FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN POMZA

Peyzaj ve bitki üretimi için pomza taşının faydaları saymakla bitmiyor. ‘Pomza serilen yerlerde drenaj kanalı açmaya gerek duyulmaz. % 100 su ve gübre tasarrufu sağlar. Bünyesinde ot ve nematod barındırmaz.’ Bunlar pomzanın faydalarından sadece birkaçı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi
 FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN POMZA

Garden Pomza İşletme Müdürü Umut Elikara, pomza taşının faydaları hakkında bilgiler verdi. Aynı zamanda peyzaj mimarlığı öğrencisi olan Umut Elikara, pomza taşı içerisinde bulunan Ca, Mg, K, Fe çözülebilir mineraller olduğu için bitki gelişimini hızlandırdığının altını çiziyor. Pomza nedir, sorusuna teknik bilgilerle cevap veriyor Elikara; "Pomza, volkanizma faaliyetleri esnasında ani soğuma ve gazların bünyeyi ani terk etmesi sonucu oldukça gözenekli bir yapı içeren ve dünya endüstrisinde yeni olmamakla beraber, ülkemiz endüstrisine son yıllarda girmeye başlamış ve değeri yeni anlaşılan volkanik kökenli bir madendir. Gözenekler birbirleriyle bağlantısız boşlukludur. Bu özelliğinden dolayı ısı ve ses iletkenliği oldukça düşüktür. Sertliği mohs skalasına göre 6.5 - 8'dir. Bünyesinde kristal suyu yoktur. Kimyasal olarak tesirsizdir ve % 75'e varan silisyum oksit muhtevasına sahiptir."

 

 

Pomza ile cüruf'un farkı nedir?

 

Gözenekli olan cüruf kumdan hafiftir. Kalitesi kömürün kalitesine göre değişir. Yıkanabilir sülfat içerdiğinden dolayı kullanımdan önce dezenfekte edilmesi gerekir.

Cüruf volkanik patlamada ilk püsküren lavdır. Ege bölgesinde pomza ve cüruf çok karıştırılmaktadır. Cüruf kahverengi, pomza ise beyaz renklidir.

Cüruf'un su tutma kapasitesi yüzde 25'dir. Ph değeri 8.9 baziktir. Zamanla bitkinin gerekli minareleri almasını önler ve bitki ölür. Nötr olmadığı için toprak yapısını bozar. Ayrıca, renginden dolayı su ve gübre daha çabuk buharlaşır.

 

 

Pomza ve perlitin farkı nedir?

 

Perlit elverişli bir sıcaklığa kadar ısıtıldığında genleşen ve gözenekli bir hale gelen volkanik kaynaklı oluşan asidik bir camdır.

Perlitin su tutma kapasitesi yüzde 85'dir. Ph değeri ise 6.5'dir.

Yapay bir malzeme olduğu için içindeki mineralleri bitki kullanamaz. 6 yıl üst üste kullanım hakkı vardır ve zamanla kaybolur. Topraksız tarımda ikinci yılda dezenfekte edilmesi gerekir.

 

 

Pomza peyzaj sektöründe nasıl bir fayda sağlar?

 

Pomza taşı içerisinde Ca, Mg, K, Fe çözülebilir mineraller olduğu için bitki gelişimini hızlandırır. Toprak Ph'ını düzenler. Toprağın havalanmasını sağlayıp gazların giriş çıkışını dengeler. Pomza serilen yerlere drenaj kanalı açmaya gerek duyulmaz. Yüzde yüz su ve gübre tasarrufu sağlar, suyun ve gübrenin doğal şartlarda buharlaşmasını önler. Bünyesinde yabancı ot ve nematod barındırmaz. Pomza uygulanan yerlerde kök hastalığı ve çürüme görülmez. Çim ekili alanların ömrünün daha uzun sürmesini sağlar. Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında fazla yağıştan dolayı ekili çimler sürekli su içinde kalabilmektedir, bu da çim köklerinde çürümeye neden olmaktadır. Pomza uygulanan yerlerde bu sorun ortadan kalkmıştır.

 

 

Fidanlıklarda pomza kullanımının avantajları nelerdir?

 

İçerisinde bulunan SiO2 minerali ile bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır ve mantar hastalığını önler. İçerisinde bulun Al, Mg, K ve Fe mineralleri bitki gelişimini hızlandırır. Çelikleme ile üretimde kök gelişimini hızlandırır. Bitkilerin daha sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlar. Gazların giriş çıkışını kolaylaştırır. Bitki köklerinin havalanmasına yardımcı olur. Fazla suyu bünyesinde tutarak bitkinin ihtiyacı olduğu zaman geri verir. Bulunduğu ortamda yetiştirilen bitkilerin sıcaklığını asgariye indirmektedir. İçerisinde herhangi bir yabancı ot ve nematod bulundurmaz. Çok iyi bir toprak düzenleyicisidir. Çürümez ve kötü kokular üretmez. En önemlisi de tekrar tekrar kullanılabilir.

 

 

The benefits of pumice stone for the production of plants and landscaping are countless. If pumice stones used anywhere you don't need to organize a drainage channels.  It provides 100% water and fertilizer savings. It does not contain weed and nematode within.