‘İSTANBUL’UN MASTER PEYZAJ PROJESİ HAZIRLANMALI’

5 Ağustos 2014 Salı
 ‘İSTANBUL’UN MASTER PEYZAJ PROJESİ HAZIRLANMALI’

 

İstanbul Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Murat Ermeydan, İstanbul'un master peyzaj projesinin hazırlanması gerektiğini söyledi.

 

İstanbul Peyzaj Mimarları Odası Başkanlığı görevini üstlenen Peyzaj Yüksek Mimarı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Murat Ermeydan, oda çalışmaları hakkında sorularımızı yanıtladı. Yeni projeleri hayata geçirmek istediklerini vurgulayan Ermeydan, sorunların çözümü için de çalışacaklarını söyledi.

 

Öncelikle seçim sürecini değerlendirirsek, neler söylersiniz?

   Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi genel kurulunda iki aday olarak seçime girdik. Peyzaj mimarları seçimleri genellikle demokratik bir ortamda, karşılıklı konuşarak gerçekleştirilir. Seçim öncesi yaklaşık 2-3 ay bir hazırlık sürecimiz oldu. Tüm üyelerimize, meslektaşlarımıza ulaşmaya çalıştık. Projelerimizi, fikirlerimizi anlattık. Bu süreçte arkadaşlarımızda bize destek oldu. Ciddi bir çalışma yaptık, iyi bir seçim süreci geçirdik ve oy kullanan meslektaşlarımızın yarısından fazlasının oyunu aldık.

 

İstanbul Peyzaj Mimarları Odası'nın kaç üyesi var?

   Oda olarak üye sayımız şu anda bin 500'ün üzerinde. Seçim döneminde, seçim kuruluna bildirilen rakam ise bin 430'du.

 

Üye sayısının arttırılması yönünde çalışmalarınız var mı?

   Meslektaşlarımızda şöyle bir algı var; ‘odanın bize ne katkısı var, niye üye olalım?' diye düşünüyorlar. Peyzaj Mimarları Odası, bir meslek odası. Meslek odalarının da üyeleri ile beraber gücü olur. Toplumda sözünü duyurur. Meslek odaları sosyal bir yapıdır. Odamızın üye sayısını da dönemimizde arttırmayı amaçlıyoruz. Gördüğümüz her peyzaj mimarına üye olması için tavsiyede bulunuyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz ki üye sayımız da artmaya başladı.

 

Yeni fikir ve projeleriniz nedir?

   Bizden önceki arkadaşlarımız güzel çalışmalar yaptılar. Ben bunu bir bayrak yarışı olarak görüyorum. Yani meslek odası seçimleri iki yılda bir yapılıyor. Bizim de projelerimiz var. Bunları hayata geçirmek için komisyonlarımızı kurduk. Bu kapsamda eğitim, standart oluşturma, erişilebilirlik, basın yayın ve sosyal ilişkiler komisyonları kuruldu. Bu komisyonların da kendi içinde ayrılan çalışma başlıkları var. En büyük eksiğimiz, meslekle ilgili belirli standartların olmaması ve denetleyici otorite yetersizliği. Yani; tanımlanmış, ortaya konmuş, yazılı, insanların bildiği, takip edilebilir, birbirlerinin sözleşmelerine ek olarak koyabilecekleri standartlarda eksiklikler var. TSE'nin belli standartları var ama bu da 1960'lı yıllardan kalma. Yani güncellenmemiş. Bu kapsamda Avrupa Birliği normlarını hayata geçirmemiz lazım. Mesleğimizle ilgili bitkisel anlamda standartların tanımlarını yapacağız ve bunların yayınlanmasını sağlayacağız. İki yıllık süre içerisinde meslekle ilgili standartların yayınını yapalım, bunları tanımlayalım, meslektaşlarımız sözleşmelerinde, işlerinde bununla ilgili tek bir fiyat versinler, tek bir belirleyici unsur olsun istiyoruz.

   Mesela piyasada, ağaç olarak 14-16 formunda Ligustrum var. Bunun için çok farklı fiyatlar alabiliyorsunuz. Arada ciddi farklar oluyor. Neden? Çünkü ürünün standardı ve kalitesi yok. Bitkiyi nasıl bir saksıya alacağınızı, nasıl bir repikaj harcı kullanacağınızı, arazide en az iki defa kök repikajını yapacağınızı bilir ve 4 yılda bir de yerini değiştirirseniz işte o zaman fiyatı standart hale gelir. Ama üretici ne yapıyor? Bitkiyi dikiyor, kendi haline bırakıyor. Bir şekilde tarlayı da sökmesi gerekiyor. Alıcıya da ‘al, ne kadar verirsen' mantığıyla ürün satıyor. Ondan sonra peyzaj piyasası bir dalgalanma yaşıyor. Yanlış algılanmalar ve yanlış yönlendirmeler var. Bitki kökü kazık köküne kaçmış oluyor. Repikaj görmediği için kök kesimi olmamış oluyor ve o dikilen bitki başarısız oluyor, kuruyor. Aldık, diktik, kurudu... Bu sefer ilişkiler bozuluyor, mahkemeler oluyor. Yani bu durumun her türlü zararı var. Bunları belli hale getirmek için standartları yayınlayıp insanların da buna uymasını sağlamak gerekiyor.

 

Oda olarak peyzaj mimarlarının genel olarak yaşadıkları sorunlar nedir ve çözümleri için neler söylersiniz?

   Peyzaj sektöründe tecrübe noktasında yaşanan sıkıntılar var. Bunun yanı sıra; ücretler ve mesleki eğitim konusunda problemler oluyor. Üniversiteden mezun olan peyzaj mimarları, piyasadaki reel çalışma ortamında yetersiz kalabiliyor. Çünkü alınan eğitimle, gerçekte uygulanan farklı. Yani bir örgenci üniversitede okurken, ihale mevzuatını, ihale işlem dosyasının nasıl hazırlandığını ders olarak görmüyor. Nedir, nasıl hazırlanır bunları bilmiyor. Bu konuda meslek içi eğitimler gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Uygulamaya yönelik, malzeme tanımı, malzeme bilgisi yönünden eksiklikler var. Sürekli olarak yeni malzemeler, yeni materyaller çıkıyor. Üniversite ile uygulamanın bir ara olduğu, birbiriyle ilişki sağlayacak seminerler düzenlemek istiyoruz.

   Üniversitedeki hocalarımızla konuşuyoruz, hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunun dışında meslektaşlarımızı daha yakından tanımak, bir arada olmak amacıyla etkinlikler yapacağız. Meslektaşlarımızla sorunları gündeme getirip, düzenlenmesi gereken konuları düzenleyelim istiyoruz. Malum her yıl Flower Show Fuarı var. Bu gelenekselleşti. Fuarlara katılım sağlıyoruz. Yine aynı şekilde meslektaşların bir araya geleceği ve meslekle ilgili sorunların görüşüleceği konuşulacağı komisyonlar kurduk. Bu komisyonların toplantıları ve seminerleri olacak. Bizim mesleğimiz görsel bir meslek. Böyle olduğu için de yurt dışı organizasyonlarımız olacak. Bu konuda bir hazırlığımız var. Yapılmış bir çalışmayı peyzaj mimarları gözüyle yerinde incelemek, fidanlıkları görmek istiyoruz.

 

Peyzaj mimarlarının yaşadığı önemli sorunlardan bir tanesi de projelerde imza yetkilerinin olmaması. Bu sorun için çözüm öneriniz nedir ve bu yönde bir girişiminiz oldu mu?

   İmar yönetmeliğinin 57'inci maddesinde, ‘peyzaj mimarlarının peyzaj projeleriyle ilgili yetkilisi mimardır' diyor. Madde böyle olduğu için, peyzaj mimarları olarak projeler üzerinde imza yetkimiz olmuyor. Çözüm noktasında imar kanunun değiştirilmesi ile ilgili bir taslak hazırlığımız var. Yani bu maddenin değiştirilmesi gerekiyor. ‘Peyzaj mimarlığı projeleri' adı altında bir başlık açılıp, altında peyzaj mimarları tarafından yaptırılacak; imar planı, parselasyon planı, master plana uygun olarak hazırlanan peyzaj mimarı avan projesi, yapısal projesi, sert zemin projesi, peyzaj uygulama projesi detayları, kişisel peyzaj uygulama projesi ve detayları, mühendislerce hazırlanacak olan sulama sistemi, gölet havuz gibi yapılar, dış mekan aydınlatma projelerinin yer alması gerekiyor.  

   Yine aynı şekilde; söz konusu projeleri imar planlarında aylık nizam olarak belirtilen yapılaşma alanlarında, parsel yapılanma alanlarında, minimum 100 metre karelik bahçe büyüklüğünde emsal verilen inşaat halinde ise parsel büyüklüğüne bakmaksızın peyzaj mimarlığı projelerinin hazırlanması zorunludur diye bir ibare girerse bizim de imza atma yetkimiz sağlanmış olur. Peyzaj mimarlarının hazırlanacak mimari projelerin altlığı olan peyzaj projelerinin imza yetkilerine bakılmıyor. Onu bir mimar imzaladığı zaman odaya kayıtlı, imzalı olmuş oluyor. Biz hukuksal olarak da altlık olarak da işlemlerini yapıyoruz. Bununla ilgili bakanlıklarla görüşmelerimiz var. Randevu taleplerimizi ilettik. Siyasileri ziyaret edeceğiz. Durumu anlatacağız. İmar yönetmeliğinin ve kanunun değişmesi talebinde bulunacağız ve buna göre hazırlık yapacağız.

    Mücadele edilmesi gerekiyor. Hakkın, bir şekilde mücadele edilerek alınması gerekiyor. Bizim odalarımızın dezavantajı üye sayımızın az olması. Sesimizi çok fazla duyuramıyoruz. Mesela Mimarlar Odası'nın 20 bin civarındaki üye sayısı, gücü ve getirisiyle bizim ki bir değil. Karamsar olmaya gerek yok. Sonuna kadar uğraşacağız, mücadele edeceğiz.

 

İmza yetkisinin getirisi ne olacak?

   İmarla ilgili her türlü projelerde, ayrık nizam yapılarda 100 metrekarenin altındaki ve üstündeki yeşil alan olarak ayrılmış her yerin projelendirilmesi, peyzaj mimarının imzasından geçecek. Projelendirme ücreti gerçekleştirilmiş olacak. Hem peyzaj mimarı bir proje hazırlamış olacak hem de hazırlanan proje uygulanacağı için daha güzel işler ortaya çıkacak. Arazide, bir projeye göre hareket edilmiş olacak. Peyzaj mimarları imza attığı için o işi gidip yerinde de kontrol edip takibini yapacak. Daha güzel, daha düzenli işler açığa çıkmış olacak.

 

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

   Peyzaj mimarlarına şunu söylüyoruz; odanıza üye olun, sahip çıkın. Kurulan bu meslek komisyonlarında aktif olarak görev alın. Biz maalesef bazı yerlerde yanlış noktalara yönleniyoruz. Oda şu ana kadar bu tür şeylerde siyasi taraf gibi gündeme gelmiş. Oysa biz meslek örgütüyüz, meslektaşız. Meslekle ilgili konuları ortaya koymamız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bugün işyerime gelirken geliş süresini 53 dakika olarak gösteriyordu. Normalde bu kadar uzun süre değil, fakat kaza olmuş, yol tıkanmıştı. İstanbul'da insanların en büyük problemi trafik. Üçüncü köprünün yapılması gerekiyor. Konu ile ilgili gündeme gelen insanlar, ‘3'üncü köprü yapılmasın, şöyle olur, böyle olur' diyorlar. Ama ortada köprünün yapılması gerektiği gerçeği var. Hatta benim kanaatim deniz altında yolları bağlayacak şekilde köprülerin yapılması. Bu olacak, tünellerin de olması gerekiyor. ‘Burada ağaçlar kesiliyor' diye tartışma yapmaktansa -ki buralar sonradan ağaçlandırılmış alanlardır- kesilen ağaçların yerine, alanın doğasına uygun peyzaj projelerimiz hazır mı, hangi ağaç türlerini dikeceğiz diye konuşmamız lazım. Bir meslek örgütü olarak oraya dikilecek ağacın, yapılacak peyzajın ne durumda olduğunu tartışmamız takip etmemiz lazım. Bozulan peyzaj alanlarının peyzaj onarım tekniği düzgün yapılıyor mu, bu tür konular üzerine konuşup kafa yormak gerektiğini düşünüyorum.

   İstanbul'da 39 tane ilçe belediye bir tane de büyükşehir belediye başkanı var. Yönetim kurulumuzla randevu talepleri oluşmaya başladı. Belediye başkanlarını ziyaret edip, ilçelerinde yapılacak peyzaj projelerinde oda ile birlikte hareket etmek istediğimizi paylaşacağız. Birlikte peyzaj yarışmaları düzenleyelim, daha güzel projeler ortaya koyalım istiyoruz. ‘Yarışma ile elde edilmiş bir projeyi, 5 yıllık süre içerisinde bölgede uygulanmasını beraber takip edelim' önerisini sunmak istiyoruz. Ayrıca, Peyzaj mimarlığı ve kent (İstanbul) sorunları üzerine paneller, seminerler, çalıştaylar organize etmeyi hefefliyoruz. İstanbul'un master peyzaj projesinin hazırlanması lazım. Hazırlanacak bu proje ile ne kadar yeşil alan olduğunu tespit etmek gerekiyor. Seçim döneminde aday olan iki belediye başkanı İstanbul'un yeşil alan oranıyla ilgili farklı metrekare ölçüsü verdiler. Bunu netleştirmemiz lazım. Birlikte yapılacak çalışmalarla da insanların daha duyarlı olacağına inanıyorum.
Chairman of Istanbul Branch of The Chamber of Landscape Architects Msc Murat Ermeydan who also assumed the position of  Deputy General Manager of Istanbul Agac ve Peyzaj A.S. said that Istanbul master landscape project should prepared. Mr Ermeydan gaved  information about new projects and he highlighted that they will work for the solutions of the problems.