‘TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALDIK, BAŞARIYA ULAŞTIK’

Erbil Park ve Bahçeler Müdürü Nazar Omar Owla, bitki yetiştirme ve peyzaj uygulamalarında Türkiye’yi örnek aldıklarını söyledi.

1 Mayıs 2014 Perşembe
 ‘TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALDIK, BAŞARIYA ULAŞTIK’

ZİYARET ETTİ

Yalova'yı ziyaret eden Erbil Park ve Bahçeler Müdürü Nazar Omar Owla, Erbil sektörü ile ilgili bilgi verdi. Türkiye'ye büyük önem verdiklerinin altını çizen Owla şunları söyledi: "Saddam'ın devrilmesinden sonra yani 2005 yılı itibariyle Erbil'de Park ve Bahçeler Müdürlüğü kuruldu. Biz bu işi bilmiyorduk; ama adım adım öğrenmeye başladık. Bölgesel Küt Yönetimi kurulduktan sonra herkes bize dışlayarak bakıyordu. Hiç kimse bizim ülkemize gelip uygulama, ticaret gibi olaylara katılmıyordu. Ülkemize; hem komşuluk hem dostluk hem de bir kültürümüz olduğundan dolayı ilk başta Türk müteahhitler geldi. Türk firmalar ilk olarak 2005 yılından sonra 60'lık Cadde'mizin peyzaj ve uygulamasını yaptı.  Erbil'de ilk yapılan parkın ortasında bulunan minareden esinlenerek gerçekleştirilen Minare Parkı diye bir park var. Bu parkı da Türk müteahhitler yaptı. Bunun gibi bir çok örnek var."

 

‘YERİNİZ AYRI'

"Türklerin bizde ayrı bir yeri var. Bizleri saydılar, güvendiler, dışlamadılar, korkmadılar ve de bunun sonunda bizim ilk başlangıç zorluğumuzla birlikte onlarda zorluklar çektiler. 2013 ile ilgili tam veriler elimize gelmedi ama en düşük baz olarak şunu söyleyebilirim ki, 4 milyon dolarlık sadece bizim park ve bahçelere Türk ağaçları geliyor. Fidanla ilgili tanışmamız da şöyle oldu; Türk müteahhitler gelip uygulama yaptıktan sonra Türkiye'nin ağaçları ve bitkileri olduğunu anlattılar. Daha sonra bizde Adana, Antalya, İzmir, Yalova, Sapanca, Bursa bölgelerinden alım yapmaya başladık. Türkiye ile ticari ilişkilerimiz gün geçtikçe daha çok artıyor, gün geçtikçe daha çok yakınlaşıyoruz. Biz savaştan çıkmış bir ülkeyiz ve iklimsel olarak karasal kuru çöl iklimiz de var. Farklı bir iklim yapımız var."  

 

YEŞİL ALAN ORANI

"Savaş sonrası da hiç yeşil alanımız yoktu. Yeşil alana belediye bütçesinin yüzde 75-80'i ayrıldı. Bu zamana kadar 5 tane bile ağaç fazlası yoktu elimizde. Şu anda hemen hemen yüzde 70 alanımız tekrardan yeşile kavuştu. Bunlarında da hemen hemen yüzde 65'i de Türkiye'den alınan ürünler. Bir kısmı da İtalya'dan alınıyor. Her geçen yıl daha farklı bir Erbil görüyorlar. Sebebi de şu; devamlı yenilik devamlı yeşil alan artması devamlı değişim. Kuru bir toprağa çok zorluklarla bu uygulamaları yaptık; ama oldu. Çok da güzel oldu. Arap ülkelerinde her sene bir şehir seyahat şehri yani tavsiye edilen gezilecek şehir olarak belirlenir. 2014 yılında da Erbil seyahat şehri seçildi. Bu anlamda 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz çalışmaları bunu dikkate alarak gerçekleştirdik. Şu anda gayet iyi durumdayız. 2014 yılında 14 milyon dolarlık peyzaj uygulaması işi aldılar. Erbil, yeşil uygulama alanında yüzde 0.5'teydi. Şu an itibariyle yüzde 12 oldu. Biz bunu çok çok daha fazla arttırmayı düşünüyoruz."

 

‘BAŞARIYA ULAŞTIK'

"Bizim hiçbir şeyimiz yoktu; bizleri yurt dışına gönderdiler, ‘gidin bakın, gezin görün, şehrimize ne yapabiliriz, onlarda gelsinler iş yapsın' dediler. Biz de bütün ülkeleri dolaştık. İran'dan Avrupa'ya kadar birçok ülkeye gittik. Herkesle konuşmaya çalıştık ama Türkiye'nin dışında bizi kimse dinlemedi. Herkesi ülkemize davet ettik ama Türkiye'den başka gelen olmadı. Aradan yıllar geçti, Erbil gelişmeye başladı. Oranın terör değil, bir ticaret bölgesi olduğu anlaşıldı. Ondan sonra da Avrupalılar, İranlılar bütün ülkeler gelmeye çalıştı. Bize, ‘neden yüzde 85-90 oranında Türklere iş veriyorsunuz?' diye soruyorlar. Cevabı işte bu; zamanında bizim yanımızda sadece Türkler vardı ve gelecekte de onlar olacaklar. Biz Türkiye'yi taklit ettik, onların söylediklerini yaptık ve başarıya ulaştık."  

 

 

 

 

 

Director of Parks and Gardens of Erbil Mr. Nazar Omar Owla visited Yalova and gave information about sector in Erbil. Director Owla underlined that they attaches great importance to Turkey and "We have emulate Turkey, and the success we have done what they said." He said.