Aliağa Belediyesi’nden Anlamlı Proje

Aliağa Belediyesi Başkanı Serkan Acar’dan Aliağa halkına en anlamlı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması geldi. Açılışı 29 Ekim’de gerçekleşen katlı kavşak projesi uygulanmaya 18 Temmuz 2022 tarihinde güçlü bir ekip ile başladı.

Aliağa Belediyesi’nden Anlamlı Proje

 

Tam olarak 103 günde, gece gündüz devam eden çalışmalar sonucunda Başkan Serkan Acar ve ekibi, bu anlamlı günde açılış yapmayı kendilerine hedef olarak belirlemişlerdi.

 

ab

 

Hedefler arasında en önemli olan nokta Aliağa'nın aynı zamanda bir sanayi kenti olmasından kaynaklanan trafik sorunudur. Proje içinde barındırdığı estetik kavşak tasarımı ile de hem gece hem gündüz görenlerin ilgi odağı oluyor.

 

ab

 

Proje aynı zamanda Aliağa'nın yenilenen cadde ve sokakları ile de bütünlük sağlıyor. Barış Manço Caddesi, İzmir Caddesi, İstiklal ve Hürriyet Caddesi projelerinin yanı sıra, Hippoterapi Merkezi, Atatürk Köşesi, Patipark ve bunun gibi Aliağa'nın şehir yüzünü yenileyen ve geliştiren projeleri ile birleşen bu çalışma şehrin tam merkezini de canlandırmıştır. Bu birleşim kentin markalaşma hedefi için de önemli bir basamak olmuştur.

 

ab

 

Projenin anlamlı tasarım yaklaşımı Aliağa'nın hem geçmişte hem de gelecekte bir kültür kenti olduğuna da işaret ediyor. Bu sayede çevredeki antik kentlere ilgi ve merakın da artacağı, bununla birlikte Aliağa'nın ziyaretçi kapasitesinin de artacağı öngörülüyor.

 

ab

 

"İzmir'in Yükselen Yıldızı"

Projenin fikir olarak ilk ortaya çıkışının temeli Aliağa'nın antik kentlerinin birleşimi ile ortaya çıkan yıldıza dayanmaktadır. Bu yıldız Türk Bayrağı'na hitaben anlamını kazanmıştır ve bugün kavşakta bulunan sütunların tam ortada bulunmasının en önemli sebebi de budur.

 

ab6

 

"Antik Uygarlıklardan Türk Tarihine"

Bu projeyi bu kadar anlamlı ilk şey binlerce yıllık tarihi değerlerini içinde barındırması diyebiliriz. Antik uygarlıkların Aliağa'ya kattığı izler ile başlayan bu yolculuk Atatürk'ün ‘ Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanıma ve sahip olmaktan geçer.' sözü ile anlamlanarak ilerlemiştir. Böylece ‘Uygarlıklar Tarihi' tasarımı ortaya çıkmıştır.

 

ab

 


Paylaş: 

Diğer Haberler