çimle donatıldığını kaydetti.

 

‘BİR GURUR TABLOSU

Sözlerine, ‘Proje vadisi içinde, 23 adet irili ufaklı havuz ve suni göletler var. Yapılan bu havuz ve göletler içerisinde 8 ayrı noktada son teknoloji kullanarak, fıskiye sistemleri kurduk diyerek devam eden Başkan Gökçek: "1 tanesi ise çok özel. Gençlik Parkında bunun küçük bir kardeşi vardı. Şimdi büyüğünü, Las Vegasta bir benzeri olanı burada açtık. Bunun ilk gösterisini sizlerle seyredeceğiz." diye konuştu. Kuzey Yıldızı rekreasyon alanının Ankaralılara hayırlı olması dileklerinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş da her yaştan vatandaşa yepyeni yaşam alanları oluşturulması bakımından Ankaradaki çalışmalar için ‘değerli kardeşim Melih Gökçek sözleriyle nitelendirdiği Başkan Gökçek ve ekibini kutladığını söyledi. Topbaş, TOKİ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve Başbakan Erdoğanın iradesinin bir yansıması olan Kuzey Yıldızını ‘bir gurur tablosu olarak nitelendirdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan da konuşmasına Türkiyenin en önemli projelerinden biri olan Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesinin önemli bir ayağını oluşturan Kuzey Yıldızının açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyerek başladı. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin istatistiki bilgiler de aktaran Turan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın da projeye çok önem verdiğini kaydetti.

 

‘ELİNE SAĞLIK BAŞKANIM

Turanın ardından kürsüye çıkan ve Başkan Gökçekten övgüyle bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de: "Melih Başkanımızı, şehircilik bakımından, çevrecilik bakımından, hizmet bakımından, hizmeti aşkla yapması bakımından daha birçok sebepleri var, yüzlerce, binlerce, on binlerce kez tebrik ediyorum. Eline sağlık başkanım. Güney ülkelerinde Türkiyeye, ‘Kuzey Yıldızı denir... İyi özdeşleşmiş. İsminden dolayı da tebrik ediyorum. Şimdi 750 dönüm yere, bu kadar mükemmel parklar yapan belediye başkanlarının, hizmetlerin olduğu, Türkiyenin ayağa kalktığı yeni Türkiye var." dedi.

 

KUZEY YILDIZI AÇILDI

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de muhteşem ışık gösterisi ve yemyeşil görüntünün arasında, binlerce Başkentliye seslenerek, şunları söyledi: "Ankara bugün bir başka güzel. Ankara, Kuzey Yıldızıyla çok daha farklı olmuş. Buradaki değişim dönüşümü sizler gibi anlayan biriyim. Burada fakirlik yoksulluk vardı. Ama buranın kaderinin de Türkiyenin kaderi gibi değiştiğini görüyoruz. Belediye Başkanımız Melih Beye bu büyük ve devasa icraatından dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Çiftliğin orada da temapark yapılıyor. Buradan iki buçuk kat daha büyük bir alan. Orada da devasa bir proje önümüzdeki yıl hayata geçecek. Temapark ve hayvanat bahçesi Ankaraya çok daha güzel bir hava katacak. Değerli Başkanımızın önünde beş yıl var. Bu beş yılı böyle devasa projelerle taçlandıracak ve en güzel projeleri sunmaya devam edecek." Konuşmaların ardından Başkan Gökçek ve davetliler görüntüsüne uygun ismiyle de yıldız gibi parlayan Kuzey Yıldızının açılışını yaptılar. Daha sonra törene katılanlar Rekreasyon alanı içinde bulunan havuzda suyun, ışık ve müzikle muhteşem gösterisini havai fişek patlamaları arasında seyrettiler. Kuzey Yıldızında suyun ışıkla dansı her akşam saat 21:00da tekrarlanacak.

 

 

 

Ankaras 9th giant recreation area North Star project completed with partnership of Ankara Metropolitan Municipality and TOKI opened with a ceremony.

 

North Star project opened with ceremony in amphitheater with private fountain shows, full of green atmosphere and dazzling with colorful lighting covering an area of ​​approximately 750 thousand square meters.


Paylaş: 

Diğer Haberler