‘AVRUPA’YA GİTMEYE GEREK KALMAYACAK’

Irak’ta sektör üzerine hizmet veren Freez Company firma sahibi Sarhang Ahmed, Türkiye’nin sektörde hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

1 Mayıs 2014 Perşembe
 ‘AVRUPA’YA GİTMEYE GEREK KALMAYACAK’

Türkiye ile ilişkileriniz ne zaman başladı?

   Yaklaşık 7 senedir Türkiye'ye geliyorum. Ağaç, fidanlık ve mevsimlik çiçek alışverişi yapıyoruz. Türkiye'nin sektörde yükselişte olduğunu düşünüyorum. Her sene üzerine bir kat daha koyarak kendini geliştiriyor.

   Şunu özellikle söylemek istiyorum; biz komşuyuz ve çok yakınız. İki saatlik bir uçak yolculuğuyla İstanbul'a gelebiliyorum. Hiçbir sıkıntım olmuyor. Türkiye'nin örf ve adetleri de bize çok yakın. İtalya'da gördüğün bitki ve çalışmaları artık Türkiye'de görüyorum. Türkiye sürekli kendini geliştiriyor. Galiba 3-4 yıl sonra Avrupa'ya gitmeye gerek kalmayacak. 

 

Türkiye'den yılda ne kadar bitki alımı yapıyorsunuz?

   Yıllık en düşük miktarım 1 milyon 200 bin dolar. Maksimum da 3 milyon dolar oluyor.

 

Hangi bölgelerden bitki alıyorsunuz?

   Daha çok; Yalova, Sakarya-Sapanca, Bursa-Kestel, Adana ve Mersin bölgelerinden alım yapıyoruz.

 

Peki, Flower Show Fuarı'nı nasıl buldunuz?

   Flower Show Fuarı'nı çok iyi ve çok olumlu buluyorum. Türkiye'yi her sene bir adım öne götürüyor. Fuar, bu yıl geçen yıla oranla çok daha iyi.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

  Türkiye'nin sektörde çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Sanıyorum yakında Avrupalılar sizden ürün almaya başlayacak.

 

 

Owner of   Freeze Company which  serving in Iraq Mr.Sarhang Ahmed noted that  industry developing rapidly in Turkey. He mentioned that he saw same plant production works in Tutkey as Italy. "After 3-4 years you will not have to go to Europe." He said.