ALTINOVA’YA SÜS BİTKİLERİ HALİ KURULUYOR

ALTINOVA’YA SÜS BİTKİLERİ HALİ KURULUYOR

Yalovanın Altınova ilçesinde Süs Bitkileri Hali projesi geliştiriliyor. YASBİR ve Altınova Belediyesi öncülüğünde yürütülen Hal projesinin 2 milyon TLye mal olması ve Hal içerisinde yüze yakın üreticinin stant açması hedefleniyor. Süs Bitkileri Hali için dünya örnekleri incelendi

 

 

 

Yalovanın Altınova ilçesinde Altınova Süs Bitkileri Hali kurulması için sürdürülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yalova İli İç ve Dış Mekan Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (YASBİR) ile Altınova Belediyesi tarafından ilçede Altınova Süs Bitkileri Hali kurulması için çalışma yapılıyor. Yaklaşık olarak 3 yıldır gündemde olan proje için Altınova ilçesinde gerçekleştirilen görüş toplantısına YASBİR ev sahipliği yaptı. Toplantıya YASBİR Başkanı Ahmet Dündar ve üyeleri ile birlikte Altınova Kaymakamı Nurallah Kaya, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Altınova İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Ünal ve üreticiler katıldı. Toplantıda projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar gündeme geldi.

 

100 TANE STANT

Toplantıda konuşan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, proje kapsamında süs bitkisi üreticileriyle tek tek görüşüp fikir alışverişinde bulunacaklarını belirtti. Başkan Oral, projenin doğru ve iyi olması için çalıştıklarını kaydetti. Toplantıda söz alan Altınova İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Ünal ise projenin 2 milyon TLye mal olmasını beklediklerini söyledi. Hal içinde 80 ile 100 standın olmasını planladıklarını belirten Ünal, halin sektör üreticileri için çok olumlu olacağını belirtti. Süs Bitkileri Hali başlangıç olarak 10 bin metrekare olarak hizmete girecek, daha sonra Halin 40 bin metrekareye ulaşması hedefleniyor.

 

YER TESLİMİ

Altınova Süs Bitkileri Hali projesi hakkında detaylı bilgi veren Yalova İli İç ve Dış Mekan Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (YASBİR) Başkanı Ahmet Dündar, Hal projesi için Hollanda ve Yunanistanda örnekleri incelediklerini söyledi. Dündar, Hal projesinin bölgedeki üreticiler için çok önemli olduğunu söyledi. Yapılacak hal için en uygun projeyi araştırdıklarını ifade eden Dündar, halin üretici için iyi olacağını ifade etti. Dündar, şunları ifade etti: "Hazine arazisinde bulunan hal alanını hal yasası çerçevesinde yakın bir tarihte belediyemize devri gerçekleştirilecek. Altınova Süs Bitkileri Halini üreticilerimizle birlikte kullanmaya başlayacağız."

 

FİYAT AVANTAJI

Süs Bitkileri Halinin üreticilere en büyük avantajının fiyatlar olacağının altını çizen YASBİR Başkanı Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu halin üreticilere kazandıracağı en büyük avantajlardan bir tanesi; fiyatların arz talep dengesine göre oluşacak olması." Yeni yapıyla birlikte tahsilat sorunun da büyük ölçüde aşılmış olacağının altını çizen Dündar, sektörün kayıt altına da alınmış olacağını hatırlattı.

 

ÖZEL SEKTÖR GÜÇLENECEK

Dündar, "Son 10 yıldır pazardaki üreticinin aleyhine olan bir değişim söz konusu. Kamunun hakim olduğu alanlarda özel sektörden gün geçtikçe kopuyoruz. Özel sektör tüketicilerimiz de bize ulaşmakta güçlük çekiyor. Halin devreye girmesiyle birlikte İstanbul, Ankara gibi mesafelerdeki müşterilerimiz tüm üreticileri tek çatı altında rahatlıkla bulabilecek, konforlu bir şekilde alışverişini yapabilecek" dedi.

 

KAPIMIZ AÇIK

Dündar, kurulacak halin sadece Yalova için değil bölge üreticilerine açık olacağını söyledi. Marmara Bölgesi dışında ciddi üretim potansiyeline sahip sektör temsilcilerine de kapılarının ardına kadar açık olduğu söylendi. İşletme maliyetlerinin ise yıllık kiralanacak olan stantlardan karşılanacağını söyleyen Dündar, toplam satışlardan elde edilecek olan yüzde 1 gibi komisyonlarla kaynak sağlanacak dedi.

 

 

Altınova Ornamental Plants Wholesale Market project studies are still continuing. The project which organized with partnership of “Yalova Province Indoor and Outdoor Ornamental Plants Growers Association” and the Municipality of Altınova will cost 2 million TL. And almost 100 growers are expected to take place in market. For this wholesale market samples were analyzed in the world.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler