‘KALİTEDEN ÖDÜN VERMEMELİ’

Orman Genel Eski Müdürü İbrahim Çiftçi, kaliteden ödün verilmeden, belli bir standartta bitki yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘KALİTEDEN ÖDÜN VERMEMELİ’

STANDART VE KALİTE

Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, Türkiyedeki süs bitkileri sektörü ve Sapanca Yanık Köyünde kurulan Sergileme ve Tanıtım Fidanlığı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Süs bitkileri konusunda Türkiyenin yeni yeni geliştiğini vurgulayan Çiftçi: "Ancak son zamanlarda ciddi bir gelişme olduğunun farkındayız. Orman teşkilatı olarak da sektörün gelişmesi adına elimizden gelen ne varsa yapmaktan yanayız. İhtiyaçları tam göremiyor olabiliriz; fakat bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü olarak üzerimize düşeni yaparız. Mevzuat değişikliklerini gündeme getirmek kaydıyla çalışmalar yapıyoruz. Süs bitkileri sektörü gelişmeli. İnsan, dışarıya baktığı zaman güzel şeyler görmeyi arzu ediyor. Son zamanlarda insanların evlerinin, binalarının yada resmi kurumların önü geçmişteki gibi değil. Şimdi yazlık çiçekler ayrı, kışlık çiçekler ayrı dikiliyor. Biz de böyle olmasını arzu ediyoruz. İhracat oranımızı arttırmalıyız. Bu noktada da en önemli konu; standart bitki yetiştirmek ve kaliteden ödün verememek..." dedi.

 

YENİ ÇALIŞMALAR

Çiftçi: "Dünyanın kabul edeceği standartlarda fidan yetiştirmeliyiz ki satışımız bir defa olmasın. ‘Türkiyeden gelen fidanlar çok kaliteli, çok formlu denmesinin yolunu aramak lazım. Sapancada kurduğumuz tanıtım fidanlığının da esas maksadı bu. Standart fidan üretmenin yolunu açmak. Burada fidan yetiştirmek gibi bir amacımız yok. Gelen insanlara ellerindeki ürünleri gösterecekler. Belli bir standart yakalanacak. Gerekirse oradaki birlik, standart ve satış konusunda üreticileri uyaracak. Buradaki en önemli konu fidan kalitesini arttırmak ve tanıtmak. Kiminle görüşsek, toplantı yapsak bunun altını çiziyoruz. ‘Sektörü daha fazla nasıl büyütürüz, pazarlama noktasında nasıl daha iyi bir hale getiririz diye çalışıyoruz. Çalışmalarımızdan bir tanesi de, bozuk ormanlık sahalarda fidanlığa elverişli olan yerler varsa özel fidanlık kurma adına bu alanların önünü açmak için kanun metni hazırlamak oldu. Bu metni sunduk. İnsanlar toprağı iyi olan, fidana uygun olan yerler satın alır teknoloji de kullanarak güzel fidanlar elde ederse bu sektörün önü çok açık." diye konuştu.

 

 

 

Forestry General Director Mr. İbrahim ÇİFTÇİ, declared to support the industry for developing ornamental plants and he emphasized to need on  certain quality plant prdocutions. General Manager Mr. ÇİFTÇİ also added that the industry in Turkey is increasingly evolved.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler