NAKLİYE BAŞARISI YÜKLEMEYE BAĞLI

Antalya Eksper Peyzaj’dan Tarık Dede, “Yükleme yapacağımız bitkilerimizi önce bir yükleme alanına taşıyıp, ambalajlayıp önce neleri yüklemeliyizi gördükten sonra tonajı da düşünerek çok başarılı kavuşmalar sağlanabilir” dedi.

11 Mayıs 2016 Çarşamba

 

Antalya Eksper Peyzaj 1991 yılında faaliyetlerine peyzaj planlama ve uygulamaları ile başladı. Eksper Peyzaj, bugün Antalya Cihadiye'de bulunan 30.000 metrekare kapalı tesiste bitki sağlığı ve standardizasyonu için gerekli tüm sistemlerle üretim yapıyor. Firmanın ürünleri yer örtücü, çalı, ağaç, sarmaşık, saz grubu gibi geniş bir yelpazeye yayılıyor. Eksper Peyzaj ithal ve yerli üretim her ebat ve özellikte bitki temin etme kapasitesine sahip.

 

KAVUŞTURMAK

Eksper Peyzaj Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Dede ile süs bitkilerinde transportu konuştuk. Nakliyenin ‘kavuşturmak' olduğunun altını çizen Tarık Dede, nakliye işlemi esnasında bir canlı taşıdığını hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini söylüyor. Dede, "Üretici / satıcı firmalar bitkiyi kendileri alıyor gibi düşünebilirlerse daha başarılı yüklemeler yapılır. Nakliyenin başarısı yüklemeye bağlıdır" dedi.

 

 

Süs bitkiciliği sektöründe taşımacılık ne derecede önemlidir?

 

Nakliye malum kavuşturmaktadır, buluşturmaktadır.

Hele bir de canlı bitki taşıyınca, yükleme çok büyük önem kazanıyor. Bitkilerin ambalajlanıp, yüklemesi gerekiyor. Daha da önemlisi bitkilerin büyüklüklerine göre dizmek çok aldırmak "nakliyeden kazanmak" gerekiyor. Bunu yaparken de olması gerekenden fazla yükleme ile bitkilerin formlarını bozmamak gerekiyor.

 

 

Bitki ve çiçek taşımacılığında nelere dikkat edilmelidir?

 

Taşımacılıkta birinci olarak neleri yükleyeceğimizi sınıflandırıp, ambalajlayıp, havalanmasını ve sıcaklığı düşünerek tabi en önemlisi de tonajı düşünerek rantabl yükleme yapmalıyız.

Uzun yola gidecek ufak çiçekli bitkilerimizi raflı sistemli arabalarda sıcaklık ve nem yapılabilen (fvigofrik) arabalarda taşımalıyız.

 

 

TONAJA GÖRE YÜKLEME

 

İthalat ve ihracat yaparken taşımacılıkta hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

 

İthalat ve ihracat yaparken de mevsimine göre, bitkisine göre tenteli ve ya frogofirik araçlar tercih edilmelidir.

Uzun yol koşullarına göre, tonaja göre yükleme yapılmalıdır.

 

 

Yurt içinde taşımacık ile yurt dışına taşımacılık yapılırken aradaki fark nedir? Nasıl hareket etmek gerekir, neler yapılmalıdır?

 

Yurt dışına taşıma yapılırken gönderilecek bitkilerimize karantinadan uygunluk belgeleri almak gerekir. Özellikle gönderdiğimiz ülkenin yeter koşullarının (doklerasyon) uygun olup olmadığına bakılarak dokümanlar hazırlanmalıdır ki, karşı ülkede sorun yaşanmasın.

Yurt içinde malum bunlar istenmiyor.

 

 

AVRUPA AYARINDA YÜKLEME

 

Taşımacılıkta gümrükte nelere dikkat edilmelidir. Özellikle yurt dışı taşımacılığında gümrükte karşılaştığınız zorluklar neler oluyor?

 

Genellikle karşılaştığımız sorunlar; gümrük kapılarının belli dönemlerde yoğunluğu, bazı dönemler grevlerin oluşu yeni bekleme sorunları, canlı bitki taşımacılığı olduğu için beklememe bizim için ne önemli etmen.

 

 

Bitki taşımacılığı Türkiye'de ne boyutta? Bu iş Avrupa'da nasıl yapılıyor bizde nasıl yapılıyor? Türkiye'nin daha iyi noktaya gelebilmesi için sizce neler yapılması gerekiyor?

 

Bitki taşımacılığında da artık önder firmalarımız Avrupa ayarında yüklemeler yapabiliyorlar.

Geçmişe göre günümüzde yerli firmalarımız da ambalaja tonaja havalanma ve sıcaklığa önem veriyorlar. Ancak yeterli düzeyde henüz değil.

Yükleme yapacağımız bitkilerimizi önce bir yükleme alanına taşıyıp, ambalajlayıp önce neleri yüklemeliyizi gördükten sonra tekrar hatırlamıyorum, tonajı da düşünerek çok başarılı kavuşmalar sağlanabilir.

Birde sadece üretici- satıcı firmalar bu bitkiyi kendileri alıyor gibi düşünebilirseler daha da başarılı yüklemeler yapılabilir, yani nakliyenin başarısı yüklemeye bağlıdır, diyebilirim.

 

 

Owner of Eksper Landscape Co, Mr Tarık Dede mentioned that ‘our pioneering nurseries reached to European standards in plant installation and transport.' Producer or supplier should think of this commerce as taking plants to their selves. Success of the shipping depends on the installation.