BAKAN EKER, ŞAKAYIK’I YERİNDE İNCELEDİ

EXPO 2016 Antalya Ajansı ek hizmet binasının açılış törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, daha sonra Şakayık çiçeğini yerinde inceledi.

 BAKAN EKER, ŞAKAYIK’I YERİNDE İNCELEDİ

‘MUHTEŞEM BİR ETKİNLİK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya Ajansı ek hizmet binasının açılış töreninde, 160 yıllık dünya EXPO tarihinde Türkiyenin ilk kez bir EXPOya ev sahipliği yaptığını, bunun da Türkiye tabiatının, tarihinin, turizminin ve tarımının en önemli merkezlerinden biri olan Antalyada yapılacağını söyledi. EXPOya insanlığın geleceğinin ve umudun sembolü çocuklar ile estetik değerlerin sembolü çiçek temasıyla hazırlanıldığını belirten Bakan Eker: "Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bugün 20 Nisan 2014, 23 Nisan 2016da, yani 2 sene sonra Antalya, dünyaya emsal teşkil edecek muhteşem bir etkinliğin açılışına şahit olacak." dedi.

 

EK HİZMET BİNASI YAPILDI

Altyapı çalışmalarının hızla sürdüğünü, sedde çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, şimdi sedde üstü, yol üstü çalışmalar yapıldığını anlatan Bakan Eker, şöyle devam etti: "Eski pamuk üretme istasyonunun binasını yaklaşık 2 milyon liraya restore ettirdik, ek hizmet binasını yaptık. EXPO yönetiminin bir kısmı bu binada faaliyet gösterecek. Ağaç dikimine ocak ayında başladık, alanda bulunan ağaçların bir kısmının yerleri de proje planına uygun olarak değiştirildi. Projemiz bitti, bin 100 dönümlük alanın nasıl planlanacağı belirlendi."

 

ÜLKELERDEN CEVAP GELİYOR

‘2016da Antalyada yapılacak EXPOya 187 ülke davet edildi, şu ana kadar 45 ülkeden cevap geldi diyen çeken Bakan Eker: "Bazıları olumlu cevap yazıyor, bazıları ilave sorular soruyor. Önümüzdeki aylarda bu, çok daha iyi noktaya gelir diye düşünüyorum. Tanıtımlarımız, etkinliklerimiz tüm hızıyla devam ediyor." ifadesini kullandı. EXPOnun Antalya ve Türkiye için hem çok önemli bir fırsat hem de önemli bir imtihan olduğunu dile getiren Bakan Eker, devletin bütün kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, üreticiler, yetiştiriciler ve Antalyalıların el ele vererek 23 Nisan 2016 tarihinde dünyaya örnek teşkil edecek bir organizasyona imza atılacağını söyledi.

 

YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

EXPOnun 6 aylık bir fuar gibi düşünülmemesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Eker, kulesiyle, göletiyle, bahçeleriyle ve kongre merkezi gibi kalıcı eserleriyle gelecekte de Antalyada önemli bir yer tutmaya devam edeceğini bildirdi. Konuşmaların ardından Bakan Eker, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak ve diğer davetliler, açılış kurdelesini kesti. Açılışa Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 15inci Uluslararası Antalya Çocuk Festivali dolayısıyla 29 ülkeden Antalyaya gelen çocuklar da katıldı. Bulgaristandan gelen bir çocuk, burada ‘bereket şarkısı söyledi. Açılışın ardından Bakan Ekerin katılımıyla EXPO Yönetim Kurulu Toplantısı başladı.

 

ŞAKAYIKI YERİNDE İNCELEDİ

Bakan Eker, daha sonra 2016 yılında Antalyada yapılacak botanik EXPOnun sembolü şakayık çiçeğini, Beydağlarına çıkarak doğal ortamında gördü. Bakan Eker, ilkbaharda dağda sedir ağaçları arasında açan şakayık çiçeğini görmek için denizden yaklaşık bin 500 metre yükseklikte bulunan Beydağlarındaki Hisarçandır köyüne gitti. Eker, Antalyanın endemik bitkileri arasında yer alan ve Latince ‘Paeonia Turcica olan şakayık çiçeğinin isminde Türk kelimesinin geçmesi ile estetik görüntüsü nedeniyle EXPO 2016ya sembol olmasını istediğini, EXPO yönetiminin de kendisini desteklediğini söyledi. Sembol çiçeğin şakayık olmasına bazılarının karşı çıktığını anlatan Bakan Eker: "Olaya biraz daha ticari bakan bir anlayış vardı. Efendim bu bölgede böyle bir çiçek yok diyenler bile oldu ama görüyorsunuz burada, sadece bu alanda bile binlerce on binlerce çiçek var, bunlar tamamen doğal. Nisan, mayıs ve haziran döneminde açıyor." dedi.

 

‘4 TNİN ÖNEMİ BÜYÜK

Antalyada ‘4 tnin büyük değeri bulunduğunu dile getiren Bakan Eker, bunların tabiat, tarım, tarih ve turistik değerler olduğunu kaydetti. Türkiyenin, EXPOnun sembol çiçeği şakayık üzerinden dünyaya vereceği çok güzel mesajlar olduğunu vurgulayan Bakan Eker, şöyle konuştu: "Biyoçeşitlilik, insanlığın geleceği açısından, gıda güvenliğinin sigortası açısından çok önemli. Biyoçeşitliliğinin ekolojik denge tarafı ile estetik tarafı var. Antalya bu bakımdan çok şanslı. Biz de bu güzelliği Antalya değerleri üzerinden Türkiye olarak bütün dünya ile paylaşmış olacağız."

 

 

 

Minister of Food, Agriculture and Livestock Mr. Mehmet Mehdi Eker participated in the opening ceremony of additional services building of Antalya EXPO 2016 agency. He has highlighted the importance of the EXPO. Then he went to the village called Hisarcandır in Beydaglari to view Paeonia turcica flowers in place.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler