TÜRKİYE’NİN İNOVASYON VE DİJİTALLEŞMEYE İHTİYACI VAR

19 Temmuz 2017 Çarşamba
TÜRKİYE’NİN İNOVASYON VE DİJİTALLEŞMEYE İHTİYACI VAR

Çiçekçilik sektöründe dünya devi olarak kabul edilen Royal FloraHolland, Hollanda'nın kraliyet markasıdır. Uluslararası pazarlara açılmayı öngören yeni stratejileri doğrultusunda, FloraHolland yaklaşık 3 yıl önce Türkiye'yi hedef ülke olarak belirledi. FloraHolland, yeni pazarlar fırsatlarını değerlendirmek ve küresel çiçekçilik sektöründe daha fazla pay elde etmek için üyelerinin de talepleri doğrultusunda yeni bir strateji ortaya koydu. Türkiye ise coğrafi konumundan ve pazar potansiyelinden dolayı pilot ülke olarak seçildi. FloraHolland, Türkiye'yi yatırım yapılacak hedef ülke olarak belirledi. Halen Türkiye ve Hollanda arasında çiçek ticaretini geliştirmek amacıyla FloraHolland çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, FloraHolland kooperatif üyelerinin yararı için şirketin Türkiye'deki kamu ve özel sektör paydaşlarıyla sürdürülebilir bir işbirliği yapabilmesi için gerekli farkındalık ve itibarının kurulması için çalışmaktadır.

Royal FloraHolland Türkiye İş Geliştirme Direktörü Monique Heemskerk, FloraHolland'ın Türkiye'deki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi, hedeflerini anlattı. Monique Heemskerk, sorularımızı yanıtladı.

 

 

 

Yaklaşık 3 yıldır Türkiye pazarı üzerinde çalışıyorsunuz. Bu çalışmaların sonucunda nasıl bir tabloyla karşılaştınız?

 

Üç yıllık analiz sonucunda ve network oluşturma çabası sonucunda gördük ki, Türkiye'de standart geleneksel üretim metotları var. Türkiye'de 5-10 tane profesyonel ve büyük üretici haricinde geleneksel bir üretim mevcut.

Türkiye'nin iklimi birçok çeşit çiçeği yetiştirmek için uygun. Türkiye'deki tarım sektörünün teknik bilgiye, tecrübeye, inovasyona ve dijitalleşmeye ihtiyacı olduğunu görüyorum.

Büyük resme baktığımız zaman ise Türkiye'deki üreticilerin artan bir kısmı yurt dışındaki firmalarla partnerlik yapma yönünde çaba gösteriyorlar. Büyük resme bakınca bir durum daha görüyorum; bu bir bakıma Kenya'daki üretim bölgelerinde görülen gelişmeye benzer. Oradaki firmalar da böyle partnerlikler yaptılar.

Öte yandan Türkiye'de yeni üretim bölgeleri de artıyor. Bununla birlikte bölge ülkelerinde de, Mısır, Kazakistan, İran'da, yeni üretim sahaları açılıyor. Türkiye bu ülkeler içerisinde elbette ki, en stabil ülke olarak göz çarpıyor. Yine de Avrupa'ya ve Avrupa'daki insanlara bunu anlatmak biraz zor. Onlar, gerçekten Türkiye'de ne olup bittiğini anlamakta zorlanıyorlar.

 

 

Büyük resme baktığınızda ne görüyorsunuz?

 

Türkiye'de çok büyük fırsatlar var, büyük resme baktığımızda bunu görüyoruz. Ama bir şey daha görüyoruz; çözmemiz gereken sorunlar da var. Artıları ve eksileri tartıya koyduğumuzda artıların Türkiye'de daha yüksekte olduğunu görüyoruz. İklim üretime uygun... Afrika'da da iklim üretime uygundur fakat Türkiye'nin ekonomisi Afrika'nın üzerinde. Türkiye'nin güçlü bir ekonomisi ve çiçekçiliğe yönelik ciddi bir market var. Ayrıca Türkiye'nin jeopolitik konumu çok önemli...

Avrupalı bakış açısından bakarsak Türkiye her anlamda bir köprü; hem dini açıdan, hem kültür açısından doğu ile batı arasında bir köprüdür hem de coğrafi olarak fiziksel bir köprü konumundadır.

Çevre ülkeler baktığımızda orada da çiçek tüketim pazarı gelişiyor. Ve Türkiye'nin bu coğrafi konumu iyice belirginleşiyor. Çevre ülkelerdeki talebin artması Türkiye'nin değerini daha çok artırıyor.

 

 

KNOW-HOW DESTEĞİ

 

Royal FloraHolland'ın Türkiye konusundaki nihai hedefi nedir? Şu anda hangi aşamadasınız?

 

Bizim Türkiye ile ilgili iki tane ana amacımız var. Öncelikle Hollandalı bir şirket olarak, Türkiye bağlamında platformumuzu geliştirmek büyütmek istiyoruz.

Dört sene önce şirketimizin CEO'su değişti ve 2020 yılı için kooperatifimizin önüne yeni stratejik hedefler koydu. Bu hedeflerden bir tanesi de globalleşmek. Türkiye ise bu globalleşme hedefimizin merkezinde bulunan ülke. Royal FloraHolland platformunu daha çok uluslararası firmaya açmayı amaçlıyoruz.

Türkiye'de ise en iyi uygulama örnekleri oluşturmak istiyoruz. Hedefimiz, kooperatifimizi uluslararasılaştırmak. Türkiye'de yaptığımız işlerle de 2020 hedeflerine yönelik bir harita çıkartmak istiyoruz. Kısacası Türkiye'de yaptığımız işler, bundan sonra başka ülkelere gittiğimizde bizim için yol haritası konumunda olacaktır.

Söylediğim gibi, 2020 stratejisinde 2 ana hedefimiz var; Biri verimli pazar yeri oluşturmak, diğer ise dünyayı çiçeklendirmek. Türkiye'de yaptığımız projelerle bu hedeflerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu çerçevede de Türkiye'de en iyi uygulama örneklerini çıkartmak istiyoruz. Türkiye, kooperatifimiz için globalleştirme hedefinde bir öğrenme ve pilot bölgedir.

 

 

Türkiye'de neler yapıyorsunuz?

 

Türkiye'deki üreticilere sertifikasyon desteği veriyoruz. Ayrıca ürünlerini bizim dijital sistemimiz üzerinden satışını yapabiliyorlar. Firmaların sistemlerini bizim dijital sistemimize entegre etmeleri hususunda destek sağlıyoruz. Know-how desteği sağlıyoruz. Yerel üreticiyi uluslararası standartlara getirmeye çabalıyoruz.

Hollanda firmaları ile Türk firmalarının bir araya gelmesini için yardımcı oluyoruz.

 

 

Bu çalışmaların hükümetler arası karşılığı var mı?

 

Hükümet nezdinde girişimlerimiz var. Hükümetler arasında da konuştuğumuz insanlar var. Üretici birlikleriyle de temas halindeyiz. Türkiye'de sektördeki herkesle dirsek teması halindeyiz.

Türkiye'deki amaçlarımızdan bir tanesi de üretimi desteklemek. Ayrıca, Türkiye'de çiçekler üzerinde yüzde 50'ye yakın bir gümrük vergisi var. Bu gümrük vergisi üretimi baskılayan, üretimdeki profesyonelleşmeyi olumsuz etkileyen bir durum. Yüksek vergi üreticiyi korumak amacıyla yapılıyor fakat aslında sektörün verimli olması engelleniyor. Bu aslında ticarete engel olan şey. Bu verginin düşürülmesine yönelik çalışmalarım bulunuyor.

 

 

Doğrudan pazara yönelik çalışmalarınız var mı?

 

Evet. Yerel pazarın geliştirilmesini hedefliyoruz. Üretimi destekliyoruz, üretimi geliştiriyoruz ama bir yandan da bunun tüketimini de geliştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden Türkiye'de yerel pazarın geliştirilmesine yönelik pilot projeler üzerinde çalışıyoruz.

 

 

Bu projeler nelerdir?

 

Süpermarketlerdeki kategori yönetimleriyle iletişim halindeyiz. Çiçeklerin süpermarketlerde satılan bir meta haline gelebilmesi için onlarla projeler üretiyoruz.

Onun yanında son tüketiciye çiçek satan çiçekçilere eğitimler veriyoruz. Çiçeklerin bakımı nasıl daha iyi yapılabilir ya da çiçekçi dükkanında çiçekler nasıl daha güzel bir şekilde konumlandırılabilir gibi Hollanda'da yapılmış çalışmaları burada uyguluyoruz.