PERAKENDECİLİĞİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL SÜPERMARKETLER

2 Ocak 2016 Cumartesi
 PERAKENDECİLİĞİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL SÜPERMARKETLER

Sektörün önündeki en büyük sorunun süpermarketler zincirleri olduğunu söyleyen Koçak Peyzaj Firma Sahibi Orhan Koçak, SÜSBİR ve kooperatiflerin ‘süpermarket sorununa' el atması gerektiğini ifade etti

 

 

 

Koçak Peyzaj Firma Sahibi Orhan Koçak ile sektörün sorunlarını, geleceğini ve perakendeciliği konuştuk. Ankara'da faaliyet gösteren Koçak Payzaj'ın showroom'unda görüştüğümüz Koçak, sorularımıza samimiyetle cevap verdi.

 

 • Firma olarak üretim yapıyor musunuz?

 

Üretim olarak faaliyetlerimiz var. Ankara'da fazla üretim alanımız yok. Arifiye ve Sapanca'da üretim alanlarımız mevcut.

Kesme çiçek dışında hemen hemen her şeyi üretiyoruz. Ama yoğunluklu olarak mevsimlik üretimimiz var.

 

 • Firma olarak kendi ticaret hacminizde ve satış pazarlama portföyünüzde perakende satışlar ne boyutta yer kaplıyor?

 

Perakende satışımız en fazla yüzde 10. Diğerleri ihale ve toplu satış.

 

 • Geçtiğimiz 10 yıl ile gelecekteki 10 yılı nasıl değerlendirirsiniz?

 

Bizim sektör her yıl yüzde 100 e yakın ve yüzde 100'den de fazla bir gelişme kaydediyor.

 

 • Perakende satış gelişiyor mu?

 

Sektör olarak da perakende satış olarak da gelişiyor. Bu sektör, Türkiye'deki gelişmeyle orantılı olarak daha hızlı yükselen bir sektör.

 

 • Perakende satışların artmasıyla diğer satışlarınızla ihale ya da toplu konutlarla veya büyük parti mallarla bir ilişkisi var mıdır?

 

Bir etkisi var. Yüzde 5 - 10 bir etkisi olabilir. Normalde buradaki firmalar çoğu geçmişi olan kalıcı firmalar. Hizmet edebilecek kapasitede oldukları için çok büyük değişim gözlemleniyor.

 

 • Perakendeciliğin daha yoğunluk kazanması durumunda, muhtemel bir rekabette siz kendinizi bu yarışın neresinde görüyorsunuz?

 

Bu sektörde zaten piyasa bizi yönlendiriyor. Piyasaya göre biz de değişime ayak uydurduğumuz sürece piyasanın içinde kalırız.

 

 • Perakende satış arttığı zaman bunların yanında yan materyallerin satışı da artıyor. Perakendecilik olası bir patlama yaşaması halinde Türkiye bu yan materyal ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip mi?

 

Sektörün gelişmesini zaten piyasa belirliyor. Arz talep oluyor, talebe göre biz de piyasada neye ihtiyaç varsa onu belirliyoruz. Bazen yerli, bazen ithal...

Şu anda yerli üreticilerin adaptasyona daha kolay. Avrupa'daki üreticilerden birkaç yıl geriden geliyorlar. Türkiye'de sektörden sektöre geçişgenlik yoğun. Sektörde yan materyaller var. Kapasitelerin yükseltilmesi gerekiyor. Kendilerini hazırlamalılar ve altyapı yatırımlarını ona göre geliştirmeliler. Şu anda pek bir sıkıntı görünmüyor. Ama bunu bilinçli yapan firmalar ayakta kalır.

Öte yandan sektörde ihtisaslaşma yavaş yavaş oturacak. İnsanların özellikle iç mekan, dış mekan, çalı, ibreli, yapraklı gibi uzmanlık alanları belirlenecek. Başarılı olduğu alanlarda devam edecekler birçoğu.

Bizim gibi her sektöre hitap eden firmalar uzmanlık alanları belirleyecek. Üretimi belirli noktalara indirgeyecek, ama piyasa da aynı sistemde devam etmeye çalışacak.

Şartlar neyi gösterirse ona göre adaptasyon sağlanacak.

 

 • Son 10 yılda inşaat sektöründe büyük bir patlama yaşandı. Özellikle inşaatta yeşile dayalı pazarlama stratejisinin perakendeciliğe bir etkisi oldu mu?

 

Hem perakende hem de toptan alımlara ve peyzaj projelerin gelişmesine çok ön ayak oldu. Sektörü zaten hızlı götüren şu anda inşaat sektörü. İnşaat sektöründeki gelişme Türkiye'de her şeye etki ediyor. O yüzden bizi de yönlendiriyor, biz de ona göre alt yapımızı hazırlayıp ona göre üretim yapıyoruz.

 

 • İnşaat sektöründeki olası bir kriz hali sektörümüzü tamamen bir çöküşe sürükler mi?

 

Yok. Ayakta durabilir. Bu sektörün geleceği var. Mutlaka etki eder. Ama o kadar büyük etki edeceğini sanmıyorum.

 

 • Sektörün ileriye gidebilmesi için perakendecilik mi daha fazla ön plana çıkmalı yoksa toptancılık mı?

 

Tabii toptan. Perakendecilikte Avrupa hangi durumdaysa, muhtemelen biz de o duruma geleceğiz.

 

 • Nasıl bir duruma gelir?

 

Çiçek kültürünün gelişmesi gerekiyor. Gelişirken de bu sektörün perakendeciliğinin gelişmesi lazım. Perakendeciliğin önündeki en büyük engel süpermarketler. Bu sektörün önündeki en büyük engel büyük market zincirleri.

Biz SÜSBİR'e üyeyiz, para ödüyoruz. Süpermarketlerin hiçbiri SÜSBİR e üye değil. Bu şirketlerin hiçbiri binde 3'ü vermiyor. Yurtdışından istediği gibi malzemeyi getiriyorlar, istediği gibi satıyor.

Benim orkideyi mal ettiği fiyata o orkide satıyor...

Bu noktanın üzerinde durulması gerekiyor. Süpermarket işinin çözülmesi gerekiyor. Sektörde SÜSBİR var, kooperatifler var, üretici birlikleri var; bunların el ele varip kendi sorunlarını çözebilmesi için süpermarketlerin dizayn edilmesi lazım.

 

 • Nasıl bir düzenleme olması gerekiyor?

 

Dünyanın her yerinde süpermarketler bizim gibi firmalarla aynı fiyata ürün alır. Herkes aynı statüdedir. Biz zarar ederken onlar kar edemez. Bizim maliyetlerimize süpermarket kar ederek mal satamaz.

Hepsi aynı elden çıkarsa, bir borsa oluşturulursa borsadan herkes malını alabilirse o zaman süpermarkette yüzde 10 - 20 kar etmesi lazım.

Yoksa bizim yüksek fiyatta gözümüz yok. Sonuçta burayı döndürüp ailemizi geçindirmeye çalışıyoruz.

 


General Manager of Kocak Landscape Co. Mr. Abdullah Kocak mentioned that behaviours of supermarket must be resolved. SÜS-BİR and cultivator cooperatives should take this work in hand. Supermarkets should be designed again.