SÜPERMARKETLER HAKETMEDİĞİ PARAYI YİYOR

Büyük Çamlıca Fidanlığı Genel Müdürü Kadir Gümüş, sektöre tek kuruş yatırım yapmadan, taşın altına elini koymadan bu sektörün hazır parasını süpermarketler yiyor dedi.

31 Aralık 2015 Perşembe
 SÜPERMARKETLER  HAKETMEDİĞİ PARAYI YİYOR

 

 

Büyük Çamlıca Fidanlığı Genel Müdürü Kadir Gümüş ve Büyük Çamlıca Fidanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Babal, sektördeki perakendecilik ile ilgili görüşlerini Plant Dergisi ile paylaştı.

Büyük Çamlıca Fidanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Babal, perakendenin bütün firmalar için nakit girdisi bakımında önemli yer teşkil ettiğini söyledi.

Büyük Çamlıca Fidanlığı Genel Müdürü Kadir Gümüş ise sektördeki perakendede bir düşüş olmadığını ancak pastada daralma yaşandığını belirtti.

Kadir Gümüş ve Şükrü Babal, sorularımızı yanıtladı.

 

 

  • Firma olarak kendi ticaret hacminizde ve satış pazarlama portföyünüzde perakende satışlar ne boyutta yer kaplıyor?

 

ŞÜKRÜ BABAL:

Bütün firmalar için perakende nakit girdisi için önemli bir yer teşkil eder.

Perakende bizim firmamızın yüzde 30'unu kapsıyor. Nakit girdisi sağladığı için önemli tabi. İhaleyle ya da toplu yaptığımız işlerde para döngüsü uzun vadeli oluyor; ama perakende satışlar nakitle olduğundan bizim için önemli.

Öte yandan perakendenin kendi içindeki payında düşüş var.

 

KADİR GÜMÜŞ:

Aslında genelde perakendede düşüş yok. Sadece pastanın dağılım sayısı fazlalaştı. Ondan dolayı düşüş yaşanıyor. Artık her bölgede her semtte fidanlık var. Garden Center'lar kuruldu.

 

  • Geçtiğimiz 10 yılı ve şu anki durumu nasıl görüyorsunuz?

 

ŞÜKRÜ BABAL:

Geçtiğimiz 10 yılda millet çiçeğe daha bir önem gösteriyordu. Perakende dediğimizde villa bahçesi, ofis ve hatta bir evin balkonunu bile kapsıyor. Azalma var, herkes bu işleri azalttı. Bahçesine bin tane çiçek diken adam 500 tane dikmeye başladı.

 

KADİR GÜMÜŞ:

Perakendecilikte bazı bitki türlerine göre azalma var, bazı bitki türlerine göre de çoğalma var. Mesela villa bahçelerinde yapılan perakendecilikte çok yıllı bitkilerde azalma var ama çiçekli bitkilerde de çoğalma var.

 

  • Perakendeciliğin sıkıntısı nedir?

 

ŞÜKRÜ BABAL:

Üreticiler bizim sattığımız yerlere mal satmaya başladı. perakendeciliğin bir sıkıntısı bu. Toplu konutlara, büyük sitelere üretici bizim gibi yerleri es geçerek direkt mal satmaya başladı. Aslında onun sattığı malda bir artış olmuyor. Neticede ben ondan alsam, o siteye versem yine aynı miktar malı satılacak. Ekstra bir para da kazanmıyor. Sadece beni aradan çıkartıyor, son alıcı kar ediyor.

 

KADİR BABAL:

Şükrü Bey'in görüşüne ilaveten şunu söyleyeyim; Üreticiler bu pazarda direkt nihai tüketiciye ulaşmak istediler ama çok da başarılı olduklarını söyleyemem. Çünkü bu noktada hizmet kalitesi çok önemli. Üreticiler geri dönüşüme hizmet veremiyorlar. Bozulan aksayan mekanizmaya mühendislik, mimari hizmet veremiyorlar. Ama biz Büyük Çamlıca olarak bu hizmeti verebiliyoruz. Aksayan sisteme anında bir tane mühendis veya bitki korumacı, zirai müdahaleyi yapacak elemanımız var. Ama bu hizmet üreticide yok. Müşteri de artık bunu anladı.

Mesela bizim son iki yılda perakende satışımız arttı. Küçük tek yıllık ve çalı bitkilerinde mesela artış oldu. Çünkü insanlara hizmet sunabiliyorsun. Onlar da bunu tercih ediyor.

 

 

  • Perakende satışların gelişmesiyle diğer satışlar arasında marketing anlamında bir yarış söz konusu olur mu?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Kesinlikle olur. Eğer siz malınızı iyi sunabilirseniz, marketing alanında müşteriyi memnun edebilirseniz, bitki portföyünüzü zenginleştirebilirseniz her zaman bir adım öndesiniz. İnsanlar kalite ve yeni bitkiler görmek istiyor. Bu iş ona doğru gidiyor. Dünyada da bu böyle.

 

 

  • Perakende satış yan materyal satışlarını da yukarı doğru çekecektir. Yan materyal üretimine Türkiye hazır mı?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Türkiye'de yavaş yavaş bir şeyler yapılıyor. Plastik saksı sektöründe baya bir yol aldık. 2-3 sene evvel Avrupa'da gördüğümüz çeşitleri bizim plastik sektöründeki arkadaşlarımız bir noktaya kadar getirdiler. Türkiye'de üretim potansiyeli arttıkça yan materyal satışları da arttı.

 

ŞÜKRÜ BABAL:

Türkiye'de üretilen, kendini tanıtabilen ürünler şu anda satılıyor.

 

 

  • Sektörde en büyük rakibiniz kim?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Büyük marketler, süpermarketler... Bizim asıl rakibimiz onlar.

Bu sektöre tek kuruş yatırım yapmadan, taşın altına elini koymadan bu sektörün hazır parasını yiyen süpermarketler.

Müşteri zaten onların ayağına gidiyor. Bir sürü belgeden muaflar. Yeni öğrendik SÜSBİR üyeliğinden muaflarmış. Bize gelince bizde her şey aranıyor, her türlü belge isteniyor. Süpermarketler muaf...

 

 

  • Sektör olarak devletten ne bekliyorsunuz?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Biz sektör olarak devletten hiçbir şey istemiyoruz; istediğimizi de alamadık zaten. Sadece yer istiyoruz. Bu işin rahat yapılabilmesi için düzgün yerlere ihtiyacımız var. Kullanılmayan yerler bize tahsis edilsin, biz yatırımımızı yapıyoruz zaten.

Bazı illerde bu gerçekleşiyor ama İstanbul'un bu konuda büyük sıkıntısı var. Süs bitkileri sektörünün teşhir alanı yok. Olan yerlere de astronomik kira bedelleri isteniyor. Milli Emlak'a ait olan yerlere bile çok ciddi rakamlarda. Buna biraz makul bakılmalı. Hem şehre bir güzellik katılır hem hizmet gelir, kalite artar.

 

 

  • Muhtemel bir rekabette sizin firmanız bu yarışın neresinde yer alır?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Zaten bir rekabet var. Hem de maksimum boyutta rekabet var. Hem toptanda hem de perakendede en yüksek boyutta rekabet var. Bu da piyasanın daralmasından değil, piyasadaki firma sayısının artmasından kaynaklanıyor. Yani pastaya talep artıyor. Ufaklı büyüklü bir sürü firma türedi, her geçen gün de türüyor.

Biz rekabette her zaman ilk sıradayız. Her zaman kaliteye önem verdik. Sektördeki sayılı birkaç firmadan birisiyiz.

 

 

  • Konut projelerinin yeşile dayalı pazarlama yöntemiyle sunulması perakendecilik ile doğru orantılı bir artış gösterir mi?

 

KADİR GÜMÜŞ:

Bu durum perakendeciliği tabiî ki artırıyor. Çok olumlu yönde katkı sağlıyor. Zaten bizim perakendeciliğimizin yüzde 50'isi siteler, yüzde 50'isi de şahıslar. Siteler yapılıyor, o sitelerin bahçıvanları, site yönetimi bizim müşterimiz oluyor. Yeşil alana dayalı sitelerin artışı bizim potansiyelimizi de yukarı çekti.

 

 

 

Chairman of Büyük Çamlıca Nurseries Co., Mr. Kadir Gümüş mentioned that their main competitors are supermarkets. ‘The supermarkets are capitalizing from sectors portion without putting his hand under the job and investing even a single penny'. He said.