CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EXPO VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adaylık döneminde Antalya mitingde yaptığı konuşmada ‘EXPO 2016 Antalya’ya ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EXPO VURGUSU

 

1.2 TRİLYONLUK YATIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya mitingde yaptığı konuşmada EXPO 2016 Antalyaya geniş yer verdi. Erdoğan yaptığı konuşmada, yürütülen çalışmalardan bahsetti. Erdoğan: "1851 yılından bu yana çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşen dünyanın en büyük sergi etkinliği olan EXPOya, Türkiye ilk defa Antalyada ev sahipliği yapacak. EXPO Antalya, 23 Nisan 2016 yılında başlayacak ve 6 ay boyunca açık kalacak. Botanik EXPOyla Antalya tam 1.2 trilyon liralık yatırıma kavuşacak. EXPO alanında bulunan Aksu ve Tehnelli çaylarını ıslah ettik. EXPOya çıkan bütün yolları alt ve üst geçitleri yapıyoruz. 54 kilometrelik kuzey çevreyolunun ihalesini yaptık, yapımına hemen başlıyoruz." diye konuştu.

 

TÜRKİYEDE BİR İLK

İlklere imza attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "EXPO çerçevesinde toplamda 9 bin 500 kişilik kongre merkezi, bir adet 5 bin, bir adet bin 500 kişilik amfi tiyatro yapıyoruz. Bitmiyor, Türkiyede bir ilk olacak Tarım ve Çevre Müzesi ile 98 metre yüksekliğinde bir EXPO Kulesi, yapacağımız kalıcı yatırımlar arasında. EXPO için bölgeye 25 bin ağaç dikiyoruz. Dünyanın her yerinden çeşitli bitki ve çiçeklerin olacağı, 100 ülkenin katılacağı bir kültür festivalini Antalya ile buluşturacağız. Böylece dünyanın önemli turizm merkezi olan Antalyamıza denizi, kumu, güneşi, golf turizminin yanı sıra bir de kültürel alanı kazandırmış oluyoruz. Antalyaya hızlı tren projemiz devam ediyor. İnşallah şunda EXPO 2016 Antalya ile ilgili de bu noktada çalışmamız raylı sistem olarak var." dedi.

 

 

 

 President Recep Tayyip Erdoğan, gave a wide coverage to "EXPO 2016 Antalya" in his speech at the meeting during nomination period in Antalya. President Erdoğan, talked about the studies in expo and he mentioned, the Museum of Agriculture and Environment and Expo Tower which 98 meters high will be a first in Turkey and they are among permanent investments.


Paylaş: 

Diğer Haberler