RADİCEPURA GARDEN FESTİVAL’E TÜRK İMZASI

İtalya Radicepura Garden Festival kapsamında, 35 yaş altı genç tasarımcıların katıldığı Akdeniz deneyimine dair uluslararası fikir yarışmasına Türkiye adına katılan 6 kişilik genç ekip ödüle layık görüldü.

 RADİCEPURA GARDEN  FESTİVAL’E TÜRK İMZASI

 

İtalya Sicilyada Piante Faro Group tarafından organize edilen Radicepura Garden Festival kapsamında düzenlenen yarışmaya katılan Türk ekibi ödüle layık görüldü. 21 Nisan 2017 tarihinde başlayan Radicepura Garden Festivali 6 ay boyunca açık kalacak. 21 Ekim tarihinde son bulacak olan festivalde ‘Passage to the Mediterranean isimli ödüllü proje de yerini aldı. Proje ekibinde yer alan Mimar - Peyzaj Mimarı Hande Kalender, "Multidisipliner bir ekip olarak katıldığımız bu yarışmada çağdaş dilde tasarladığımız proje ile festival ziyaretçisine iyi bir deneyim sunmayı hedefledik. Bir bakıma ülkemizi temsil eden bahçemiz festivalde büyük ilgi gördü" diye konuştu. Proje ekibi 6 kişiden oluşuyor; Mimar-Peyzaj Mimarı Hande Kalender, Mimar Yağmur Yenice, Peyzaj Mimarı-İç Mimar Artun Agbulut, Peyzaj Mimarlığı öğrencisi Sabahattin Sakallı, Peyzaj Mimarlığı öğrencisi Melis Yüksel, Mimarlık öğrencisi Murat Usta.

 

 

İLK 5 İÇERİSİNDE

 

İtalya Sicilyada Piante Faro Group tarafından organize edilen, 21 Nisan-21 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Radicepura Garden Festival kapsamında yapılan uluslararası yarışmada Türkiyeden, mimarlık ve peyzaj mimarlığı disiplinlerinden 6 kişilik ekip (Hande Kalender, Artun Agbulut, Sabahattin Sakallı, Yağmur Yenice, Murat Usta ve Melis Yüksel) "Passage to the Mediterranean" isimli projeleriyle ondandan fazla ülkeden katılan 150 proje arasında ilk 5 proje arasına girdi. Bu 5 proje festival kapsamında uygulandı. Tasarımcıların yerinde, kendilerinin ürettikleri bu deneyim mekanı 21 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerin erişimine açık olacak.

 

 

PASSAGE TO THE MEDITERRANEAN

 

Ödül alan ve uygulanan proje şöyle tarif ediliyor:

Akdeniz Koridoru: insan ve doğa ilişkisi üzerine bir deneyim mekanı.

Sicilya adasında Akdeniz peyzajının içerisinde yer alan strüktür, halatlar ile sarılmış Akdeniz bitkileri ile çevrelenmiştir. Strüktürün dar ve koridor formu ise Akdeniz sokaklarının kimliğini yansıtır. Rijit ve katı bir forma sahip olan strüktür, ziyaretçilerin düşey yüzeylere yapabileceği müdahaleler ile hareketlenir. Ziyaretçiler koridor boyunca yürürken, halatların arasından gördükleri peyzaj silikleşmeye başlar. Koridorun tam ortasına geldiklerinde doğadan tamamen koparlar. Araladıkları halatların arkasında yaşam ve yok oluşu sembolize eden Cupressus sempervirens ile karşılaşırlar. Tasarım, her iki taraftan gelen ziyaretçinin aynı anda halatları aralayarak yok olan doğa ve insan ilişkisini sorgulamasını bekler. Aynı anda mekanı deneyimleyen ziyaretçilerin müdahaleleriyle her seferinde farklılaşan bir görünüm kazanır. Geceleri aydınlanan strüktür güçlü ve sessiz bir fon ile Akdeniz florasının algısını güçlendirir.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler