ÜLKE GÜNDEMİ BİZİ ETKİLER

Perakende satışlarda sürekli yükselen bir ivme olduğunu söyleyen Palmiye Botanik firma ortağı Önül Uslu, sektörün ülke ekonomisi ve ülkenin gündemiyle doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

4 Ocak 2016 Pazartesi
 ÜLKE GÜNDEMİ BİZİ ETKİLER

 

Palmiye Botanik firma ortağı Önal Uslu, sektörde perakendecilik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 • Firma olarak kendi ticaret hacminizde ve satış pazarlama portföyünüzde perakende satışlar ne boyutta yer kaplıyor?

 

En fazla yüzde 20.

 

 • Perakendeciliğin düşük seviyede olmasını neye bağlıyorsunuz?

 

Yerimiz toptana dönük olduğu için, buraya perakende amaçlı çoğunlukla bizi tanıyan bilen insanlar geliyor. Biz bir çiçek dükkanı vasfında perakendecilik yapmıyoruz. Daha düşük bedellerle bu işi yapıyoruz. Bunu bilenler de perakendemizi artırıyor.

Biz bol çeşit üzerine çalışıyoruz. Renkli, çiçekli bitkiler bol. Bahçeler için oldukça kaliteli, uygulamaya müsait bitkileri pazarlıyoruz. Uygulamamız yok. Satış ağırlıklı bir firmayız.

 

 • Perakende satışta geçtiğimiz 10 yılı nasıl değerlendirirsiniz?

 

Devamlı yükselerek ilerleyen bir ivme var. Geriye gidiş yok. Sürekli ivme kazanıyor.

Tabi bu durum Türkiye'nin genel ekonomik durumuyla çok ilintili. Sonuç itibariye biz ihtiyaç sektörü değiliz. Keyif zevk sektörüyüz. O yüzden bizim sektörümüz tamamen ülkenin gündemiyle ilgili. Herkes çok rahat olacak ki buraya dönük hareket edebilimsin. Biz de bundan payımızı alalım.

 

 • Bundan sonraki 10 yılı nasıl görüyorsunuz?

 

Bizim ülkemizde henüz ‘çiçek' deyince, biz bu çiçeğin ‘Ç'sini bile atamadık. Daha önümüz çok açık.

Bu sektör hep ivme kazanacaktır. Belediyelerin katkısıyla halkın yeşile dönük bir hareketi var. Biz de bu hareketten, ekonomik koşullar iyi olduğu sürece, payımızı alacağız.

 

 

MARKETLER PERAKENDEYİ TETİKLEDİ

 

 

 • Sektörün market zincirleriyle bir yarışı olur mu?

 

Zaten Türkiye'de perakendeyi tetikleyen marketler oldu. Çiçek dükkanları bu konuda çok yüzeysel kalıyorlar. Bu sektörü pek sevdiremediler. Çünkü direkt nihai tüketiciye hitap eden bazı perakende dükkancılar meblağları yüksek tutuyorlar. Bu da tüketiciyi çiçekten uzaklaştırdı.

Marketler bu olayı biraz tersine çevirdi. Düzeyli bir fiyat politikası izlediler. Biz de marketteki fiyat politikasına yaklaşık hareket ediyoruz. Seracı olarak kar marjlarını düşük tutuyoruz.

 

 • Marketler bu işin öncüsü mü oldu?

 

Tüketiciye dönük öncüsü oldular.

 

 • Genel olarak büyük marketlere yönelik şikayetler var.

 

Esnaf bundan rahatsızdır tabi. Kaba tabirle söylemek gerekirse, 1'e aldığı malı 10 liraya satan adam bundan rahatsız.

Bu durumdan tamamen esnaf şikayetçi. Çiçekçiliğe hizmet veren sektör şikayetçi. Ama bu şikayet bir noktada yönünü buluyor. Herkes bu kar / marj sistemine ayak uyduracak.

 

 • Siz fiyatlarınızı market fiyatlarına yakın tutuyorsunuz.

Biraz üzerinde ama çok yakın. Bu da tamamen bizim toptancı esnafımızı korumak amaçlı bir fiyat politikamızdır.

 

 

MARJLARIMIZI DÜŞÜK TUTUYORUZ

 

 

 • Nasıl bir faydasını görüyorsunuz?

 

Hem esnafı rahatsız etmiyoruz, hem de marketin ticari politikasına yakın marjlarla satış yapabiliyoruz.

 

 • Müşterinin markete gitmesini engelleyebiliyor musunuz?

 

Engellemiş oluyoruz.

Tabi biz marketlerden daha kaliteli ürün satıyoruz. Sektörde bilinçli hareket ediyoruz. Markette satış elemanlarının bilinçsiz hareketleri var. Bu da ürün kalitesini düşürüyor. Biz devamlı ürüne çok iyi baktığımız için kaliteli ürün sunuyoruz. Bilinçli tüketici de bunu biliyor.

 

 • Piyasa rekabetinde firmanız bu rekabetin neresinde duruyor?

 

Biz öncelikli olarak esnafı korumacıyız. Bizim temel müşterimiz yüzde 80 oranında çiftçi kendi bazında esnaf. Onun dışında kalan yüzde 20'iye de hizmet veriyoruz. Aradaki nihai tüketici ile kendi esnafımız arasındaki fiyat politikasını da iyi ayarlamaya çalışıyoruz. Esnafı da kendimize küstürmemek zorundayız. Onun da bizi tercih etmesi lazım. Bunu da iyi ayarladığımızı düşünüyorum.

 

 • Toptan satışlarınız nasıl?

 

Toptan satışları tamamen günlük temin ettiğimiz fiyatlarla belirliyoruz. Marjlarımız hep düşük. Çok düşük; çünkü piyasada bizim gibi toptancı hizmetinde çalışan arkadaşlar arasında rekabet var. Esnafa en uygun fiyatlarla ürünü temin ediyoruz.

 

 

YAN MATERYAL BİR SANAYİ

 

 

 • Yan materyal satışınız var mı? Satışlarınız nasıl?

 

Tabii, satışlarımız var.

Yan materyalleri olabildiğince bünyemizde bulundurmaya çalışıyoruz. Onu da yine çok uygun fiyatlarla esnafa, dükkancıya sunuyoruz. Bu arada tabi perakendeye de satışımız var.

 

 • Yan materyal üretiminde, temini konusunda bir sıkıntı var mı?

 

Ülkemizde var tabi. Bunun bir sanayi olduğu ülkemizde hala tam olarak anlaşılmış değil.

 

 • Bunun nasıl bir sıkıntısını görüyorsunuz?

 

Yerli üretim de kullanıyoruz ama potansiyel yeterli değil. Bu olay Avrupa'da gelişmiş. Tercih de haliyle Avrupa oluyor. İki ürünü yan yana getirdiğiniz zaman; bu yerli bu ithal dediğinizde, fiyat marjları da dengeliyse müşteri öncelikle ithal ürünü tercih ediyor.

 

 • Konut projelerinin yeşile dayalı pazarlama yöntemiyle sunulması perakendecilik ile doğru orantılı bir artış gösteriyor mu?

 

Yeşile dönük hareket her birimde, her şekilde perakendeyi müthiş etkiledi. Bu noktada belediyelerin, yerel yönetimlerin de katkısı büyük oldu. Görsellik yarattılar, bu görsellik nihai tüketiciyi etkiledi. Bizim de satışlarımız arttı.

Konut projelerinde de zaten zorunluluk var. Toplu konutlarda yeşil alan tahsisi zorunluluğu var. Bu zorunluluk da yeşili arttırdı. Yeşil artınca bizim de satışlarımız hissedilir bir boyutta arttı.

 

 

Partner of Palmiye Botanic co. Mr. Önal Uslu mentioned that the sector is directly linked to the country's agenda and there is steady progress in the sector. It depends on the economic situation. We are the sector of entertainment. ‘That is why our industry is completely related with countries agenda.' He said.