GÖKÇAM PEYZAJ’DAN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜREL HİZMET

Emma Clark’ın ‘İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı’ kitabı Gökçam Peyzaj’ın katkılarıyla Türkçeye kazandırıldı.

11 Ağustos 2017 Cuma -
GÖKÇAM PEYZAJ’DAN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜREL HİZMET

Gökçam Peyzaj firması kuruluşunun 30. yılı adına kitabın basılmasına vesile oldu. Gökçam Peyzaj Genel Müdürü Mehmet Salih Şadoğlu, faydalı bir yayını ülkemize kazandırmak istediklerini söyledi.    

 

Sektörümüzün köklü firmalarından birisi olan Gökçam Peyzaj, kuruluşunun 30. yılını sektör adına kültür alanında yaptığı büyük bir hizmetle kutluyor. Emma Clark'ın önemli çalışmalarından birisi olan ‘İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı' kitabı Gökçam Peyzaj'ın katkılarıyla Türkçeye kazandırıldı. Emma Clark - İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı kitabı Gökçem Peyzaj'ın maddi katkılarıyla İnkılap Yayınları'ndan çıktı. İlk baskısı 2004 yılında İngiltere'de yapılan kitap ilk kez Türkiye'de yayınlandı. Başta peyzaj mimarları tarafından büyük ilgi ile karşılanan kitap, seçkin kitapçılarda ve internet üzerinden satışa sunuldu. 

FAYDALI BİR YAYIN 
Gökçam Peyzaj Genel Müdürü Mehmet Salih Şadoğlu, kitabın Türkiye'ye kazandırılması hikayesini anlattı. Gökçam Peyzaj firmasının kuruluşunun 30. yılı için özel ve ülkeye faydalı bir hediye olması için ve aynı zamanda sektöre katkıda bulunmak adına Emma Clark'ın kitabını Türkçeye kazandırmaya karar verdiklerini söyleyen Şadoğlu, özellikle bu kitabı seçmelerinin nedenini ise şöyle ifade ediyor: Müslüman ülkelerde şimdiye kadar kimse bu yönde bir kitap yazmamış. Tarihçemizi bilmiyoruz. Zannediyoruz ki, bütün Avrupa peyzajı biliyordu biz onlardan öğrendik. Halbuki onlara da biz öğretmişiz. Bu kitabı okuyan zaten bunu görür! Bahçe sanatında çok eski olduğumuz görülür. Sadece farkımız şu; Batı daha soğuk, güneşe hasret olduğu için güneşi arayan daha açık bahçeler yapar. Doğu ise daha güneyde kaldığı için daha çok gölgeyi arayan peyzaj üzerine gelişmiştir. Bizde bahçe sanatı Avrupalılardan önce vardı. Endülüs'te, Artuklular'da vardı. Sular vardı, orta bahçe vardı... Avrupa'da daha çok görsel hakimdi. Bizde, İslam ve Türk toplumunda genellikle kullanım ondan sonra görsel hakim olur. Lazım olanı yaparlar, onu süslerler. Tabii daha sonra Rönesans ile beraber Avrupa bu konuda ileri gitti ve bahçe sanatının gelişmesi daha çok ekonomik bir boyuta sahip olduğu için Avrupa bizden çok önde birçok şeyi yapmıştır. Böyle bir kitabın ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz için bastırdık. İleriki yıllarda da yine böyle faydalı bir kitap bulursak sponsor olup bastırabiliriz, neden olmasın. 


İSLAM MEDENİYETİNDE BAHÇE SANATI 
İslâm medeniyetinin yeşerdiği ve yüzyıllar boyu varlığını sürdürdüğü diyarlarda mekânın tamamlayıcı unsuru olarak bahçe hep vardı. İslâm bahçe sanatının hareket noktası "altlarından ırmaklar akan, koyu gölgeliklerin ve yeşilliğin" bulunduğu semavî bahçeler olmuştur. Müslüman toplumlarda bahçe, huzur ve sükûnun, ferahlık ve serinliğin, tefekküre dalmanın adresidir aynı zamanda. İslâm sanat ve mimarisinin kalbinde yer alan tevhidin, bahçecilikte de belirleyici unsur oluşu, yazarın kitapta önemle vurguladığı bir husustur. Yazar, Elhamra'daki Cennetü'l-arif'ten Doğu'daki Şalimar Bahçelerine, Endülüs, Babür, Fars ve Osmanlı'nın İslâm medeniyetine kazandırdığı bahçeciliği gözlemleyip geleneksel İslâm bahçelerinin karakteristik özelliklerini tespit etmektedir. Yazar bu kitapta özetle, İslâm bahçe sanatının tarihi, kültürel ve manevî arka planı, geometrik tasarım ve düzeni, suyun önemi, ağaç, çalılık ve çiçekleri üzerine notlarını sıralamaktadır. Kitap, İslam bahçe tasarım felsefesini ön plana çıkarırken, yerin seçimi, kullanılacak malzeme, sürdürülebilirlik, çevredeki yapılarla uyum, dikimde renk, doku ve biçime bağlılık konularını ele almaktadır. Yazar aynı zamanda peyzaj mimarı olarak, bu tarz bir bahçe yapmak isteyenlere pratik tavsiyeler sunmaktadır. 

EMMA CLARK 
Emma Clark, 2001 yılından beri İslâm bahçelerinde uzmanlaşmış bir bahçe tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Royal College of Art'da (Kraliyet Sanat Akademisi) "İslâm Bahçeleri ve Bahçe Örtüsü" üzerine yüksek lisans tezini hazırladı. Londra'da The Prince's School of Traditional Arts'da, İslâmî Görsel ve Geleneksel Sanatlar Programında öğretim üyesidir.Projeleri: (1) Highgrove, Halı Bahçesi, (2) Holland Park, Londra, (3) Islam Expo, Olympia Fuar Merkezi, Londra 2008, (4) Avenue Foch, Paris, Özel Bahçe, (5) Özel bahçeler, Medine, Suudi Arabistan, (6) Hampstead, Londra, Özel Bahçe Yayınları: Underneath Which Rivers Flow, The Art of the Islamic Garden, Sinan-Architect of Istanbul, Mehmet the Conqueror (son ikisi resimli çocuk kitabıdır). Yazarın bunların dışında süreli yayınlarda pek çok makalesi yayınlanmıştır.

Haber Fotoğrafları

Toplam 0 Yorum

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz