EXPO 2021 MEDENİYETLER BAHÇESİ İLE HATAY’DA

18 Nisan 2017 Salı
EXPO 2021 MEDENİYETLER BAHÇESİ İLE HATAY’DA

EXPO 2021 Medeniyetler Bahçesi ile HATAY'da

 

Türkiye'ye ikinci kez EXPO geliyor. EXPO 2021 HATAY ‘Medeniyetler Bahçesi' temasıyla gerçekleşecek. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO'nun Türkiye'nin bir projesi olduğunu söyleyerek EXPO 2021 HATAY'ı devlet, belediye, STK'lar ve iş dünyasıyla birlikte yapmak istediklerini söyledi.

 

Medeniyetler şehri Hatay, EXPO 2021'e ev sahipliği yapacak. Yaklaşık bir yıl önce EXPO için başvuruda bulunan Hatay, Antalya'dan sonra EXPO'yu Türkiye'ye getiren ikinci şehir oldu. Sınır dışında yaşanan savaşa rağmen, güçlü rakiplerini geride bırakarak EXPO'yu alan Hatay büyük bir başarıya imza atmış oldu. Medeniyetler şehri Hatay, EXPO 2021'i de ‘Medeniyetler Bahçesi' temasıyla düzenleyecek. Plant Dergisi'ni Hatay'da konuk eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021 HATAY heyecanını bizimle paylaştı.

 

EXPO 2021'i sadece Hatay'ın değil, Türkiye'nin bir projesi olarak gördüklerini özellikle vurgulayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geniş tabanlı bir organizasyonla EXPO 2021 Hatay'a hazırlanmak istediklerini söyledi. Savaş: "Biz, Büyükşehir olarak EXPO'yu aldık ama biz bunu esas Türkiye Cumhuriyeti'nin de, Hatay'ı da uluslararası camiada bir tık yukarı çıkaracak bir proje olarak görüyoruz. Ve bu projeyi devletimizle, resmi kurumlarımızla, belediyelerimizle, STK'larımızla, iş dünyamızla birlikte yapmak istiyoruz. Biz başlattık, birlikte bitirelim istiyoruz."

 

 EXPO alanı için nereyi düşünüyorsunuz?

 

EXPO'nun en az 250 dönüm olması gerekiyor. Tek bir yerde de yapabiliyorsunuz, 2-3 yerde birden de yapabiliyorsunuz. Hazineye ait olan, bize ait olan güzel yerlerimiz var. Daha çok orada yapmak istiyoruz. Yerler hazır. EXPO heyeti geldiği zaman, buraları onlarla paylaşacağız. EXPO Seçici Kurulu nereyi işaret ederse, orada çalışmalarımıza başlayacağız. Hatay'ın çok güzel yerleri var. Biz bu işi başlatıp 6 ay sonra bitirmek istemiyoruz. Devamlı kalacağı; eğlence yeri, kültürel faaliyetlerin yapılacağı, ekonomik getirisinin olacağı, özellikle eğitim konusunda bizi destekleyecek çok önemli bir organizasyon yapmak istiyoruz. 6 ay sonra oraya kilit vurmak istemiyoruz. Alanın imkanlarından sürekli olarak faydalanmak istiyoruz.

 

 EXPO için Hatay'da siyasileri, STK'ları tek bir çatı altında toplayabilecek misiniz?

 

Bizim amacımız o. İnsanlar nasıl ihtiyaç duyulduğunda Türk bayrağının altında toplanıyorsa, bu da Türk bayrağının altında toplanılacak çok önemli bir organizasyon. Burada şekillerin, partilerin, bireysel kimliklerin çok önemi yok bunu hep birlikte toplanıp yapabileceğimiz bir proje. Ben ilk günden beri diyorum ki, bu proje devletimizin, milletimizin, tüm siyasi partilerimizin ortak projesi olsun. Türkiye kazansın, Hatay kazansın.

Bu kendi içimizde yarış yapacağımız bir proje değil, uluslararası camiayla yarış yapacağımız bir proje. Biz herkese dostluk elimizi uzatacağız. Herkesi bu şemsiyenin altında çalışmaya davet edeceğiz.

 Nasıl bir ekip oluşturmayı düşünüyorsunuz?

 Bizi başarıya götürecek kim varsa onlarla danışmaya devam ediyoruz. Profesyonellerden bizi arayan çok kişi var. İlk toplantıyı bekliyoruz. Resmi yazılar çıktıktan sonra, oluşturmuş olduğumuz gruplara bu arkadaşlarımızı söyleyeceğiz. Bu işi profesyonelce yöneteceğiz. Burada, ‘İlim Çin'de de olsa gidip alacağız' felsefesiyle hareket edeceğiz. Ve biz bunu başarmak zorundayız, başka bir şansımız yok. Bu şehrin ve bu bölgenin buna ihtiyacı var. Bu kadar zenginliğin; gerek botanik anlamda, gerek kültürel faaliyetler, tarihi doku, medeniyet birikimi, coğrafi güzelliklerin bir arada olduğu şehir bulamazsınız. Hassas bir dönemden geçen bu şehirde EXPO barışa katkı sağlayan önemli unsurlardan bir tanesi olacaktır.

 

 

City of the Civilizations Hatay, will host the EXPO 2021. Approximately a year ago, applying Hatay city applied for EXPO, and saved as the second city brought EXPO to Turkey after Antalya. Against the war near border, Hatay get the EXPO by having left behind strong opponents and achieved as well. EXPO 2021 will be organized in City of the Civilizations Hatay, with the theme of ‘Civilization Gardens'