TAŞIMACILIK HASSASİYETLE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Yenice Seracılık’tan Yakup Göncüoğlu, süs bitkileri taşımacılığının en az üretim kadar ciddiyet ve hassasiyet isteyen bir iş olduğunu belirterek, “Süs bitkileri taşımacılığı ısı kontrolü gerektirmekte ve büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmektedir” dedi.

11 Mayıs 2016 Çarşamba
TAŞIMACILIK HASSASİYETLE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Yenice Seracılık Firma Sahibi Yakup Göncüoğlu ile süs bitkileri taşımacılığı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Yenice Seracılık tam otomatik ve ısıtmalı seralarda iç mekan süs bitkileri üretiminin yüzde 20'si Hollanda olmak üzere Ortadoğu, Kıbrıs ve Türki Cumhuriyetlere ihraç ediyor. Ayrıca üretimin yüzde 80'ini de toptancı bayiler aracılıyla Türkiye'nin tüm bölgelerine ulaştırıyor. Üretime önem verdiği kadar ürünlerin taşımacılığına da önem veren Yenice Seracılık (Sun Plant) 4 tır, 1 kamyon, 2 panelvan araç filosu ile sevkiyatlarını gerçekleştiriyor.

 

HASSASİYET GEREKİYOR

Firma iç mekan süs bitkisi ve dış mekan süs bitkileri genel grubu içerisinde, değişik ölçüler ve büyüklüklerde olmakla beraber 200'e yakın türle bitki üretimi gerçekleştirmekte. Süs bitkileri taşımacılığının büyük bir hassasiyet gerektirdiğinin altını çizen Yakup Göncüoğlu, süs bitkileri taşımacılığının bütün detaylarını aktardı. Göncüoğlu, "Süs bitkileri taşımacılığı ısı kontrolü gerektirmekte ve büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmektedir" diyor. Yakup Göncüoğlu, sorularımızı yanıtladı.

 

 

Süs bitkisi taşımacılığı nasıl yapılır?

 

Süs bitki taşımacılığı frigofirik araçlarla yapılmaktadır. Frigofirik araçların ürünleri taşımak için ayrılmış bölümünün duvarları, tavan, taban ve kapıları, iç ortam ile dış ortam arasında ısı transferini minimize edecek şekilde izole edilmiştir. Isı soğutma yeteneği olan mekanik buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimine sahip cihaz ile donatılmıştır.

 

 

Bitkiler yüklenmesi de taşımacılıkta önemli bir yer tutuyor. Siz bitkileri yüklerken nelere dikkat ediyorsunuz?

 

Bitkilerin canlılığını ve özelliğini korunması bilinciyle uzman çalışanlarımız yükleme aşamasında;

 

  • Yüklenen bitkilerin çarpma ve darbeye dayanıklılığının sağlanması,

 

  • Taşıma sıcaklığı ayar değerinin ünite termostat ayarıyla aynı olması,

 

  • Taşınacak ürünün yüklenmeden önceki sıcaklığının, taşınması istenilen sıcaklık derecesinde olup olmadığı,

 

  • Yükleme yapmadan önce ünitenin, kasa içi sıcaklık derecesi en uygun dereceye ulaşıncaya kadar çalıştırılıp ön soğutma yapılmış olması,

 

  • Kasa içine yüklenen ürünün konumunun, kasa içi hava sirkülasyonunun taban, yan duvarlar ve tavan yüzeyinde engellemeyecek ve hava akışını kısıtlamayacak şekilde olması,

 

  • Kasa içinin temiz, kokusuz ve atıklardan temizlenmiş olması gibi birçok detayı kontrol edilerek sizlere tüm risk aşamalarında yardımcı olur.

 

  • Raflı konteynırlar ile boyutlarına ve türlerine göre bitki taşımacılığı yapılmaktadır.

 

 

BİTKİ TAŞIMA FİRMALARI TERCİH EDİLMELİ

 

 

Bitki taşımacılığında hava sıcaklığı dikkat edilmeli mi?

 

Bitki taşımacılığı için özel olarak üretilen frigofirik araçlar ile bitkinin türlerine göre derecelendirilerek yüklenmesi gerekir. Bitkiler genel olarak +12 ile +15 derece arasında taşınır.

 

 

Bitki taşımacılığı Avrupa'da nasıl yapılıyor?

 

Avrupa'da bitki taşımacılığı yapan firmalar bu sistemi tam anlamıyla oturtmuştur.

Ülkemizde durum tam tersidir. Türkiye'de sektöre göre değil fiyata göre yapıldığından dolayı bir sistem konulamamıştır. Mevsime göre frigofirik olmayan açık kasa veya tenteli soğutucuları mevcut olmayan araçlar maliyet sebebi ile tercih edilir duruma gelmiştir. Bu da taşımacılığın kalitesini düşürmektedir.

Ayrıca özel olarak bitki taşımacılığı için üretilen çift bölmeli araçlar ile farklı derecelerde taşınması gereken bitkileri bir arada yükleyerek pazarda çok çeşitliliği arttırılmalıdır.

 

 

Bitki taşımacılığının daha iyi olabilmesi için neler yapılması gerekiyor?

 

Pazarı büyütmek ve daha ileriye taşıyabilmek için; bitkilerin taşınması, dağıtılması işlemlerinde standartların üzerinde yüksek kalite ile hizmet veren, bitki taşımacılığı üzerinde yoğunlaşan ve özel araç parkına sahip firmalar tercih edilmesi gerekir.

 

 

 

Owner of Yenice Greenhouse Co. Mr Yakup Göncüoğlu answered our questions about transportation of ornamental plants. "Ornamental plants transportation requires temperature control and it should be performed with great precision. " He said.