BALAGRO SIVI GÜBRE Çiftçiye dost, toprağa bereket

Balagro Sıvı Gübre çeşitleri üretime yüzde 30-40 daha fazla tonaj ve üstün kalite sağlıyor. Ziraat Mühendisi Mustafa Cem Başoğlu, Balagro Sıvı Gübre hakkında A`dan Z`ye bilgiler verdi.

8 Mayıs 2017 Pazartesi
BALAGRO SIVI GÜBRE Çiftçiye dost, toprağa bereket

Balagro Sıvı Gübre hakkında bilgiler veren Ziraat Mühendisi Mustafa Cem Başoğlu, iç ve dış mekan süs bitkilerinin her grubunda hedefe uygun bir ürün portföyüne sahip olduklarını söylüyor. Balagro Sıvı Mineral Gübre çeşitlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Bala Kimya AŞ'de danışmanlık, ürün araştırma ve geliştirme, eğitim ve koordinasyon, saha uygulama ekiplerinin kontrolü ve bayiden üreticiye birebir iletişim hizmetleri görevlerini yürüten Mustafa Cem Başoğlu, Balagro Sıvı Gübre hakkında A'dan Z'ye bilgilen verdi. Başoğlu, ‘Üreticiye sağladığı avantajlar nelerdir?' sorusuna şu yanıtı verdi: En önemli avantajımız; tarımsal alanın her alanında hedefe uygun kombinasyonda ürün yelpazesine sahip olmamızdır. Balagro gübre çeşitleri en acemi personele bile kolaylık sağlar. Örtü altı yetiştiriciliğinde, hububatta, meyve bahçeleri ve asmalarda, meyve bahçelerinde, iç ve dış mekan süs bitkilerinin her grubunda hedefe uygun bir ürün portföyüne sahibiz. Cupressus arizonica da Balagro ile 45 gündeki değişim, üstün kalite isteniyorsa; markamız, bilgimiz, tecrübemiz, çalışma ahlakımız, üreticinin en büyük avantajıdır.

 

 

-Distribütör olduğunuzu belirttiniz. Hangi firmanın distribütörlüğünü yapmaktasınız? Nereden ithal ediyorsunuz?

 

Alkoloid Ltd Şti.'nin Türkiye distribütörüyüz. Balagro Sıvı Gübre çeşitleri, Makedonya'da Alkoloid Ltd Şti. tarafından üretilmektedir. Alkoloid; yaklaşık 80 yıldır beşeri ilaç sektöründe faaliyet gösteren, kendini kanıtlamış, kurumsallaşmış ve Avrupa'da ciddi bir pazar payına sahip olan bir firma, kimyevi gübre işini de ilaç ciddiyetinde ele alan ve AR-GE departmanı mükemmel olan bir firmadır.

 

 

-Avrupa'da; Almanya, İtalya, Hollanda gibi ülkelerde kimyasal gübre üreten onlarca firma varken neden Balagro?

 

En önemli nedeni heyecanla süreklilik ve sürekli gelişen ürün kombinasyonları. Balagro AR-GE'de çoğu Avrupa ülkelerine göre kimyasal gübre üretiminde daha titiz bir firma. Üreticinin söylediklerine, bizim görüşlerimize değer veren, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir firma. Balagro; minimum dozajlarda, doğru kombinasyonlar halinde kullanıldığında üstün performans gösteren ve ezber bozan bir marka. Üretici kaliteli ürün yetiştiremezse fiyat o derece düşük oluyor. Düzenli olarak, önerilerimiz doğrultusunda Balagro kullanan, her üretici dostumuz ürünlerini piyasa fiyatlarının üzerinde sattılar. Yüzlerindeki ifadeyi görmenizi çok isterdim. Balagro; üretime % 30-40 daha fazla tonaj ve de üstün kalite sağlıyor.

 

 

ÇİFTÇİYE 7/24 HİZMET

 

-Neden sıvı gübre?

 

Sahadaki gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim; en önemli sebebi suda tamamen çözünebilir olması, bitki tarafından kolayca alınabilir olmasıdır ve de gübre tasarrufu sağlamasından dolayı sıvı gübre kullanılmalıdır. Ayrıca yaprak gübresi olarak, düşük dozajlarda bile başarı sağlamak mümkündür. Örtü altı yetiştiriciliğinde; 1 dönüme 10-12 kg'a kadar katı gübre kombinasyonu verildiğine çok kere şahit oldum. Balagro sıvı gübre çeşitlerinde en yüksek dozaj makro besin maddeleri için, en kötü serada 5 litreyi geçmez. Topraksız Tarımda; gübre, sisteme otomatik olarak verilmektedir. Gübre eriyiklerinin bulunduğu A ve B tankları mevcuttur. A tankında kalsiyumla karışabilen diğer tankta ise karışamayan gübreler kombin edilmiştir. Katı gübre kullanıldığında 1 tonluk A tankına 110-130 kg'a kadar Kalsiyum Nitrat ilave edilmesi gerekirken Blagro sıvı Kalsiyum Nitrat 40 litre ile daha yüksek performans gösterebilmektedir.

 

 

-Türkiye'de de ciddi kapasitede üretim yapan firmalar var. Bala Kimya olarak siz kendinizi pazar payı olarak nerede görüyorsunuz?

 

Ciddi kapasitede üretim yapan yerli firmalarımızın Türkiye tarımına yıllardır önemli katkıları olmuştur, olmaya devam ediyorlar ve de devam edeceklerdir. Biz, Bala Kimya olarak; yıllık 3 milyon ton ithal, 5-6 milyon ton yerli kimyevi gübre pazarının olduğu ülkemizde; çalışma ahlakına değer veren, çiftçiye 7/24 hizmet verebilecek onlara dost olabilecek, doğru gübre kombinasyonlarını doğru zamanda kullandırarak kalite ve kantitede tavan yaptıracak, heyecanını asla kaybetmeyecek ekibimizle, kalitede ödün vermeden, ezber bozmaya devam edeceğiz.

 

 

-Türkiye'de üretim yapmayı düşünüyor musunuz?

 

Balagro; çok kaliteli ham maddelerle üretilmiş geniş bir ürün yelpazesi olan bir marka. Tarımın her alanında kullanılabilecek NPK'lı, Nitratlı Makro ve mikro besin maddelerini çok mükemmel bir şekilde kombin etmişler ve de birçok ürünü EDTA ile şelatlandırmışlar. AR-GE olarak  üst düzeydeler. Yeni bir marka üretmekten ziyade ileride aynı markanın Türkiye'de üretilmesine zemin oluşturmak gayretinde olacağız. Balagro olarak Türkiye'de üretim neden olmasın?

 

 

ÇİFTÇİYE DOST TOPRAĞA BEREKET

 

-Balagro'nun hep üstün özelliklerinden bahsettiniz. Dezavantajı yok mu?

 

Dezavantaj sayılabilecek bir durum söz konusu değil ancak fiyat bazında ilk etapta yüksek bulan üretici dostlarımız sezon sonunda daha önceden kullandıklarıyla kıyasladığında aksine daha ucuz olduğunu söylüyorlar. Balagro'nun dezavantajı diye düşünebileceğimiz tek konu üreticinin bu kadar az gübreyle olmaz deyip önerdiğimizin dışında fazla kullanımlarıdır. Bir başka konu ise yanlış kombinasyon seçimidir. Ezber bozmak kolay olmuyor!

 

 

-Üreticilere iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

 

Üretimde başarı hedefleyen dostlarımız bize güvensinler. Cefakar üretici dostlarımızın her daim yanındayız. Ülkemiz dışına ihracat yapabilecek konumda olan her üreticinin yanındayız. Kalite diyorsanız biz varız. Kantite diyorsanız buradayız. Ülke ekonomisine katkı sağlayan ve sağlama niyeti olan çiftçimizin yanındayız. Biz; çiftçiye dost olacak bir kadroya, toprağa bereket olacak bir markaya sahibiz.

 


Agricultural Engineer Mustafa Cem Başoğlu, who gives information about Balagro Liquid Fertilizer, says that they have a product range suitable for each group of target plants as indoor and outdoor ornamental plants. Mr. Mustafa Cem Başoğlu, who works as a consultant in Bala Chemistry Co., where the company of represantative of Balagro Liquid Mineral Fertilizer in Turkey.